V šachu

Velký Pastrňákův večer. Poprvé překonal hranici 50 gólů a může útočit i na rekord Jágra

Z osobního hlediska přožívá v NHL nejlepší sezonu kariéry, na což David Pastrňák dal pořádné razítko pro potvrzení na ledě Caroliny. Hvězdný útočník dvěma góly řídil výhru Bostonu 4:3 po samostatných nájezdech, díky čemuž se stal třetím Čechem v historii soutěže, jenž překonal hranici 50 branek v ročníku. Před šestadvacetiletým rodákem z Havířova legendární milník pokořili pouze Milan Hejduk a třikrát Jaromír Jágr.

Bostonský David Pastrňák (vlevo) se raduje z gólu
zdroj: ČTK / AP / autor: Karl B DeBlaker

Devět zápasů před koncem základní části má Pastrňák na kontě 51 tref a stále může útočit na Jágrův rekord ze sezony 1995/1996. V současnosti jednapadesátiletý útočník se tehdy jedinkrát v kariéře dostal přes šedesát branek a sezonu zakončil s 62 góly.

Pastrňák se přes padesát tref přehoupl jako druhý hokejista v aktuální sezoně NHL. Rychleji to stihl pouze suverénní Connor McDavid, jenž s 60 brankami vládne tabulce střelců.

Český útočník si představením na ledě Caroliny vylepšil také dosavadní bodový rekord ze sezony 2019/2020. Tehdy v základní části nasbíral 95 bodů za 48 branek a 47 nahrávek. V aktuálním ročníku se zatím zastavil na 97 bodech a jako druhý Čech v historii míří za překonáním 100bodové hranice. Jágr to před ním dokázal hned pětkrát.

Padesátý gól v sezoně Pastrňák vstřelil po necelých pěti minutách hry. Po přesném pasu Charlieho McAvoye se dostal za obranu Hurricanes a s přispěním bránícího Brenta Burnse poslal Bruins do vedení. Podruhé se prosadil v polovině zápasu, kdy po asistenci Pavla Zachy využil přesilovku a zvýšil na 2:1.

Také na třetí brance Bruins se výrazně podíleli čeští hokejisté. Tomáš Nosek rozjel Jakuba Lauka a stále ještě dvaadvacetiletý forvard přidal svůj čtvrtý přesný zásah v sezoně. Carolina ve třetí třetině i díky asistenci Martina Nečase smazala dvougólový náskok Bruins a vybojovala prodloužení. V tom branka nepadla a v závěrečných nájezdech byli úspěšnější hosté, kteří proměnili oba své pokusy.

Boston vyhrál 57. zápas v ročníku a přiblížil se rekordu NHL, o který se dělí Tampa Bay (2018/2019) s Detroitem (1995/1996). Oba celky v sezoně vyhráli 62 zápasů. Jediným dalším týmem, který v sezoně dosáhl alespoň na 60 vítězství, byl Montreal (1976/1977).

Výsledky NHL:

Arizona - Colorado 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 3:1 - 0:0)

Branky: 51. Maccelli, 52. Fischer, 56. Keller - 54. a rozhodující sam. nájezd Ničuškin, 30. Rantanen, 31. Byram. Střely na branku: 30:32. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Keller (Arizona).

Carolina - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)

Branky: 28. Drury, 42. Skjei (Nečas), 44. S. Aho - 5. a 30. Pastrňák (na druhou Zacha), 32. Lauko (Nosek), rozhodující sam. nájezd Coyle. Střely na branku: 37:38. Diváci: 18 958. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák (Boston), 2. S. Aho (Carolina), 3. McAvoy (Boston).

Nashville - Toronto 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky: 53. Glass, 59. Barrie - 19. a 56. Tavares, 22. Kerfoot. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17 411. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Toronto), 2. Glass (Nashville), 3. Woll (Toronto).

Chicago - Vancouver 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)

Branky: 17. Murphy, 59. L. Reichel - 53. a 54. E. Pettersson, 40. Di Giuseppe, 59. Boeser. Střely na branku: 31:31. Petr Mrázek za Chicago odchytal 58 minut a 22 sekund, inkasoval 3 góly z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Diváci: 18 276. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Kuzmenko, 3. Di Giuseppe (všichni Vancouver).

Los Angeles - St. Louis 7:6 (5:1, 0:3, 2:2)

Branky: 1. a 15. Arvidsson, 8. a 45. Kempe, 3. Iafallo, 17. Moore, 49. Doughty - 38. a 60. Kyrou, 9. Saad, 24. Faulk, 37. Bučněvič, 49. Kapanen. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Danault, 3. Kempe (všichni Los Angeles).