GLOSA | Události Petra Nutila: Vyčerpaný rozpočet a výdaje urvané ze řetězu, manželství pro všechny a útočící kosatky

Další neděle je tu a s ní samozřejmě i tradiční souhrn toho podstatného, co se nejen v tom našem českém Hobitíně děje! Vítajte a nech sa páči! 

Dámy a pánové, držte si klobouky a peněženky, jedeme z kopce! Měsíc po představení vládního konsolidačního balíčku se ukázalo, že hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci května deficitem ve výši 271,4 mld. Kč, což je jen o 20 miliard méně, než kolik se počítalo na celý rok. To skoro vypadá, že se výdaje definitivně urvaly z řetězu, a že kosmetické šetření už stačit nebude. A ministr financí Stanjura oznámil, že tentokrát se bude sahat i na platy státních zaměstnanců, méně dostane výzkum, školství a průmysl. Naopak ale se i nadále počítá s tím, že narostou výdaje na obranu a na valorizace důchodů.  

S trochou ošklivé nadsázky by se dalo říct, že vlády bez ohledu na stranickou příslušnost nejraději ze všeho utrácejí peníze, které nemají, aby za ně nakoupily věci, které nepotřebují, a to jen proto, aby udělaly dojem na skupiny občanů, kteří je stejně volit nebudou.  

Ale já nechci být ošklivý. A je dobré si uvědomit, že jen obsluha státního dluhu nás loni stála nějakých 50 miliard a náklady na obsluhu státního dluhu se proti loňsku zvýšily dvojnásobně. Za to z drtivé části tahle vláda nemůže. Uvědomte si, že máme za sebou hned několik katastrof – Babiše premiérem, Covid, energetickou a uprchlickou krizi. Více než 80miliardový nárůst oproti loňskému květnu ovlivnily zejména výdaje na sociální dávky (+50,5 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+40,1 mld. Kč), obsluha státního dluhu (+18,1 mld. Kč) či vyšší investice (+12,7 mld. Kč).  

Nicméně tak či tak si to pořád plnou parou štrádujeme do dluhové zdi. A s tím se něco udělat musí. Tím „něco“ samozřejmě musí být úspory, ať se nám to líbí nebo ne. Protože to poslední, co bychom mohli chtít, je zavřít nad problémem oči a tvářit se, že „prostředky tu jsou“, jak tu a tam slyšíme od chytrolínů, obvykle těch, kteří nás na tuhle sebevražednou dluhovou dráhu dostali.  

Takže jasně, nikdo po vás nechce, abyste kvůli tomu jásali a zahrnovali Stanjuru a Fialu polibky. Ale zapojíte-li alespoň okraje šedé kůry mozkové, docela snadno si spočítáte, že nikdo jiný ze současné politické mapy by to prostě líp neudělal.  

Tak pojďme dál.  

Ve sněmovně proběhlo další kolo verbálních exhibic na téma povolení či nepovolení manželství pro všechny. Došlo na všechny stereotypy, které si dovedete k tématu představit. Tradiční rodina, obchod s dětmi, nemoci a tak. A jako obvykle se na to nedá říct nic jiného, než že je vám úplnou tužku do toho, kdo si chce vzít koho a proč, koho má rád a s kým chce strávit život. Jestli chcete něco udělat pro klasickou rodinu, starejte se o tu svojí a nechte ty druhé dělat si co uznají za vhodné.  

Médii probleskla zpráva o umělci, který svými vlastními exkrementy naplnil 90 konzerv, jenž dnes mají astronomickou hodnotu. „Umělcovo h*vno“, jak svůj výtvor nazval, se dnes prodává za statisíce eur. Pro ty z vás, kdo by o podobném počinu po přečtení těchto řádků taky chtěli uvažovat, bych rád jen řekl, že sám umělec, Piero Manzoni, se úspěchu svých produktů nedožil a trvalo několik desítek let, než se jejich cena dostala tak vysoko. Mnohem jednodušší se autorovi tohoto článku zdá plnit obsahem ne nepodobnému obsahu konzerv třeba Instagram nebo Tiktok.  Tam se podobné věci ujmou spolehlivěji a rychleji, nakonec existence influencerů nás o tom přesvědčuje dnes a denně.  

Na pobřeží u pyrenejského pobřeží přibývá útoků kosatek na lodě. Tihle super přerostlí delfíni prý už   tři lodě i potopily. Vědci přišli s vysvětlením, totiž teorií pomsty a podle jejich přesvědčení se to učí jedna od druhé. Upřímně, ani se jim nedivím. Být jimi, tak za to všechno, co jsme jim my lidé doposud z lodí prováděli, si nic jiného než džihád nezasloužíme.  

A to by pro dnešek stačilo.  

Související

Více souvisejících

Petr Nutil komentář Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy