Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek.
Finský odborník v českých službách po příletu do Prahy přiznal, že v noci po čtvrtfinále se mu rozhodně nespalo nejlépe. "Nespalo se mi dobře. Přemýšlel jsem dokola o tom, co se stalo a co se dalo třeba udělat jinak. Ještě to ale zabere nějaký čas, abych to celé naplno zpracoval a udělal si analýzu," prozradil konkrétně Jalonen a pokračoval: "Mistrovství světa je proces, v němž se musíte neustále zlepšovat. Vaše forma musí jít pořád nahoru směrem k utkání číslo osm ve čtvrtfinále. Vloni se to povedlo, letos ne. Věřím, že tým měl na to, aby hrál líp."
Nejen podle něj jsou těmi největšími důvody letošního českého neúspěchu především zranění, která se s týmem táhla od samého začátku turnaje. Nejvíce pak tým zasáhl předčasný konec útočníků Filipa Chytila a Lukáše Sedláka. "Utkáním s Lotyšskem se náš progres zastavil. Hledali jsme správné složení útoků a jako tým jsme už společně nedokázali růst a posouvat se. Odešli nám kluci, od kterých se čekaly góly. Za celý turnaj se nám trefilo jen pět útočníků. A to je strašně málo. Potřebovali jsme, aby ten příspěvek byl větší," řekl Jalonen.
Vrátil se také k hojně diskutované pozici gólmanů a k tomu, že trenéři neurčili během turnaje jasnou jedničku. "Všichni tři naši gólmani se mi líbili, pokaždé nám dali šanci vyhrát. V noci jsem ale přemýšlel, jestli jsme neudělali chybu s rozdělením rolí. Jestli jsme opravdu neměli říct, kdo bude jednička, dvojka a trojka. Nevím, vážně nevím. Všichni tři ale zachytali dobře," uvedl Jalonen, jenž je vzhledem ke svým zkušenostem zvyklý na tlak ze strany veřejnosti. "V tomto byznysu je na vás tlak vždycky. Od vás novinářů, od fanoušků... Jako trenér v tomhle musíte umět žít, je to pro mě naprosto normální. Dělám tuhle práci celý život a vždycky jsem byl pod tlakem."
K neúspěchu se po příletu vyjádřil i generální manažer reprezentace Martin Havlát. "Za tím neúspěchem stojíme všichni. Všichni jsme ten tým skládali. Myslím, že každý si dělal v hlavě sám pro sebe nějakou analýzu. Těch příčin neúspěchu je podle mě víc, ale nechám si je pro sebe," řekl pouze a o duelu s Američany řekl následující: "S Američany jsme udělali tři chyby a po těch padly tři góly. Jinak si myslím, že těch velkých šancí jsme měli více než oni, když se budeme bavit konkrétně jen o tom čtvrtfinále. Tím, jak jsme hráli, jsme si však nedali šanci ten zápas vyhrát."
Hadamczik: MS se nepovedlo a budu žádat vysvětlení
Prakticky ihned po skončení českého mužstva na turnaji hodnotil vystoupení českých reprezentantů na svém twitterovém účtu značně rozezlený Alois Hadamczik: „Mistrovství světa se nepovedlo. Výkonný výbor bude žádat trenéra o vysvětlení, proč chyběla kreativita, odvaha, vůle a bojovnost. Na základě toho výkonný výbor zaujme stanovisko," napsal tam konkrétně prezident Českého svazu ledního hokeje a dodal: „Máme před sebou velkou zodpovědnost – domácí mistrovství, kde se musí změnit náš styl hry."
Šéf českého hokeje Hadamczik tak připomněl, že příští rok se koná světový šampionát v Praze a Ostravě a rád by, aby tam Češi předvedli daleko lepší hokej. Připomeňme ještě, že Kari Jalonen má smlouvu s Českým svazem ledního hokeje uzavřenou až do června 2024.
Svým tweetem tak Hadamczik navázal na předešlou kritiku majitele hokejových Pardubic Petra Dědka. Ten měl jasno, co stálo za českým neúspěchem. „Polovina hráčů neměla v reprezentaci na MS co dělat. Mám informace i od některých hráčů, kteří byli na mistrovství. Jak s nimi trenéři mluvili, jaké tam panovaly zmatky... To je přeci o koučování, jak trenér dokáže hráče nastavit, aby to fungovalo," uvedl mimo jiné pro server sport.cz a dodal: „Za tým, nominaci a výsledky je vždycky někdo zodpovědný. A při současném modelu je to trenér, resp. celý trenérský štáb. Konečný výsledek na mistrovství světa je neuspokojivý. Je to přímo ostuda!"
Sám Jalonen po příletu nevěděl, co přesně Hadamczik na Twitter napsal, proto nechtěl jeho slova komentovat. Rád by s ním promluvil osobně. "Musím s ním mluvit osobně. Tohle jeho vyjádření jsem zatím nečetl, takže k tomu nechci nic říkat. Sám je v tomhle oboru spoustu let a dobře ví, jak to chodí. Určitě se s ním ale chci potkat a promluvit si," nechal se slyšet konkrétně a zakončil: "Nic dalšího ohledně toho nechci komentovat, o své situaci se nechci bavit."
Aktualizováno 25. května 2025 23:17
Související

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink
hokej , Kari Jalonen (hokejový trenér) , Alois Hadamczik , Hokej MS
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Tisícovek důchodů se v červenci dotkne změna. Peníze přijdou dříve
Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelci vyzvali Palestince v Gaze k evakuaci. Přiznali použití extrémní síly
před 1 hodinou

Ukrajina odstupuje od důležité mezinárodní úmluvy. Není první
před 2 hodinami

Formulím na domácí trati Red Bullu vládl McLaren. Norris odolal tlaku Piastriho
před 3 hodinami

Pavel nechce spekulovat o jmenování Babiše do čela vlády
před 4 hodinami

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců
před 6 hodinami

Dva průzkumy, podobné výsledky. Volby by vyhrálo ANO, uspěla by další čtyři uskupení
před 7 hodinami

Ruská ofenziva na Ukrajině nedosáhla cílů. Kyjev ale slavit nemůže
před 8 hodinami

Tropické počasí se šíří Českem. Meteorologové vydali nové varování
před 8 hodinami

Krušná noc na Ukrajině. Rusové útočili vším možným, oběti potvrzeny nejsou
před 9 hodinami

Noc v Česku byla tropická. Nejtepleji bylo na severu Čech
před 10 hodinami

Stačí pár měsíců. Írán může znovu obohatit uran pro bombu, varují experti
před 10 hodinami

Hamás hlásí desítky obětí v Gaze. Trump věří v brzké uzavření příměří
před 11 hodinami

Spolu kauza kolem bitcoinů nepoškodila, potvrzuje další průzkum
před 13 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend. Po tropické epizodě přijde změna
včera

Léto s výlukami v Praze. Tramvaje nepojedou nejméně na dvou místech
včera

První prázdninová noc v Praze přinesla požár. Hořelo v baru v Podolí
Aktualizováno včera

Sebevrah zabíjel v Pákistánu. Teroristé se k útoku přihlásili
včera

Fico tvrdí, že ho Zelenskyj nenávidí. Ukrajině ale ve vstupu do EU bránit nechce
Aktualizováno včera
Na D8 havaroval autobus. Dálnice byla desítky minut uzavřená
Nehoda za účasti autobusu uzavřela v sobotu odpoledne na několik desítek minut dálnici D8 u Ústí nad Labem ve směru na Prahu. Na místě zasahovaly záchranné složky. Řidiči museli jezdit po stanovené objízdné trase.
Zdroj: Jan Hrabě