4. ligové kolo: Sparta jasně vyhrála v Jablonci, Baník porazil Hradec Králové

foto Utkání 4. kolo první fotbalové ligy: FK Jablonec - Sparta Praha, 12. srpna 2023 v Jablonci nad Nisou. Uprostřed autor čtvrté branky Kaan Kairinen ze Sparty.

Praha - Fotbalisté pražské Sparty i v obměněné sestavě zvítězili ve čtvrtém kole první ligy v Jablonci vysoko 5:1. Obhájce titulu si udržel v sezoně nejvyšší soutěže stoprocentní bilanci a vede neúplnou tabulku. Ostrava góly v nastavení udolala Hradec Králové 2:0 a připsala si první výhru v ročníku. Premiérový bod získal Zlín po remíze 1:1 s Libercem.

Sparta vzhledem k úterní domácí odvetě 3. předkola Ligy mistrů s FC Kodaň šetřila řadu opor včetně kapitána Ladislava Krejčího a nasadila spíše náhradníky. I tak Letenští v Jablonci od úvodu dominovali a všech pět branek dali už do přestávky. Nejprve se dvakrát trefil Martin Vitík a po něm se prosadili Martin Minčev, Kaan Kairinen a Tomáš Wiesner. Po hodině hry snížil bývalý sparťan Václav Drchal.

Sparta v první půli v lize od rozdělení federace zvítězila o pět branek počtvrté. Letenští vyhráli v nejvyšší soutěži v Jablonci poprvé po čtyřech zápasech. Severočeši si připsali nejtěžší domácí porážku v historii samostatné ligy a v sezoně pod novým trenérem Radoslavem Látalem stále čekají na plný bodový zisk.

Premiérové vítězství v ročníku oslavil Baník. Slezané měli proti Hradci po většinu zápasu převahu, prosadit se ale dokázal až ve druhé minutě nastavení David Buchta. Za tři minuty přidal pojistku další střídající hráč Abdullahi Tanko. Východočeši neuspěli po dvou kolech a utrpěli druhou porážku v ročníku. Oba soupeři mají čtyři body.

Prvního bodu po úvodních třech prohrách se dočkal Zlín. Liberec poslal do vedení po čtvrthodině Christian Frýdek, ve 35. minutě ale vyrovnal Jakub Janetzký. Severočeši potřetí za sebou nevyhráli a v neúplné tabulce jsou s pěti body sedmí. Zlínským nadále patří 15. příčka.

V neděli se odehraje zbylých pět zápasů kola včetně šlágru mezi dosud neporaženými týmy Mladé Boleslavi a pražské Slavie.

Statistika sobotních zápasů 4. ligového kola:

FC Zlín - Slovan Liberec 1:1 (1:1)

Branky: 35. Janetzký - 15. Frýdek. Rozhodčí: Rouček - Matoušek, Leška - Zelinka (video). ŽK: Tkáč - Purzitidis, Rabušic, Kozel (trenér). Diváci: 2738.

Baník Ostrava - FC Hradec Králové 2:0 (0:0)

Branky: 90.+2 Buchta, 90.+5 Tanko. Rozhodčí: Zaoral - Caletka, Pečenka - Kocourek (video). ŽK: Blažek, Juroška, Tanko - Čech. Diváci: 7042.

FK Jablonec - Sparta Praha 1:5 (0:5)

Branky: 60. Drchal - 12. a 26. Vitík, 35. Minčev, 39. Kairinen, 45.+1 Wiesner. Rozhodčí: Batík - Hájek, Paták - Radina (video). ŽK: Martinec, Alégué, Černák - Sejk, Sadílek. Diváci: 5684.

Další program:

Neděle 13. srpna:

15:00 FK Mladá Boleslav - Slavia Praha, Sigma Olomouc - FK Teplice, Bohemians Praha 1905 - 1. FC Slovácko, FK Pardubice - MFK Karviná,

18:00 Dynamo České Budějovice - Viktoria Plzeň.