Challenger v Prostějově: Bartoň v kvalifikaci vyzrál na favorizovaného soupeře, postupuje i Vrbenský

- Redakce

Jubilejní 30. ročník prostějovského challengeru UniCredit Czech Open odstartoval v neděli kvalifikačními boji. Na programu bylo celkem dvanáct utkání a do boje šlo také šest českých tenistů. Postup do finálového kola vybojoval na divokou kartu startující Hynek Bartoň, který porazil favorizovaného Španěla Batallu. Do dalšího kola prošel i Michael Vrbenský.

Bartoň předčil kvalifikační devítku
Divoká karta Hynek Bartoň (717.) dokázal v úvodním kole kvalifikace pokořit kvalifikační devítku a favorizovaného Španěla Oriola Rocu Batallu (304.). Český tenista se probil do finálového kola kvalifikace po vítězství 6:4, 5:7 a 6:4, když zápas zakončil po dvou a půl hodinách hned prvním využitým mečbolem.

V pondělí se o účast v hlavní soutěži domácího challengeru utká s Brazilcem Pedrem Sakamotou (936.), jenž v úvodním kole z pozice náhradníka zaskočil favorizovaného Lorenza Giustina (250.) a porazil ho 4:6, 7:6(8), 7:6(4).

Vrbenský v Prostějově postoupil po skreči soupeře
Michael Vrbenský (344.) zvládl první kolo kvalifikace na challengeru v Prostějově. První set vyhrál český tenista nad Sabou Purtseladzem (436.) poměrem 6:2 a následně jeho gruzínský soupeř utkání skrečoval.

Vrbenský, který usiluje o druhou účast v hlavní fázi prostějovského turnaje, se ve finále kvalifikace utká s Matem Valkuszem (225.).

Siniakov na favorizovaného soupeře nestačil
Daniel Siniakov (1056.) nedokázal najít recept na favorizovaného Romana Adrese Burruchagu (251.) z Argentiny. V úvodním kole kvalifikace prostějovského challengeru prohrál dvakrát 5:7.

Nejedlý šanci jako náhradník nevyužil
Jako jeden z náhradníků se do kvalifikace prostějovského challengeru dostal Pavel Nejedlý (848.), který se ovšem s těžkým losem nepopasoval. V duelu s Manuelem Guinardem (332.) prohrál 3:6, 1:6, když v celém utkání jen dvakrát podržel podání.

Kumstát končí v kvalifikaci
Jiří Kumstát (-) na prostějovském challengeru končí v prvním kole kvalifikace, poté co podlehl Maďarovi Matemu Valkuszovi (225.) 4:6, 2:6.

V prvním setu si Kumstát, startující na turnaji na divokou kartu, hned v úvodu dvakrát neudržel servis a nabral ztrátu 1:4. Poté si sice vzal jeden brejk zpátky, ale výrazněji už úvodní sadu nezdramatizoval. Ve druhém setu čelil Kumstát v každém z gemů při svém servisu brejkbolům a dvakrát si svůj servis neudržel. Utkání trvalo hodinu a 19 minut.

Pospíšil v kvalifikaci favorita nepřekvapil
Jaroslav Pospíšil (-), který startoval v kvalifikaci prostějovského challengeru jakožto náhradník, v prvním kole boje o hlavní fázi nepřekvapil favorizovaného Edoarda Lavagna (297.), kterému podlehl 0:6, 2:6.

Dvaačtyřicetiletý český veterán již hrává soutěžní zápasy jen zřídka, zejména se věnuje své trenérské kariéře.

UniCredit Czech Open, Prostějov (muži, CZE, 118 000 USD, antuka)
Martin Damm (USA, 405.) – Ilja Marčenko (UKR, 356.) 4:6, 3:6
Lorenzo Giustino (ITA, 250.) – Pedro Sakamoto (BRA, 936.) 6:4, 6:7(8), 6:7(4)
Giovanni Mpetshi Perricard (FRA, 237.) – Peter Benjamín Privara (SVK, 806.) 6:7(6), 7:6(2), 7:6(7)
HYNEK BARTOŇ (717.) – Oriol Roca Batalla (ESP, 304.) 6:4, 5:7, 6:4
Roman Adres Burruchaga (ARG, 251.) – DANIEL SINIAKOV (1056.) 7:5, 7:5
PAVEL NEJEDLÝ (848.) – Manuel Guinard (FRA, 332.) 3:6, 1:6