Roland Garros: Gauffová zastavila pouť šestnáctiletého supertalentu. Šwiateková nasázela soupeřce dva kanáry

- Redakce

Program sedmého hracího dne Roland Garros probíhá sice bez českých tenistů, ale rozhodně nabízí spoustu zajímavého tenisu. Jedním ze sobotních vrcholů byl souboj dvou teenagerek Coco Gauffové a Mirry Andrejevové, v němž nakonec zvítězila světová šestka ze Spojených států. Na kurt se vypravila i ženská světová jednička Iga Šwiateková, která Číňance Wang nadělila dva kanáry. Turnaj skončil pro světovou osmičku Taylora Fritze ze Spojených států.

Očekávaný souboj dvou teenagerek nakonec v zasluněné Paříži přinesl triumf zkušenější Coco Gauffové. Americká tenistka tak ukončila pouť šestnáctileté Mirry Andrejevové na letošním Roland Garros ve třetím kole. Mladičkou Rusku, která spolu s kvalifikací vyhrála pět zápasů bez ztráty setu a začala dobře i proti o tři roky starší Gauffové, nakonec porazila 6:7(5), 6:1, 6:1.

Atraktivní zápas přinesl drama pouze v rámci prvního setu. Gauffová v něm otočila z 2:4 na 5:4, ale v desátém gemu nedopodávala a následně v rozhodujícím tiebreaku padla 5:7.

Zatímco v první sadě Gauffová prohrála třikrát servis, od druhého dějství nečelila ani jednomu brejkbolu a při vlastním podání ji prakticky nepouštěla do hry. Bojovalo se naopak při servisech Andrejevové, která ve druhém setu ztratila podání dvakrát a ve třetím hned šestkrát, přičemž prohrála posledních šest gemů celého utkání.

Pro Andrejevovou se ale i tak jedná o další skvělý výsledek. Osmifinalistka turnaje WTA 1000 v Madridu se dokázala prosadit i na svém prvním grandslamovém turnaji, což je pro ni obrovské povzbuzení do další práce.

„Mirra je ohromně mladá a čeká ji velká budoucnost. Pamatuji si, že jsem tu taky hrála v 16 letech. Má se na co těšit. Doufejme, že v budoucnu uvidíte spoustu dalších zápasů mezi námi dvěma,“ vysekla soupeřce poklonu světová šestka Gauffová.

Šwiateková nasázela dva kanáry, Rybakinová se odhlásila
Bez jakýchkoliv nervů prosvištěla do osmifinále pařížského grandslamu světová jednička Iga Šwiateková. Čínskou hráčku Sin-jü Wang (80.), která v prvním kole vyřadila Marii Bouzkovou, deklasovala za pouhých 52 minut 6:0, 6:0.

Číňanka nedokázala Šwiatekové konkurovat při vlastním podání ani na returnu a za celý zápas připsala na své konto jen 17 fiftýnů. Šwiateková si naopak k vítězství pomohla 21 vítěznými údery.

Nečekaně hladce prohrála zápas třetího kola Bianca Andreescuová, která se nedokázala adaptovat na herní styl Lesji Curenkové. Ukrajinka rozdrtila svou kanadskou sokyni dvakrát 6:1 a prozatím na turnaji neztratila ani set.

Během sobotního programu naopak na dvorcích scházela kazachstánská hvězda a světová čtyřka Jelena Rybakinová, která měla hrát třetí kolo se Španělkou Sarou Sorribesovou Tormovou. Rybakinová se musela z pařížského grandslamu kvůli nemoci odhlásit. Jednat by se mělo o virové onemocnění horních cest dýchacích, které mimochodem trochu trápí také Karolínu Muchovou.

Rune nezaváhal, Fritz a Čorič naopak končí
Dánský mladík a skvělý antukář Holger Rune potvrdil ve třetím kole roli favorita proti hodně nečekanému soupeři Genarovi Albertovi Olivierimu z Argentiny. Člena třetí stovky světa porazila světová šestka hladce ve třech setech 6:4, 6:1, 6:3.

Čtvrtý hráč světa Casper Ruud se dokázal rychle oklepat ze ztracené první sady v utkání s Číňanem Či-čen Čangem. Norský tenistka žádnou senzaci nepřipustil, skóre otočil a vybojoval postup do osmifinále po vítězství 4:6, 6:4, 6:1 a 6:4.

Na Roland Garros naopak končí světová šestnáctka Borna Čorič. Nad síly chorvatského hráče byl Argentinec Tomas Martin Etcheverry, který zvítězil možná nečekaně snadno 6:3, 7:6(7) a 6:2.

Letošní ročník French Open skončil také pro světovou osmičku Taylora Fritze. Američan podlehl po téměř třech hodinách argentinskému antukáři Franciscovi Cerundolovi 6:3, 3:6, 4:6 a 5:7.

Vybrané zápasy 7. hracího dne Roland Garros

3. kolo mužské dvouhry
Jošihito Nišioka (JPN, 33.) – Thiago Seyboth Wild (BRA, 172.) 3:6, 7:6(8), 2:6, 6:4, 6:0
Či-čen Čang (CHN, 71.) – Casper Ruud (NOR, 4.) 6:4, 4:6, 1:6, 4:6
Borna Čorič (CRO, 16.) – Tomas Martin Etcheverry (ARG, 49.) 3:6, 6:7(5), 2:6
Nicolas Jarry (CHI, 35.) – Marcos Giron (USA, 75.) 6:2, 6:3, 6:7(7), 6:3
Holger Rune (DEN, 6.) – Genaro Alberto Olivieri (ARG, 231.) 6:4, 6:1, 6:3
Francisco Cerundolo (ARG, 23.) – Taylor Fritz (USA, 8.) 3:6, 6:3, 6:4, 7:5
Daniel Altmaier (GER, 79.) – Grigor Dimitrov (BUL, 29.) 4:6, 3:6, 1:6
Alexander Zverev (GER, 27.) – Frances Tiafoe (USA, 12.) 3:6, 7:6(3), 6:1, 7:6(5)