Florbalistky vstoupily do MS v Singapuru výhrou nad Polskem

foto Mistrovství světa ve florbale, Česko - Polsko, 3. prosince 2023, Singapur. České hráčky se radují z gólu.

Singapur - České florbalistky vyhrály na úvod mistrovství světa v Singapuru nad Polskem 5:3. Pěti body za čtyři branky a jednu asistenci k tomu přispěla Denisa Ratajová. Čtyři body za gól a tři asistence si připsala také Anna Brucháčková. Kapitánka Eliška Krupnová se stala se 136 zápasy rekordmankou české reprezentace a překonala Hanu Koníčkovou. Před utkáním dostala památeční koláž s fotkami připomínající historický zápis. Další duel čeká tým trenéra Lukáše Procházky v pondělí od 10:00 SEČ proti Švédsku.

"Myslím si, že ta premiéra i přes trošku kostrbatý začátek proběhla v pořádku. Připravovali jsme se na první zápas dlouho. Věděli jsme, že je pro nás důležitý a musíme ho zvládnout. Soupeřky z prvního kontru skórovaly a nervozita se prodloužila déle, než jsem si myslel, že bychom ji mohli setřepat," řekl novinářům Procházka, který prožil premiéru na velké akci. V týmu měl šest debutantek na MS.

"Ale spokojenost panuje prakticky s celým zápasem. Jsem rád, jak tým zareagoval na první třetinu i na vývoj na začátku zápasu. Tohle se může stát. Soupeř má nějaké hráčky, které jsou fakt špičkové a dokážou si ty nebezpečné situace vytvořit," uvedl Procházka. "Od druhé třetiny jsme změnili způsob rozehrávky a zlepšili jsme se na míčku Tím jsme soupeře výrazně přibrzdili a pak už jsme zápas kontrolovali," prohlásil kouč.

Polky se prosadily v 5. minutě, po protiútoku a přihrávce Malwiny Zagorské překonala Janu Chistianovou z levé strany Katarzyna Rajská. V čase 8:04 vyrovnala Ratajová. Opora švýcarského Zugu se prosadila i ve 13. a 14. minutě, dovršila hattrick a otočila stav na 3:1. Nejdříve tečovala střelu Nely Jirákové a potom zužitkovala ideální pas Brucháčkové.

Polky snížily v čase 16:34 díky brance v oslabení exvítkovické Zuzanny Krzywakové, která při posledním měření sil na konci ledna v kvalifikaci MS v Itálii potrápila při porážce 7:9 český výběr pěti trefami. Za 45 sekund, vteřinu po vypršení trestu Weroniky Nogové, zužitkovala přihrávku Krupnové zpoza branky Brucháčková. Za 17 vteřin zvýšila vedení Eliška Chudá. V závěru první třetiny ale ještě snížila Zagórská.

Po 95 sekundách druhé části vrátila českému výběru tříbrankový náskok bekhendovou střelou Karolína Suchá. V polovině utkání Ratajová přidala svůj čtvrtý gól. Polky se ještě ve druhé části ubránily v dalším oslabení při trestu Eweliny Nowaczykové.

Po třetí části se zařadila do hry útočnice Karolína Klubalová, která v pátek oslaví 17. narozeniny, a odbyla si svůj debut v reprezentaci. Stala se třetí nejmladší Češkou na MS v historii po Kamile Musilové (rozené Bočanové) a Kristýně Matoušové (rozené Jílkové).

"Bylo to super. Jsem ráda, že jsem naskočila do zápasu, holky mě neskutečně podporovaly. Jsem ráda, že jsem si mohla zahrát," řekla Klubalová.

"Přijde mi, že si z toho moc nedělá. A hraje si, co umí. Její klid s míčkem, nebojácnost, volnost, to je super," uvedla kapitánka Krupnová. "Přišlo mi, že to hezky oživila. Měla střely, z kterých mohla dát gól. Věřím, že ještě na mistrovství světa dostane prostor a že jí to tam padne," dodala.

V 51. minutě po přihrávce Ratajové dala svůj druhý gól v utkání Suchá a v čase 54:03 dovršila výsledek střelou ze středu Krupnová, která opět posunula svá maxima v české reprezentaci na 167 bodů, 102 branek a 65 asistencí.

Mistrovství světa florbalistek v Singapuru:

Skupina B:

Česko - Polsko 9:3 (5:3, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Ratajová (A. Brucháčková), 13. Ratajová (Jiráková), 14. Ratajová (A. Brucháčková), 18. A. Brucháčková (Krupnová), 18. Chudá (Kubečková), 22. Suchá (Jiráková), 31. Ratajová (Brucháčková), 51. Suchá (Ratajová), 55. Krupnová (Řepková) - 5. Rajská (Zagorská), 17. Z. Krzywaková (Kowalewská), 20. Zagorská. Rozhodčí: Crivelli, Rampoldi (oba Švýc.). Vyloučení: 1:2. Bez využití.

Sestava Česka: Christianová - Keprtová, Beránková, Jiráková, Plášková, Mechlová, Štaňková, Šupáková, Lechnerová - Maroszová, Krupnová, Řepková - A. Brucháčková, Suchá, Ratajová - Trojánková, Kubečková, Chudá - Klubalová. Trenér: Lukáš Procházka.

Norsko - Lotyšsko 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)

Branky: 3. Kristiansenová, 25. Eriksenová, 26. Fagerhoiová, 56. Terjesenová - 9. a 14. Grepenaová, 28. Roziteová.

Finsko - Švýcarsko 9:5 (2:0, 6:1, 1:4)

Branky: 3. z tr. střílení a 40. Kippiläová, 22. a 27. O. Kauppiová, 11. Homiová, 25. Piispaová, 33. Höynäläová, 35. V. Kauppiová, 57. Niemeläová - 45. a 59. Stettlerová, 36. Gerigová, 46. Spichigerová, 56. Wyssová.