Vaněček chytil v NHL sedm střel Pastrňáka a dovedl New Jersey k výhře

foto Utkání hokejové NHL New Jersey - Boston, 14. prosince 2023. Brankář Devils Vítek Vaněček.

New York - Vítek Vaněček kryl v NHL 23 střel hokejistů Bostonu včetně sedmi pokusů Davida Pastrňáka a dovedl New Jersey k výhře 2:1 v prodloužení. Český gólman si připsal u vítězné branky i asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Vaněček v předchozích sedmnácti zápasech v sezoně inkasoval vždy alespoň dvakrát, ale proti Bostonu se vytáhl. Překonal jej pouze v čase 16:51 Morgan Geekie, jenž z dorážky otevřel skóre. Český gólman podržel New Jersey v závěru druhé třetiny, v níž se před něj dostal povedenou kličkou Pastrňák.

"Udělal to dobře. Naznačil střelu a Nimo (Šimon Němec) ji chtěl zblokovat, proto se trochu zasekl, zatímco si (Pastrňák) prohodil puk mezi nohama a zakončil. Byl jsem ve správné pozici, ale upřímně řečeno, ani nevím, jak jsem to chytil," popsal Vaněček situaci, za kterou jej pochválil trenér New Jersey Lindy Ruff. "To byl přesně zákrok, který vám dává šanci vyhrát. Bylo to ohromně důležité," podotkl kouč.

Na druhé straně odolával Jeremy Swayman až do 43. minuty, ve které vyrovnal z dorážky Dawson Mercer. V prodloužení převzal od Vaněčka puk ve vlastním pásmu Jesper Bratt, zavezl ho po pravé straně do útočné třetiny a po jeho pasu rozhodl střelou z levého kruhu Jack Hughes.

"Boston je velmi dobrý tým. Má skvělý útok, dodržuje systém v obraně. Do moc šancí soupeře nepustí. Je to proto ohromně důležitá výhra. Dokázali jsme si, že můžeme porazit kohokoli," řekl Vaněček. "Pustil jen jeden gól, chytal skvěle," vyzdvihl českého brankáře Hughes, první hvězda zápasu. Boston postrádal v utkání Pavla Zachu, který by měl kvůli zranění v horní části těla chybět několik dní.

Pittsburgh prohrával v Montrealu po úvodní třetině 1:3, ale zvítězil 4:3 po nájezdech. Rozstřel rozhodl až ve dvanácté sérii Jansen Harkins. Důvěru dostal v desátém kole nájezdů i Radim Zohorna, ale po jeho zakončení udržel Samuel Montembeault puk před brankovou čarou.

Na výhře Penguins se podílel třemi body Sidney Crosby (2+1) a v historické tabulce produktivity se vyrovnal na třináctém místě Markovi Recchimu. Na kontě má 1533 bodů (566+967). "Je pro mě pocta, že jsem v jeho společnosti. Hrál jsem s ním, sledoval jej. Vím, jakou měl kariéru a jak dobrý byl," uvedl Crosby, který přeskočil během zápasu ještě Paula Coffeyho (1531).

Los Angeles vedl doma nad Winnipegem ve 27. minutě 2:0, ale prohrál 2:5. Obrat řídila elitní formace, která vstřelila všechny góly Jets. Čtyři body si připsali Nikolaj Ehlers (2+2) a Gabriel Vilardi (1+3), tři zaznamenal Mark Scheifele (2+1). Každý z tria útočníků si polepšil o pět kladných bodů do statistiky +/-.

New York Islanders udolali Anaheim 4:3 gólem z předposlední minuty, který vstřelil Simon Holmström v oslabení. Na straně poražených plnil Lukáš Dostál roli náhradního gólmana. Ve zbývajícím utkání středečního programu porazilo Colorado i díky dvěma trefám Valerije Ničuškina na svém ledě Buffalo 5:1.

NHL:

Montreal - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 7. Savard, 13. Struble, 16. Monahan - 14. a 32. Crosby, 26. Guentzel, rozhodující sam. nájezd Harkins. Střely na branku: 42:30. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Savard (Montreal), 3. Nedeljkovic (Pittsburgh).

New Jersey - Boston 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 43. Mercer, 63. J. Hughes (Vaněček) - 17. Geekie. Střely na branku: 35:24. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Vaněček (oba New Jersey), 3. Swayman (Boston).

NY Islanders - Anaheim 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)

Branky: 21. Palmieri, 27. Cizikas, 48. Barzal, 59. Holmström - 28. Terry, 34. Henrique, 46. Carrick. Střely na branku: 34:24. Diváci: 14.207. Hvězdy zápasu: 1. Dobson, 2. Holmström, 3. Fasching (všichni NY Islanders).

Colorado - Buffalo 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)

Branky: 11. a 54. Ničuškin, 6. Rantanen, 12. Wood, 43. Malinski - 19. Benson. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.034. Hvězdy zápasu: 1. Malinski, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).

Los Angeles - Winnipeg 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)

Branky: 10. Kopitar, 13. Laferriere - 27. a 34. Ehlers, 35. a 60. Scheifele, 43. Vilardi. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi, 2. Ehlers (oba Winnipeg), 3. Laferriere (Los Angeles).

6.St. Louis281311480:9427
7.Minnesota261041281:8824