Česko dokončilo ratifikaci obranné smlouvy s USA, podepsal ji Pavel

foto Ilustrační foto - Tisková konference po setkání nejvyšších ústavních činitelů, 31. května 2023, Pražský hrad, Praha. Prezident Petr Pavel.

Praha - Česko dokončilo ratifikaci smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy. Dohodu podepsal prezident Petr Pavel, informoval v dnešní tiskové zprávě Hrad a uvedl, že dokument ještě podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy (ODS). Parlamentní schvalování smlouvy provázely protesty odpůrců přítomnosti amerických vojáků na českém území. Obě komory ale dokument podpořily značnou většinou hlasů. V Senátu pro něj hlasovalo 66 ze 72 a ve Sněmovně 115 ze 144 přítomných zákonodárců.

Obranná smlouva se Spojenými státy dává Česku podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) další bezpečnostní záruku a je cenná i v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině. "V této situaci se bez silného spojenectví s dalšími demokratickými zeměmi neobejdeme," zdůraznila Černochová při sněmovním schvalování smlouvy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 30.07.2025 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 30. července 2025

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď