1. liga: Slavia si upevnila vedení, Plzeň znovu zaváhala

foto Utkání 25. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - Sigma Olomouc, 1. dubna 2023, Praha. Radost Slavie z druhého gólu.

Praha - Fotbalisté Slavie ve 25. kole první ligy doma rozdrtili Olomouc 4:0 a vedou neúplnou tabulku o tři body před pražským rivalem Spartou. Letenští mají k dobru nedělní utkání s nováčkem Brnem. Mistrovská Plzeň remizovala v Mladé Boleslavi 0:0 a z třetího místa na Slavii ztrácí sedm bodů. Bezbrankovým výsledkem skončil i souboj Ostravy s Libercem. Zlín deklasoval oslabené České Budějovice 5:1 a připsal si nejvýraznější vítězství v samostatné nejvyšší soutěži.

Slávisty poslal v Edenu do vedení v nastaveném čase úvodního poločasu Mick van Buren, který si připsal 13. gól v sezoně nejvyšší soutěže. Po změně stran se pak trefili Ondřej Lingr, Ivan Schranz a střídající Václav Jurečka. Pražané oplatili Sigmě podzimní porážku 0:2 a vyhráli i 13. domácí zápas ligové sezony. Olomoučtí prohráli po 10 kolech a poprvé v jarní části sezony a zůstali šestí.

Mladá Boleslav si v oboustranně ofenzivním duelu vytvořila víc šancí, ale Plzeň výrazně podržel brankář Jindřich Staněk, jenž vychytal první čisté konto po devíti kolech. Viktoria bodovala po dvou porážkách, ale současně nevyhrála počtvrté za sebou a vzdaluje se jí možná obhajoba titulu. Boleslav v lize neporazila Západočechy posedmé v řadě a je sedmá.

Baník měl ve druhém poločase velkou převahu, zvýrazněnou vyloučením libereckého Dominika Preislera v 65. minutě. Skórovat však domácí nedokázali. Oba týmy tak v nejvyšší soutěži nezvítězily posedmé za sebou. Slovan je desátý, Ostravě patří 13. místo.

Zlínu k první ligové výhře po pěti zápasech výrazně pomohlo vyloučení hostujícího Lukáše Havla už po 57 sekundách hry. Dlouhou přesilovku zužitkovali Libor Kozák a Filip Balaj góly z první půle, na které navázali po změně stran Vukadin Vukadinovič, Joss Didba a Nedeljko Kovinič. Další střídající hráč Tomáš Zajíc snížil na průběžných 1:3. "Ševci" se v neúplné tabulce posunuli z poslední na 14. pozici, Jihočeši jsou jedenáctí.

V neděli se vedle souboje Sparty s Brnem uskuteční ještě zápasy Bohemians 1905 - Slovácko, Teplice - Hradec Králové a Jablonec - Pardubice.

25. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Berka - Vlček, Vodrážka - Adámková (video). ŽK: Škoda, Skalák, Kušej, Suchomel - Sýkora, Havel. Diváci: 3336.

Baník Ostrava - Slovan Liberec 0:0

Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Horák - Batík (video). ŽK: Šehič - Preisler, Purzitidis, Červ. ČK: 65. Preisler. Diváci: 5027.

Trinity Zlín - Dynamo České Budějovice 5:1 (2:0)

Branky: 26. Kozák, 44. Balaj, 56. Vukadinovič, 82. Didiba, 90.+2. Kovinič - 78. Zajíc. Rozhodčí: Nehasil - Šimáček, L. Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Slončík (Zlín). ČK: 1. Havel (Č. Budějovice). Diváci: 1729.

Slavia Praha - Sigma Olomouc 4:0 (1:0)

Branky: 45.+2 Van Buren, 62. Lingr, 75. Schranz, 90.+4 Jurečka. Rozhodčí: Szikszay - Kubr, Machač - Orel (video). ŽK: Sláma (Olomouc). Diváci: 16.186.