Domů     Cesta k moři nás málem rozvedla
Cesta k moři nás málem rozvedla
5 minut čtení

Když jsem si Martina brala, už jsem tušila, že ten člověk je tak trochu pecivál. Tedy ne, že by byl líný, to vůbec. Jen nerad kamkoli jezdil.

Pracoval vždy jako ďas, a to nejen v práci, odkuď nosil prémie, pochvaly a diplomy, ale i kolem domku, který měl po rodičích, řádil jako černá ruka, tedy myslím v tom dobrém slova smyslu.

Sekání trávy, to je základ, ale pak neustále něco opravoval a vylepšoval. Akorát na výlety aby ho tahal párem volů, a to mohlo být sebekrásnější počasí, kdepak, Martínek byl nejraději na zahradě, a když se setmělo, tak doma.

Říkala jsem si, že se to časem poddá, i když starého psa novým kouskům nenaučíš, takže jsem pochybnosti měla. A oprávněné, jak jsem se mohla dnes a denně přesvědčovat.

Jediná dovolená

Seznámili jsme se na inzerát a skutečnost, že je Martin o osm let starší, jsem brala jako odpovídající naší situaci. Byla jsem vdova, dvě děti jsem měla už dospělé, chlapík, který nikdy ženatý nebyl, mi vyhovoval.

Měli jsme, a dosud máme, podobné názory a také v intimní sféře je všechno v pořádku. Takového chlápka by chtěla určitě mnohá ženská mého věku. Jenomže v jedné oblasti to, jak říkám, skřípalo.

Chci vám vyprávět o jedné naší společné dovolené, vlastně jediné zahraniční, na které jsme spolu byli. Opakovat to nebudeme, tehdy jsme se málem rozvedli, takže nechci nic přivolávat.

Splněný sen

Když se mi Martina podařilo na nějaký výlet ve dvou vytáhnout, byl to svátek.

Akorát jsem musela poslouchat to jeho nekonečné brblání o tom, jak doma všechno pustne, jak tráva potřebuje posekat, nebo kultivovat, nebo já už nevím co, jak se musí něco opravit, co už beztak čeká na opravu měsíc, jak by tam na zahradě bylo tak krásně…

Musela jsem se smát a dělala jsem si z něj trochu legraci a Martin se nebránil ani neurážel, jen věděl, že mě provokuje.

Těšila jsem se vždycky až na nějakém hradu nebo zámku začne mluvit průvodkyně, že budu konečně poslouchat něco jiného, než ty jeho věčné nářky. Pak jsme měli desetileté výročí od svatby.

A mé děti nenapadlo nic lepšího, než že nám dali jako dárek zahraniční zájezd k moři. Do Egypta. Viděla jsem tu hrůzu v Martinových očích. Egypt, pyramidy, sfinga, to byl odjakživa můj sen, to můj syn věděl.

Měla jsem slzy v očích a možná kvůli nim jsem zatvrzelý, ba naštvaný výraz mého muže nevnímala.

Letíme

Bylo to v lednu, takže do května, kdy jsme měli letět, času dost, doufala jsem, že se můj muž začne těšit také. Ale týdny a měsíce ubývaly a choť se stával naopak čím dál zádumčivější. Snažila jsem se.

Vyprávěla, jak se těším, četla jsem z knížek o historii Egypta a o památkách, které tam na nás čekají… Nanejvýš něco zabrblal o „šutrech“ a „hromadách písku“. Ale nakonec jsme opravdu odletěli.

Mně bušilo srdce vzrušením, Martin vypadal, že si od srdce přeje, aby s námi letadlo spadlo. „Fuj, to je vedro, proč jsme jen nezůstali doma,“ lamentoval už na letišti. Já jsem oponovala slovy o hezkém teplíčku a o tom, jak se těším do moře.

On se hned vytasil se žralokem, který tam na mě nepochybně čeká a o nemocech, které chytnu až na něco šlápnu na pláži. Odvětila jsem, že jsem vybavena obuví a že útok žraloka je nepravděpodobný. No, abych přidala stručný seznam jeho výčitek…

V autobuse byla strašně ledová klimatizace a on nastydne, hotel je ošklivý, na zemi „už v recepci bordel“, místní lidé se na nás prý divně koukají… a kdoví, co nám chtějí udělat, minimálně nás okradou.

Já se rozvedu!

No, vyslechla jsem si toho dost. A pořád jsem se držela. Až nastal výlet k pyramidám. První kámen úrazu byl, že se muselo vstávat v pět hodin ráno.

Vidět v tuhle dobu mého muže, jak se s nadáváním hrabe z postele (která byla samozřejmě naprosto příšerná a jistě celá zavšivená), bych vám nepřála. Naštěstí v autobuse zase brzy usnul.

Když jsme konečně dorazili do cíle a můj muž namísto toho, aby alespoň držel pusu, pronesl něco jako „tak kvůli těmhle šutrům jsme se pachtili až sem“, došla mi trpělivost.

Nevím, kde jsem vzala tu sílu, asi se ve mně něco zlomilo a zařvala jsem, až se lidi ohlíželi: „Nepojedu s tebou už nikam, ani na houby, ani do samoobsluhy, zalkni se doma, zavrtej se do tý svý zahrádky jako žížala, přikryj se kompostem a shnij si tam. Protože já se s tebou, hned jak přijedeme, rozvedu!“

Žralok

Paf z toho mého výstupu byli i opodál stojící Japonci, kteří samozřejmě netušili, oč jde, ale já řvala opravdu asi tak, jak by to dokázala ta sfinga, kdyby ožila. Musela ke mně přijít naše průvodkyně a jen kvůli ní jsem se ztišila.

Zbytek pobytu jsme zarputile oba mlčeli, což mělo alespoň tu výhodu, že jsem nemusela poslouchat hloupé řeči.

Za týden se už Martin zase držel své řvoucí sekačky na trávu a já absolvovala sérii rozhovorů s mými dětmi, které mě přesvědčily, že „ten chlápek“ zase nakonec není tak špatný. Za pár týdnů se dalo mluvit o tom, že jsme opět v normálu. Rozvod se nekonal.

A když pak snaživě neutrálním hlasem Martin přečetl zprávu z novin, že v Egyptě napadl žralok turistku, byli jsme oba asi jediní na světě, kteří se smáli. Určitě ne té turistce, ale sami sobě…

Soňa (61), Semily

Související články
2 minuty čtení
Někteří lidé si neváží života! I můj muž byl vždycky lehkomyslný a věřil, že jemu se „to“ stát nemůže. Až dovolená v Indii mu otevřela oči. Nepoučitelný a stále plný bláznivých nápadů – to byl můj muž Zbyněk vždycky. Kaž­dý den musel vymyslet nějakou šílenost, jinak by nemohl v noci spát. Víkendy vyrážel s partičkou kamarádů do skal, kde šplhal jako kamzík. Hrozně jsem se bála, že se jednoho dn
3 minuty čtení
Od samého začátku jsem Marcelu podezírala, že si vymýšlí a lže. Navíc se začala kroutit před naším šéfem i kolegou, který se mi líbil. Musela jsem vymyslet plán, jak se jí zbavit. Propadli jejímu kouzlu, to mi bylo jasné. Když nastoupila Marcela do naší pekárny, hned se kolem ní začali točit nejen naši řidiči a vedoucí, ale také zákazníci a ve finále si uměla obtočit kolem prstu i kolegyně. Byl
3 minuty čtení
Byla jsem malá holčička, chodila s proutkem po zelené louce a žlutá housátka za mnou pochodovala jako za svou mámou husou. Naše rodina nebyla zámožná, když se mí rodiče vzali, museli několik let bydlet u babičky a dědečka. Byt v paneláku dostali až poté, co se narodil můj mladší bratr. To mi bylo pět. Do školky jsem nechodila, protože ta ve vesnici nebyla, hlídala mě babička. Dědeček chodil ješ
2 minuty čtení
Moje manželství neklapalo, byli jsme s mužem každý jiný. Ideální partner přitom žil za zdí ve vedlejším bytě, a ani jeho vztah už dlouho nefungoval. L idé ve vztahu často potlačí své já, aby se zalíbili tomu druhému. Můj manžel byl vždy hlavně praktický chlap. Do romantického snílka měl daleko. Ale mně se honila vždycky v hlavě spousta nápadů. Když se nám narodila dcera, nezbývalo mi nic jiného
3 minuty čtení
Ani ve snu nás nenapadlo, že se přižene tak velká voda a do rána bude celé přízemí pod vodou. Kočka Luisa to ale věděla už odpoledne a nosila koťata do bezpečí. Povodeň v roce 2002 se navždy zapsala do paměti všech, koho postihla. Nikdo z nás tehdy nečekal, že se přižene voda tak rychle, v takovém množství a síle, nikdo nic takového do té doby nezažil. Měli jsme domek nedaleko řeky, ale nikdy s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lásky diktátorů: Mao Ce–Tung a jeho průvodčí
epochaplus.cz
Lásky diktátorů: Mao Ce–Tung a jeho průvodčí
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Čínský diktátor Mao Ce–Tung (1893–1976), oficiálně předseda Komunistické strany Číny, patří společně se Stalinem a Hitlerem do trojice nejkrutějších diktátorů 20. století. Na kontě má několik
Nový krevní test umí zjistit, zda došlo k návrtu rakoviny. Je to však skutečně žádoucí?
21stoleti.cz
Nový krevní test umí zjistit, zda došlo k návrtu rakoviny. Je to však skutečně žádoucí?
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopn
Česká konfese: Zahnali stavové panovníka do kouta?
historyplus.cz
Česká konfese: Zahnali stavové panovníka do kouta?
Jeho zdravotní stav se rychle zhoršuje, je proto třeba řešit nástupce na trůně. V úvahu samozřejmě přichází jeho nejstarší syn Rudolf. Maxmilián II. by mu českou korunu ale rád pojistil předem a stavové tak dumají, co z toho „kápne“ pro naše země. V průběhu 16. století české země připomínají kotlík, v němž se – pokud
Kanárské ostrovy – ráj slunce a nekonečného léta
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy – ráj slunce a nekonečného léta
Žádná vedra nebo chlad, sem se jezdí za příznivým klimatem, za čistým vzduchem a nádhernou přírodou. Je tu bezpečno a není to až tak drahé. A co má také svoji důležitost – za 5 hodin letu jste na místě. Pak si půjčíte auto, ubytujete se v apartmánu a můžete hned vyrazit na některou z takřka nekonečných pláží nebo na parádní výlet. Gran Canaria maličký kontinent Šedesát
Exkluzivní zábava pro náročné gentlemany
epochalnisvet.cz
Exkluzivní zábava pro náročné gentlemany
V srdci Prahy vás vítá Goldfingers Prague, klub, který přináší výjimečnou zábavu pro bonitní muže, kteří očekávají večer plný elegance a nezapomenutelných momentů. Tento podnik je místem, kde se spojuje profesionální přístup, diskrétnost a jedinečná atmosféra, která osloví každého, kdo hledá kvalitu a styl. Při vstupu vás okamžitě pohltí prostředí promyšlené do posledního detailu. Vkusný
Krémová polévka z lišek
tisicereceptu.cz
Krémová polévka z lišek
Suroviny 400 g lišek 1 lžíce másla 1 cibule 1 stroužek česneku 100 ml suchého bílého vína 1000 ml zeleninového vývaru 150 g žervé petržel sůl pepř Postup Lišky očistěte nožíkem, oplá
Královský luxus pro vyvolené
rezidenceonline.cz
Královský luxus pro vyvolené
Vybavit interiér, který budou užívat nejbohatší z bohatých, vyžaduje skutečně precizní znalost nejen životního stylu uživatele, ale také výrobců exkluzivního nábytku, osvětlení, textilií a dalších materiálů. Zlato, stříbro, mramor, hedvábí a křišťál… Obytný prostor luxusních vil musí celkovým pojetím do posledního detailu přesně odrážet úroveň a eleganci těch, kteří v něm žijí. Počínaje výběrem vzácných
Nejoblíbenější vodácké trasy: Nejkrásnější zážitky těsně nad vodní hladinou
epochanacestach.cz
Nejoblíbenější vodácké trasy: Nejkrásnější zážitky těsně nad vodní hladinou
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná
Umělecký dialog ve Volmanově vile
iluxus.cz
Umělecký dialog ve Volmanově vile
Funkcionalistická Volmanova vila patřila za první republiky k nejkrásnějším soukromým rezidencím a dnes mezi ně znovu právem náleží. Továrník Josef Volman svěřil stavbu svého sídla mladým architektům
Xenoglosie: Dodnes neobjasněný fenomén
enigmaplus.cz
Xenoglosie: Dodnes neobjasněný fenomén
O xenoglosii hovoříme v případech, kdy člověk zjistí, že mluví jazykem, jenž se nikdy neučil. V celé řadě případů se pak dokonce navíc jedná i o jazyky, které jsou v dnešní době již v podstatě neznám
Jsou peníze zkázou všeho?
skutecnepribehy.cz
Jsou peníze zkázou všeho?
Míša byla moje nejlepší kamarádka. Znaly jsme se od střední školy. A pak vše skončilo kvůli chlapovi. A penězům. Jak jinak. Co jiného vše rozbije? Smály jsme se spolu v lavici, chodily na víno po večerech, řešily kluky, život, sny. Věděla o mně všechno. A já o ní. Nikdy jsem nepochybovala, že bych pro ni nebyla ochotná udělat cokoliv. Když si ale našla Patrika,
Langmajer se bojí, aby mu neutekla!
nasehvezdy.cz
Langmajer se bojí, aby mu neutekla!
Herec Jiří Langmajer (59) prozradil, že podstoupil testosteronovou terapii, a to prý hlavně proto, aby nepřišel o svou ženu! V poslední době byl podle vlastních slov unavený a bez energie. A právě