28.3.2023

Srovnat krok ve čtvrtfinálové sérii se podařilo pouze pražskému Olympu

Druhé zápasy čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 jsou minulostí. Vyrovnat stav série se podařilo pouze Olympu, který až nečekaně hladce přehrál na domácí palubovce Šelmy Brno. V ostatních zápasech zvítězily hostující týmy. Liberec, Prostějov a Královo Pole tak dělí jedna výhra od postupu do semifinále.

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠELMY BRNO

Čtvrtfinálový souboj Prahy s Brnem. Po základní části UNIQA extraligy skončily brněnské Šelmy na čtvrtém místě, jen o bod před pražským Olympem. První utkání série se odehrálo v sobotu a z vítězství se radovaly hráčky Šelem. Dnes se chtěly hráčky Olympu pokusit využít domácí halu k vyrovnání stavu série a to se jim nakonec povedlo.

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 3:0 (25:19, 25:15, 25:14)

stav série 1:1

Rozhodčí: Činátl René, Hladišová Michaela, delegát Škoda Zdeněk

Počet diváků: 220

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Virtová, Šimáňová, Šmídová Nicole, Kalhousová, Žáková, Brancuská, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Kopáčová, Poloučková

Hosté: Šmídová Pavla, Kyrychenko, Marková, Kocmanová-Havlíčková, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Šotkovská, Benediktová, Dubianska, Beránková

Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „My máme obrovskou radost, že jsme sérii zvládly tady u nás vyrovnat. Je pravda, že jsme nečekaly takto hladký průběh, a že vyhrajeme 3:0. Čekaly jsme větší vzdor, ale dnes jsme velmi dobře servírovaly a tím jsme soupeři znemožnily hrát rychlou hru, kterou hrál doma, a která nám nesvědčila. Dnes jsme se na Šelmy velmi dobře připravily a doufám, že na této vlně zůstaneme a zvládneme je porazit i u nich doma.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Jsem nesmírně spokojen s vítězstvím 3:0. Teď musíme hráčkám dostat do hlavy, že můžou vyhrát i na půdě soupeře. V dnešní hře byl náš tým lepší na servisu a v obraně, ale bohužel jsme nebyli výrazně lepší na útoku. Nicméně už s jistotou víme, že doma budeme hrát znovu příští pondělí. Vše je pro nás stále otevřené. A myslím si, že můžeme i směle pomýšlet na úspěch.

Markéta Chlumská (asistentka trenéra VK Šelmy Brno): „V prvé řadě musím pogratulovat Olympu k vítězství. Dnes to s námi měly hodně jednoduché, nejspíš to nečekaly ani ony, ani my. To, že se ani v jednom setu nedostaneme přes patnáct bodů, to jsme opravdu nikdo nečekal, ale takové je play-off. My se z tohoto zápasu určitě poučíme a připravíme se na páteční zápas zpátky v Brně.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):Mám pocit, že my jsme do Prahy možná přijeli tak trochu na výlet. Po třetím a čtvrtém setu v domácím zápasu jsme měli pocit, že se soupeř zlomil, a že to tak půjde dál. Soupeř se ale začal bránit a my jsme začali panikařit a vůbec jsme nevěděli, co na hřišti děláme.  Nebyla jediná šance, kdy bychom se mohli chytit a soupeři to ztížit.

Popis utkání:

Od začátku zápasu panovala v hale bouřlivá atmosféra. Olymp začal suverénně na útoku a dostal se do vedení 5:1. Šelmy se však domácích nezalekly a bodový stav rychle dotáhly. Úspěšný útok a následná obrana dostává Olymp do pětibodového vedení 12:7 a trenér hostí vybírá první time-out. I Brno začalo tlačit servisu a bodový rozdíl stahovalo. Poctivá obrana na síti začala Šelmy trápit a Olymp se ujímá vedení 21:16. Trenér domácích pro jistotu vybírá první oddechový čas za stavu 21:17. Koncovku setu si již Olymp pohlídal a vítězí v prvním setu 25:19.

Šelmy do začátku druhého setu nastupují s větším nasazením a ujímají se vedení 0:3, proto bere domácí trenér time-out. Rázem kapitánka domácích, Pavlína Šimáňová, srovnává bodové skóre. Bojovný volejbal zdobil obě strany a skóre se pravidelně přelévalo. Hostujícím Šelmám začaly hráčky Olympu utíkat a brněnský trenér bere oddech za stavu 9:11. Do útoku se na straně domácích zapojila i nahrávačka Nicole Šmídová a spolu s účinným podáním Šimáňové se dostávají Olymp do pětibodového náskoku. Brno už vysoký bodový rozdíl nedotáhlo a domácí blokařka Žáková ukončuje tento set esem a připisuje výhru druhého setu svému týmu 25:15.

Od začátku třetího setu se týmy rvaly o každý bod. První oddechový čas vybírá hostující trenér za stavu 7:5 pro Olymp. Skvělá domácí atmosféra, silné podání a dobrá obrana na síti dostává domácí celek do vedení 16:9. Šelmy často chybují na podání, Olymp na servisu naopak boduje a vede 21:12. Síla servisu znovu rozhoduje o konci třetího setu. Bodovými bloky Olymp ukončuje zápas za stavu 25:14 a vítězstvím vyrovnává stav série na 1:1.

Autoři: Tereza Půčková, Jakub Zeman

TJ OSTRAVA – VK KRÁLOVO POLE

TJ Ostrava v rámci čtvrtfinále play-off volejbalové UNIQA extraligy žen přivítala na své palubovce v druhém utkání této série soupeře z Králova Pole. Brno po prvním utkání vedlo v sérii 1:0, když přehrálo doma Ostravu 3:0. Druhé utkání trvalo také jen tři sety a Brno se výhrou nad domácím celkem přiblížilo k semifinále. Nicméně série ještě nekončí, bude pokračovat pátečním duelem v Brně, kde budou ostravské hráčky odvracet konec sezony.

TJ Ostrava – VK Královo Pole 0:3 (17:25, 23:25, 23:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Peloušek J., Ostranský T.

Počet diváků: 250

Domácí: Mikelová, Jedličková, Skřivanová, Dabrowska, Hadáčková, Výtisková, libero Jančová. Střídaly: Chládková, Bauerová, Jasečková, Kašparová

Hosté: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Kamasová, Pelikánová, Rožnovjaková, Stojkovič

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Myslím si, že nám dnes chybělo trošku štěstíčko v koncovkách. Myslím, že si dnešní zápas rozhodně zasloužil více než tři sety. Kdybychom to dotáhly do tie-breaku, rozhodně by nám to slušelo více. Je to škoda, v koncovkách rozhodly detaily, naše nedůraznost na příjmu i útoku. Hodně mě to mrzí, protože jsme určitě měly na lepší výsledek, než jak to dopadlo. Věřím ale, že nás to v Brně vybičuje k ještě lepšímu výkonu a že minimálně snížíme stav v sérii a že to protáhneme k dalším utkáním.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Myslím, že to byl dnes dobrý zápas, holky nesmírně bojovaly, ale Brno si pomohlo v těžkých chvílích servisem, a naopak my jsme nebyli propojení a neskládali jsme některé balóny a dostali jsme nějaká esa. Chce to důraz, důraz na jednotlivé činnosti a stále musíme věřit. Každopádně série pokračuje, bude to v Brně těžké, ale my se jedeme porvat a zkusit zabrat v koncovkách, uhrát nějaké sety a dostat utkání do vítězného konce a tím prodloužit sérii.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole Brno): „Dnes to byl boj do poslední výměny. My víme, že se Ostrava nikdy nevzdává, proto jsme už před utkáním tušily, že to bude asi jeden z nejtěžších zápasů celé série, ať bude jakkoliv dlouhá. Bylo tady hodně fanoušků, bubny a velký rachot, na což jsme si musely chvíli zvyknout a jsme moc rády za taková utkání, protože to oběma týmům dává hodně a samozřejmě jsme moc rády za druhou výhru.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole Brno): „Z naší strany to byl lehce nervózní výkon. Myslím si, že Ostrava předvedla nejlepší utkání nejen v sérii, ale možná i za celou sezonu, co proti sobě hrajeme. Druhý a třetí set se rozhodly až v posledních míčích a dnes možná vyhrál ten trošku šťastnější.“

Úvod utkání nabídl vyrovnanou podívanou. Od stavu 2:2 v prvním setu udělaly domácí hráčky dvě chyby a Brno šlo do vedení 4:2. Těsný náskok držely hostující hráčky i nadále, když vedly 6:4, později 9:5. Ostrava dokázala manko smazat i díky chybám soupeře a srovnala na 9:9. Poté šlo do vedení Královo Pole (10:9), Ostrava si ale vedení vzala zpět (12:10). Ostrava měla tříbodový náskok, když vedla 14:11 a 15:12, Brno ale stačilo skóre dorovnat. Od stavu 15:15 musel dotahovat domácí celek, když Brňanky vedly, do koncovky šly oba týmy za stavu 20:17 pro Brno. Koncovka prvního setu byla zcela z režii týmu KP Brno, které už domácím hráčkám nedovolilo bodovat. Brno tak zvítězilo 25:17 a ujalo se vedení 1:0 na sety.

Druhý set byl od začátku vyrovnaný a oba týmy se přetahovaly o body. Ostrava vedla 2:0, poté bylo srovnáno (3:3 a 5:5), poté šla do vedení opět Ostrava (7:5, 10:8, 15:13). Čtyřbodový náskok měly domácí hráčky za stavu 17:13. Do koncovky však svěřenkyně trenéra Nezhody snížily (21:19) a čtyřmi body v řadě si zajistily vedení 23:21. Domácí Ostrava ještě dvakrát snížila, Brno ale uhrálo poslední míč a zvítězilo v setu 25:23.

Třetí set začal lépe pro Brno, které i díky dvěma esům Hrušecké v úvodu vedlo 3:1 a později svůj náskok navýšilo na 6:2. Domácím hráčkám se podařilo náskok hostů smazat, když srovnaly na 8:8. Další průběh utkání byl velmi vyrovnaný (11:11, 15:15). Vedení se přelévalo ze strany na stranu. Brno vedlo 17:16 a 18:17, pak vedla Ostrava 19:18. Také koncovka byla velmi napínavá a srovnáno bylo za stavu 20:20, 21:21 i 22:22. Naposledy bylo vyrovnáno za stavu 23:23, KáPéčko však zvládlo i tuto koncovku a esem Bukovské na 25:23 bylo utkání u konce. KP Brno v něm zvítězilo 3:0 na sety a v sérii tak vede 2:0 na utkání. Hráčkou utkání byla vyhlášena Zuzana Kamasova.

Autor: Radek Karnufek, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK DUKLA LIBEREC

V dnešním utkání přivítaly na své palubovce Sokolky svého soupeře prvního kola play-off Liberec. V prvním utkání, které se odehrálo na hřišti soupeře, se Frýdku-Místku podařilo vyhrát první dějství, to byl ovšem jediný set, který Sokol pro sebe dokázal získat. Vyhrál Liberec, který je jistě favorit této dvojice pro postup do dalšího kola. Nicméně Sokolky by si rády ještě zahrály minimálně jeden zápas před svými fanoušky a tak usilovaly vyrovnání série.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Dukla Liberec 0:3 (10:25, 25:27, 12:25)

Rozhodčí: Novák M., Kubinec J.

Počet diváků: 100

Domácí: Mello, Shumeiko, Livingston, Strušková, Dvořáčková, Petrová, libero Teperová. Střídaly: Šrámková, Zajícová

Hosté: Frankevych, Blažková, Kvapilová, Šulcová, Kohoutová, Deisl, libero Kolářová. Střídaly: Lyklema, Kojdová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Dneska jsem strašně zklamaná z našeho výkonu, čekala jsem, že doma ukážeme více. To je tak, když strašně moc chcete, ale nejde vůbec nic. Kupily jsme jednu nevynucenou chybu za druhou. Musíme zapomenout a věřit, že sérii vrátíme domů.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Domácí zápas jsme určitě chtěly zahrát lépe. Druhý set nám ukázal, že pokud bojujeme a jsme disciplinované, můžeme hrát i s takto silným soupeřem otevřenou partii. Pokusíme se v Liberci o nemožné.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Zápas jsme měly více méně pod kontrolou, v druhém setu jsme udělaly pár organizačních chyb. Těšíme se na páteční zápas doma.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Máme za sebou druhý krok, ale ještě zbývá ten třetí. Hráli jsme disciplinovaně a dobře, jen ve druhém setu  problémy na přihrávce a mezihře způsobily, že jsme museli uhrát i koncovku.“

V prvním setu se již brzy dostaly do vedení hostující hráčky z Liberce, vedly 6:2, 10:4, 19:9 a domácí nenalezly recept na svého soupeře.

Druhý set vypadal z domácí strany mnohem lépe. Sokolky vedly 8:6, 12:8, odtáhly Liberec díky dobrému servisu od sítě a dařilo se jim následně ubránit. V závěru setu se Liberec dotáhl na 19:19 a diváci mohli vidět napínavou koncovku. Domácí Sokolky zvládly odvrátit dva setboly, ten třetí však družstvo z Podještědí získalo ve svůj prospěch a ujalo se vedení 2:0.

Třetí set měl podobný průběh jako ten první. Prim hrála jednoznačně hostující Dukla, která zápas vyhrála 3:0 a ujala se vedení v sérii 2:0.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

VK UP OLOMOUC – VK PROSTĚJOV

Druhým zápasem pokračovala v Olomouci čtvrtfinálová série play-off UNIQA extraligy volejbalistek mezi domácí Univerzitou Palackého a hosty z Prostějova. Stejně jako v prvním vzájemném duelu byla vidět zajímavá a napínavá podívaná, která opět skončila prostějovským vítězstvím, tentokrát 3:1. Úřadující mistr tak vede v sérii hrané na tři výhry 2:0.

VK UP Olomouc - VK Prostějov 1:3 (20:25, 18:25, 25:16, 23:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Grabovský Z.

Počet diváků: 500

Domácí: Herdová, Mostsitska, Rajlić, Borovcová, Kneiflová, Tinklová, libero Slavíková. Střídaly: Šepeĺová, Galvão, Đapić, Körmendyová, Weidenthalerová

Hosté: Löff, Bajusz, M. Smolková, Trnková, Silva, Meidlová, libero Stavinohová. Střídaly: Nováková, J. Smolková

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Z naší strany tam byla bohužel menší bojovnost než v prvním utkání v Prostějově. Soupeř hrál první dva sety téměř bez chyb, což bylo ale dáno i tím, že jsme jej nedokázaly dostat pod tlak. Postupně jsme se dostávaly do hry a hosté také začali chybovat, bohužel ve čtvrtém setu už náš tlak přišel pozdě. V pátek hrajeme o vše.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Dnes to byl zápas dvou tváří. První dva sety z naší strany neodpovídaly tomu, že už se hraje play-off. Vlastními chybami na servisu i v dalších činnostech jsme soupeři darovali vedení 2:0. Nejvíc mi vadilo, jak zahazujeme darované míče doslova stupidními chybami, které nás následně srazí dolů a přicházejí hned další ztracené výměny. Ve třetí sadě se tým nastartoval a hrál zhruba to, co měl. Ve čtvrtém setu se soupeř kolem deseti dostal nad nás. Protočili jsme sestavu, do hry šla Đapić mimo jiné i proto, aby se rozehrála před třetím utkáním. V žádném případě se mi nechce končit sezonu v pátek ani v příštím týdnu. Co budu chtít na maximum po celém družstvu, aby do toho šlo naplno s realizačním týmem a po každém ze zápasů mělo propocené až krvavé dresy. Děkuji moc divákům, kteří přišli a povzbuzovali, a přeji si, aby si udělali cestu do Prostějova a stáli i tam za námi.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme vstoupily lépe než soupeř možná i díky tomu, že jsme měly vedení 1:0 za zády. Chválím tým hlavně za to, že jsme si v těžkých chvílích pomohly vzájemně, pokud jedné z nás něco nevyšlo, druhá za ni ihned zaskočila. Bohužel ke konci, možná jak jsme cítily, že se blíží výhra, jsme se připosr…, ale nakonec jsme to i se štěstím uhrály. Hodně jsme dnes celý zápas tlačily servisem, totéž se ke konci dařilo i soupeři.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Bylo to velice dramatické utkání, v němž jsme byli většinou nad soupeřem, ale postupně jsme se dostali pod velký tlak. Nakonec jsme si to uhráli i s určitou dávkou štěstí. Je to typické play-off s bojem o každým míč a velkým množstvím chyb. Kdo jich udělá míň, tak vyhrává.“

V úvodu utkání po prvních opatrných výměnách byly aktivnější přece jen viditelně klidnější Prostějovanky (7:9, 10:13), které si rozhodující náskok vybudovaly ještě před koncovkou (15:16, 15:20) a i díky servisům střídající Josefíny Smolkové (18:21, 18:24) se po výhře 25:20 ujaly vedení.

Začátek druhé sady přinesl bodové přestřelky na obou stranách (2:0, 2:5, 6:5) a v podobném duchu se nesl i další průběh hry (8:8, 11:8, 11:12). Ve střední pasáži opět zaúřadovala na podání Josefína Smolková (13:14, 13:18) a hosté už si náskok nenechali vzít - 18:25 a 0:2.

Také třetí dějství bylo zpočátku hodně neurovnané (1:2, 5:2, 5:5), pak ale Olomoučanky rovněž využily servisu střídající hráčky, v tomto případě Körmendyové, a šly do pětibodového trháku (7:7, 12:5). Ztrátu už se úřadujícím šampionkám nepodařilo zlikvidovat, naopak set doservírovala od stavu 20:16 Kneiflová až k výraznému vítězství VK UP v poměru 25:16.

Domácí volejbalistky se nadechovaly k obratu, jenže je bolestně zastavily tři bodové minisérie hostí (6:5, 6:10, 7:11, 7:15, 11:16, 11:19). Zdálo se být rozhodnuto, jenže univerzita odpověděla nejprve při podání Tinklové (13:21, 16:21) a následně Weidenthalerové (16:23, 21:23). V závěru ještě domácí tým od stavu 21:24 odvrátil dva mečboly, poslední byl ale nad jeho síly a Prostějov po nejtěsnější výhře 25:23 ovládl druhé čtvrtfinále 3:1.

Autor: Adam Fritscher

Krátké zprávyArchiv
Baráž o extraligu

muži: TJ Sokol Dobřichovice – SKV Ústí nad Labem 0:3 (19:25, 23:25, 21:25) stav série 2:2 ženy: VK Madeta České Budějovice – TJ Sokol Šternberk...

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX)

Perušič / Schweiner – Diaz / Alayo (CUB) 0:2 (19:21, 18:21)

Baráž o extraligu - muži

TJ Sokol Dobřichovice – SKV Ústí nad Labem 1:3 (20:25, 25:20, 22:25, 26:28) stav série 2:1

Perušič / Schweiner – George / Andre (BRA) 0:2 (11:21, 8:11) - skreč, Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

Perušič / Schweiner – Ranghieri / Carambula (ITA) 2:1 (18:21, 21:19, 16:14)

ME chlapců U18 2024 - rozlosování

Mistrovství Evropy chlapců U18 se uskuteční 10. – 21. července 2024 v Bulharsku. Šestnáct účastníků bylo rozlosováno do základních skupin. Skupina I...