Hokejisté Bostonu mají i díky Pastrňákově asistenci 60. výhru v sezoně

foto Utkání hokejové NHL St. Louis - Boston, 2. dubna 2023. Zprava David Pastrňák z Bostonu a Nick Leddy ze St. Louis.

New York - Český útočník David Pastrňák pomohl v nedělním utkání NHL jednou asistencí k výhře hokejistů Bostonu 4:3 po samostatných nájezdech nad St. Louis. Rodák z Havířova se do statistik zapsal v pátém zápase za sebou a zaznamenal 103. bod v ročníku. Jeden gól poražených připravil Jakub Vrána, jenž v 15 startech v dresu Blues nasbíral dvanáct bodů. Asistenci si v nedělním programu připsali také Filip Chytil z New York Rangers a Dominik Kubalík z Detroitu.

Boston jako čtvrtý tým v historii vyhrál šedesát utkání v sezoně a nadále atakuje absolutní rekord NHL. K dorovnání maxima Detroitu (1995/96) a Tampy Bay (2018/19) schází Bruins pouhá dvě vítězství.

"Je to speciální večer. Dnes jsme odvedli dobrou práci, ale to, co se nám v této sezoně daří, oceníme až s odstupem času. Až se jednou ohlédneme zpět, uvědomíme si, jak skvělé bylo překonávat rekordy s touhle výbornou partou," řekl Brad Marchand.

Boston do zápasu vstoupil podpořen překonáním klubového maxima v počtu získaných bodů a v první polovině duelu odskočil Blues na rozdíl tří branek. Na vytvoření náskoku se podílel i Pastrňák, jenž ve 28. minutě v přesilové hře vyzval ke skórování Tylera Bertuzziho.

Hokejisté St. Louis v závěru druhé třetiny snížili na 1:3 a ve třetí třetině srovnali. Vyrovnávací branku Jordana Kyroua 25 sekund před koncem základní hrací doby připravil svou třetí asistencí v novém působišti Vrána. V prodloužení gól nepadl a v samostatných nájezdech se prosadil pouze Charlie Coyle, jenž rozhodl o desáté výhře Bruins z posledních jedenácti zápasů.

Blues prohráli podruhé za sebou a poprvé od sezony 2017/2018 se neprobojovali do play off. "Je to pro nás zklamání. Je to výsledek, se kterým nemůžeme být spokojeni," řekl trenér Craig Berube.

Po dvou ztrátách uspěli hokejisté New York Rangers. Ve Washingtonu vyhráli 5:2 a jako šestý tým v sezoně se přehoupli přes stobodovou hranici. Chytil se podílel 22. asistencí v ročníku na gólu Alexise Lafrenierea na 2:0. "Filip to udělal výborně. Vytvořil mi pozici, ve které jsem měl čas na to, abych si mohl rozmyslet, jak budu postupovat. Rozhodl jsem se pro kličku obránci a zakončení bekhendem. Jsem rád, že se to povedlo," řekl Lafreniere.

V duelu bodoval i třetí člen Chytilova útoku Kaapo Kakko a celek z Madison Square Garden potvrdil, že neprohrává, pokud se prosadí kompletní třetí formace. Z dvaadvaceti zápasů, ve kterých bodovala celá trojice Kakko, Chytil, Lafreniere, vyhráli Rangers dvacet. Ve zbylých dvou zapsali bod za prohru v prodloužení nebo samostatných nájezdech.

"Všichni tři hrají skvěle. Hlavně ve druhé polovině základní části dokazují svou kvalitu. V útočném pásmu se proti nim hraje strašně složitě, výborně drží puk a dokáží si vytvořit spoustu šancí," řekl obránce Rangers K'Andre Miller.

O pár hodin později na newyorský celek navázali hokejisté Los Angeles. Kings porazili Vancouver 4:1 a poprvé od sezony 2015/16 v základní části získali přes 100 bodů. Dvěma góly se pod vítězství podepsal útočník Alex Iafallo.

Detroit s Kubalíkovým přispěním porazil Toronto 5:2 a udržel teoretickou šanci na postup do vyřazovacích bojů. Ale na Pittsburgh, který drží poslední postupové místo, ztrácí šest zápasů před koncem základní části devět bodů.

O play off se bojuje také v Západní konferenci, kde deváté Calgary ztrácí dva body na osmý Winnipeg. Flames v nedělním programu i díky Danielu Vladařovi porazili Anaheim 5:4 a vyhráli počtvrté v řadě. Vladař do zápasu naskočil ve druhé třetině za stavu 0:2 a jedenácti zásahy pomohl k obratu. V brance Anaheimu odchytal celý zápas Lukáš Dostál a ze 41 střel inkasoval pět branek.

Statistika nedělních zápasů NHL:

Washington - NY Rangers 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky: 34. D. Strome, 52. Protas - 14. K. Miller, 16. Lafreniere (Chytil), 21. Kakko, 46. Tarasenko, 55. Zibanejad. Střely na branku: 28:34. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. K. Miller, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. Carlson (Washington).

St. Louis - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)

Branky: 40. a 60. Kyrou (na druhou Vrána), 50. Krug - 6. DeBrusk, 28. Bertuzzi (Pastrňák), 29. Steen, rozh. náj. Coyle. Střely na branku: 38:31. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. Ullmark (oba Boston), 3. Kyrou (St. Louis).

Pittsburgh - Philadelphia 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Branky: 12. a 15. Rakell, 34. Rust, 59. Poehling - 46. Deslauriers, 58. Konecny. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18.310. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Konecny (Philadelphia).

Carolina - NY Islanders 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 30. Kotkaniemi, 43. Martinook - 18. Pageau. Střely na branku: 35:23. Diváci: 18.725. Hvězdy zápasu: 1. Martinook, 2. Kotkaniemi, 3. Andersen (všichni Carolina).

Vancouver - Los Angeles 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 6. Boeser - 14. a 24. Iafallo, 54. Kaliyev, 60. Lizotte. Střely na branku: 25:25. Diváci: 18.725. Hvězdy zápasu: 1. Iafallo (Los Angeles), 2. Boeser (Vancouver), 3. Doughty (Los Angeles).

Toronto - Detroit 2:5 (1:3, 0:0, 1:2)

Branky: 8. Järnkrok, 46. Tavares - 20., 51. a 58. Larkin (na druhou Kubalík), 2. Määttä, 13. Berggren. Střely na branku: 44:23. Diváci: 18.675. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Larkin, 3. Määttä (všichni Detroit).

Winnipeg - New Jersey 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky: 5. a 55. Ehlers, 17. Niederreiter, 23. z trestného střílení M. Barron, 31. Connor, 51. Dubois - 60. Hischier. Střely na branku: 27:32. Vítek Vaněček za New Jersey odchytal 40 minut, inkasoval čtyři branky z 21 střel a úspěšnost zákroků měl 81 procent. Diváci: 14.107. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Ehlers, 3. Dubois (všichni Winnipeg).

Calgary - Anaheim 5:4 (0:2, 3:2, 2:0)

Branky: 21. Mangiapane, 28. Zadorov, 29. N. Ritchie, 47. Lučić, 58. Michael Stone - 5. a 30. Vatrano, 18. Comtois, 33. Harrington. Střely na branku: 41:22. Daniel Vladař za Calgary odchytal 40 minut, inkasoval dvě branky z 13 střel a úspěšnost zákroků měl 84,6 procenta. Lukáš Dostál za Anaheim odchytal 58 minut a 46 vteřin, inkasoval pět branek z 41 střel a úspěšnost zákroků měl 87,8 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Stecher (oba Calgary), 3. Vatrano (Anaheim).

Columbus - Ottawa 4:3 v prodl. (2:3, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 3. K. Johnson, 5. E. Robinson, 55. Jenner, 61. Marčenko - 4. Gambrell, 10. Kastelic, 15. DeBrincat. Střely na branku: 22:27. Diváci: 18.872. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Marčenko, 3. Gillies (všichni Columbus).

Centrální divize:

1. Minnesota 76 44 9 23 229:205 97

8. Anaheim 77 23 10 44 195:317 56

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" znamená vítězství v divizi, "p" zisk Prezidentské trofeje.