Pastrňák poprvé překonal v NHL hranici 50 gólů za sezonu

foto Utkání NHL Carolina - Boston, 26. března 2023. David Pastrňák (vlevo) z Boston Bruins se raduje z gólu, vpravo jeho spoluhráč Tyler Bertuzzi.

New York - Útočník David Pastrňák se dvěma brankami podepsal pod výhru Bostonu 4:3 po samostatných nájezdech nad Carolinou a jako třetí český hokejista v historii NHL překonal hranici 50 gólů v sezoně. Před šestadvacetiletým rodákem z Havířova tento milník pokořili pouze Milan Hejduk a třikrát Jaromír Jágr.

"Je to pro mě výjimečná chvíle," řekl Pastrňák, jenž má devět zápasů před koncem základní části na kontě 51 tref a může útočit na Jágrův rekord ze sezony 1995/1996. Dnes jednapadesátiletý útočník se tehdy jedinkrát v kariéře dostal přes 60 branek a sezonu zakončil s 62 góly.

Pastrňák na 50 tref dosáhl jako druhý hokejista v této sezoně. Rychleji to stihl pouze suverénní Connor McDavid z Edmontonu, jenž s 60 brankami vládne tabulce střelců.

Český útočník si na ledě Caroliny vylepšil také dosavadní bodový rekord ze sezony 2019/2020, kdy v základní části nasbíral 95 bodů za 48 branek a 47 nahrávek. Nyní má 97 bodů a jako druhý Čech míří za překonáním stobodové hranice. Jágr se přes ni dostal hned pětkrát.

"Jak padesáti gólům, tak sto bodům jsem byl blízko již před pár lety, tehdy se to ale kvůli pandemii nepovedlo. Jsem rád, že jsem se padesátky dočkal. Nikdy nevíte, co se může stát," uvedl Pastrňák a připomněl předčasný konec základní části v sezoně 2019/2020.

Padesátý gól v sezoně a 600. bod v kariéře v NHL Pastrňák zaznamenal po necelých pěti minutách hry. Po přesném pasu Charlieho McAvoye se dostal za obranu Hurricanes a s přispěním bránícího Brenta Burnse poslal Bruins do vedení. Podruhé se prosadil v polovině zápasu, kdy po asistenci Pavla Zachy využil přesilovku a zvýšil na 2:1.

Také na třetí brance Bostonu se výrazně podíleli čeští hokejisté. Tomáš Nosek rozjel Jakuba Lauka, který přidal čtvrtý přesný zásah v sezoně. Český mladík, který dostal šanci při absenci zkušené dvojice Patrice Bergeron, Brad Marchand, zápas nedohrál. Ve třetí části při napadání nezvládl souboj s obráncem Jalenem Chatfieldem a po nepříjemném pádu utkání opustil. Podle trenéra Jima Montgomeryho by však měl být v pořádku.

Carolina ve třetí třetině i díky asistenci Martina Nečase smazala dvougólový náskok Bruins a vybojovala prodloužení. V tom branka nepadla a v závěrečných nájezdech byli úspěšnější hosté, kteří proměnili oba pokusy.

Boston vyhrál 57. zápas v ročníku a přiblížil se rekordu NHL, o který se dělí Tampa Bay (2018/2019) s Detroitem (1995/1996). Oba celky v sezoně vyhrály 62 zápasů. Jediným dalším týmem, který v sezoně dosáhl alespoň na 60 vítězství, je Montreal (1976/1977).

Brankář Petr Mrázek 27 zásahy neodvrátil prohru Chicaga 2:4 s Vancouverem. Český gólman držel do 40. minuty čisté konto, ve zbytku zápasu ale třikrát inkasoval a prohrál šestý z posledních sedmi zápasů, do nichž nastoupil.

Obránce Filip Hronek ve třetím duelu za Canucks opět odehrál přes 20 minut. Český bek naskakoval v přesilovkách i v oslabeních a byl druhým nejvytíženějším hráčem týmu. Větší porci času dostal pouze hvězdný Quinn Hughes, jenž v zápase zaznamenal 64. asistenci v ročníku. Dvěma góly k výhře Canucks pomohl Elias Pettersson.

Vancouver se posunul na 11. místo tabulky Západní konference o bod před St. Louis, které nezvládlo přestřelku s Los Angeles a druhému nejlepšímu týmu na Západě podlehlo 6:7. Jakub Vrána ve třetím útoku St. Louis odehrál 15 minut a zaznamenal dva záporné body.

Na čtvrté místo Východní konference se posunulo Toronto, které porazilo Nashville 3:2 a poskočilo před New York Rangers. Výhru Maple Leafs třemi body za dva góly a asistenci řídil kapitán John Tavares.

Hokejisté Arizony podlehli Coloradu 3:4 po samostatných nájezdech a neuspěli počtvrté za sebou. Obhájci Stanley Cupu vyhráli osmý z posledních deseti duelů a posunuli se na čtvrté místo Západní konference. Do utkání nezasáhl Karel Vejmelka ani zraněný Pavel Francouz.

Výsledky NHL:

Arizona - Colorado 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 3:1 - 0:0)

Branky: 51. Maccelli, 52. Fischer, 56. Keller - 54. a rozhodující sam. nájezd Ničuškin, 30. Rantanen, 31. Byram. Střely na branku: 30:32. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Keller (Arizona).

Carolina - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)

Branky: 28. Drury, 42. Skjei (Nečas), 44. S. Aho - 5. a 30. Pastrňák (na druhou Zacha), 32. Lauko (Nosek), rozhodující sam. nájezd Coyle. Střely na branku: 37:38. Diváci: 18.958. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák (Boston), 2. S. Aho (Carolina), 3. McAvoy (Boston).

Nashville - Toronto 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky: 53. Glass, 59. Barrie - 19. a 56. Tavares, 22. Kerfoot. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.411. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Toronto), 2. Glass (Nashville), 3. Woll (Toronto).

Chicago - Vancouver 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)

Branky: 17. Murphy, 59. L. Reichel - 53. a 54. E. Pettersson, 40. Di Giuseppe, 59. Boeser. Střely na branku: 31:31. Petr Mrázek za Chicago odchytal 58 minut a 22 sekund, inkasoval 3 góly z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Diváci: 18.276. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Kuzmenko, 3. Di Giuseppe (všichni Vancouver).

Los Angeles - St. Louis 7:6 (5:1, 0:3, 2:2)

Branky: 1. a 15. Arvidsson, 8. a 45. Kempe, 3. Iafallo, 17. Moore, 49. Doughty - 38. a 60. Kyrou, 9. Saad, 24. Faulk, 37. Bučněvič, 49. Kapanen. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Danault, 3. Kempe (všichni Los Angeles).

Centrální divize:

1. Minnesota 73 42 9 22 219:198 93

8. San Jose 73 19 15 39 209:286 53

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" znamená vítězství v divizi.