14. kolo: Plzeň vyhrála na Slavii a připravila jí první porážku, Baník porazil Karvinou

foto 14. kolo první fotbalové ligy: MFK Karviná - FC Baník Ostrava, 5. listopadu 2023 v Karviné. brankář Dominik Holec z Karviné vyráží střelu. Jaroslav Svozil z Karviné, Abdullahi Tanko z Ostravy.

Praha - Fotbalisté Plzně ve šlágru 14. ligového kola nečekaně zvítězili na stadionu Slavie po obratu 2:1. Pražané utrpěli první porážku v sezoně nejvyšší soutěže a z druhého místa tabulky ztrácejí dva body na obhájce titulu Spartu. Ostrava vyhrála v Karviné 3:1 díky otočce ve druhém poločase. Liberec doma zdolal České Budějovice 1:0.

Slavii poslal ve vyprodaném Edenu do vedení ve 13. minutě nizozemský útočník Mick van Buren, ale po změně stran otočil stav dvěma góly slovenský křídelník Erik Jirka, který skóroval v 64. a 79. minutě. Do branky Viktorie se po zranění hlavy vrátila uzdravená jednička Jindřich Staněk.

Plzeňští v nejvyšší soutěži bodovali po dvou porážkách za sebou a na Slavii zvítězili poprvé od roku 2014 po 13 ligových zápasech. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka, jenž v minulosti vedl vršovické mužstvo, se posunuli na třetí místo tabulky, navíc mají k dobru utkání v Mladé Boleslavi. Slavia v lize prohrála po 16 zápasech a doma dokonce po 24 duelech.

Karvinskému nováčkovi nejvyšší soutěže ve slezském derby zařídil náskok ve 25. minutě bývalý ostravský hráč Lukáš Budínský. Baník však výborně vstoupil do druhého dějství a mezi 49. a 58. minutou skórovali Brazilec Ewerton a dvakrát David Buchta.

Ostravský tým uspěl po dvou soutěžních porážkách, venku v nejvyšší soutěži zvítězil potřetí za sebou a posunul se na čtvrtou příčku. Domácí zaváhali po dvou ligových výhrách a jsou dvanáctí.

Jedinou branku v Liberci vstřelil v 61. minutě chorvatský útočník Luka Kulenovič. Domácí v lize neprohráli potřetí za sebou a poskočili na osmou příčku. Předposlední Jihočeši naopak čekají tři kola na bodový zisk i na vstřelenou branku.

Dynamo venku v nejvyšší soutěži nevyhrálo 17 zápasů po sobě a v sezoně je nejhorším celkem na hřištích soupeřů s jedním bodem. České Budějovice v lize nezvítězily na libereckém hřišti podvacáté za sebou, naposledy tam uspěly před 27 lety.

Výsledky 14. kola první fotbalové ligy

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 61. Kulenovič. Rozhodčí: Machálek, Podaný, Antoníček - Berka (video). ŽK: Purzitidis, Višinský - Suchan, Matouš Nikl. Diváci: 1827.

* * *

MFK Karviná - Baník Ostrava 1:3 (1:0)

Branky: 25. Budínský - 53. a 58. Buchta, 49. Ewerton. Rozhodčí: Rouček - Hájek, Leška - Hocek (video). ŽK: Tanko, Juroška (oba Ostrava). Diváci: 4833 (vyprodáno).

* * *

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)

Branky: 13. Van Buren - 64. a 79. Jirka. Rozhodčí: Černý - Paták, Matoušek - Petřík (video). ŽK: Bořil, Vlček, Tijani - Kalvach, Traoré, Kozáčik (trenér brankářů), Hranáč, Dweh, Sýkora. Diváci: 18.434.