BBV po 25 letech

Povedená devátá etapa českých kamionů. Macík si druhým místem upevnil vedení, Loprais je už za ním

Prozatímnímu pořadí kamionů na Rallye Dakar dominují dvě české posádky. Martin Macík si díky druhému místu v deváté etapě pojistil průběžné vedení a na druhou příčku se vrátil Aleš Loprais, jenž ztrácí hodinu a 54 minut.

Loprais se vrátil na druhé místo, Macík drží téměř dvouhodinový náskok

I po deváté etapě se drží motocyklový jezdec Martin Michek na desátém místě průběžného pořadí. Vedení si upevnil Američan Ricky Brabec, nejrychlejší čas na trase mezi Háilem a Úlou zajel Adrien van Beveren z Francie.

V kategorii automobilů zůstal Martin Prokop sedmý, etapu vyhrál exmistr světa v rallye Sébastien Loeb.

Macík ztratil na vítězného Nizozemce Gerta Huzinka podle neoficiálních výsledků 92 sekund. Třetího Lopraise ale porazil o více než tři minuty.

Ještě více ztratil doposud druhý Nizozemec Mitchel van den Brink, jenž klesl na průběžnou třetí pozici o 17 minut za Lopraise.

"Od začátku to byla krásná etapa. Letěli jsme kudlu, neztratili se, přestože tam bylo pár fikaných (kontrolních) bodů. Čenda (kamion) držel krásně, i když jsme jeli 160 kilometrů v obrovských kamenech," řekl Macík na sociálních sítích.

Navigátor František Tomášek přiznal, že pilota týmu MM Technology brzdil, že jede zbytečně moc rychle.

Loprais v cíli přiznal, že dnešek byl nejnáročnější od startu rallye. "Tohle jsme si ale přáli a je to naše jediná šance, jak se dostat dopředu," řekl Loprais s tím, že úvod jej hodně bavil.

Ve druhé kamenité části přišel o průběžné vedení. "Nedařilo se nám tam, hledali jsme jeden bod a přišli jsme o vedení. Docvakl nás Huzink s Martinem Macíkem, kteří měli více štěstí. Bylo to náročné, ale ve finále hezké," dodal Loprais.

Dařilo se i dvojici Buggyry Jaroslavu Valtrovi staršímu a Pascalu de Baarovi z Nizozemska, kteří zajeli pátý a šestý čas. Oba už ale po nedokončených etapách nemají šanci na celkový úspěch.

"Jsem rád, že se nám po dlouhé době podařilo dojet do cíle bez zastavování a opravování," řekl Valtr.

Michek podle neoficiálních výsledků obsadil 19. místo, za továrním jezdcem KTM zaostal o 24:24 minuty.

V průběžném pořadí se k němu na necelé čtyři minuty přiblížil jedenáctý Francouz Romain Dumontier a zároveň se zvýšil jeho odstup od devátého Štefana Svitka ze Slovenska.

"Stojí mě to ještě více sil, než jsem si myslel. Večer jsem měl zimnici nebo horečku, není to úplně fajn. Nejede se mi s velkou radostí. Bohužel také více bolela ruka. Teď spíše závodím sám se sebou a tak, abychom to dotáhli na cílovou rampu. Je mi fakt špatně," uvedl Michek, který má zdravotní problémy již několik dnů. Nejprve jej limitovala poraněná ruka, teď i nemoc.

Martin Michek
zdroj: Reuters autor: Hamad I Mohammed

Nejlepší dílčí výsledek zajel Dušan Drdaj, který ale pokračuje s velkou penalizací za nedokončenou etapu. Dnes byl dvaadvacátý.

"Byla to pro mě asi nejnáročnější etapa z pohledu fyzičky na rallye. Ale hecnul jsem se a jelo se mi fakt dobře. Jel jsem celou dobu sám, nikdo mi nebránil. Byly tam snad všechny povrchy, co Dakar může nabídnout. Místy to bylo nebezpečné, místy to bylo hodně rychlé," řekl Drdaj.

Brabec byl jen o 42 sekund pomalejší než vítěz etapy a na celkově druhého Rosse Branche z Botswany má nyní k dobru 7:09 minuty.

Na třetí místo se posunul van Beveren, který si připsal letos druhý etapový triumf a celkově pátý v kariéře.

V hlavní kategorii aut Ultimate snížil Loeb ztrátu na lídra soutěže Sainze o 4:14 minuty. Devítinásobný mistr světa v rallye, který při devátém startu na Dakaru usiluje o premiérový triumf, v celkovém hodnocení ztrácí na Sainze 20:33 minuty. Jedenašedesátiletý Španěl již legendární rallye třikrát vyhrál.

Prokop zajel desátý čas, na Loeba ztratil 15:39 minuty. V pořadí jej sice předstihl dnes třetí Francouz Mathieu Serradori, po dodatečné patnáctiminutové penalizaci Giniela de Villierse z JAR ale nakonec zůstal sedmý.

Český pilot vozu Ford Raptor ale ztrácí jen pět sekund na dalšího Francouze Guerlaina Chicherita, který je sedmý.

"Byla to úplně jiná etapa, než hlásil pořadatel. Měla být rychlá a na písku, písek tam sice po startu byl, ale byly to rozbité pískové cesty. A to nám nejde. Nevím proč, možná máme pořád problém s nastavením," řekl Prokop.

Následná rychlá část už se mu pozdávala lépe. "Pak jsme ale přijeli do skal, což bylo maso. Auto strašně dostávalo, až Viky (navigátor Viktor Chytka) říkal, ať zpomalím. Jsme dobití, ale jsem rád, že jsme v cíli. Ideální den to nebyl," uvedl jezdec týmu Orlen Jipocar.

Rallye Dakar – 9. etapa: Háil–Úla (639 km celkově/417 km rychlostní zkouška):

Automobily (kategorie Ultimate): 1. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) 4:17:33, 2. Sainz, Cruz (Šp./Audi) -4:14, 3. Serradori, Minaudier (Fr./Centrury) -4:43, ...10. Prokop, Chytka (Ford) -15:39, 29. Ouředníček, Křípal (Toyota) -51:49, 35. Trněný, Ernst (Ford) -1:18:10.
Průběžné pořadí: 1. Sainz, Cruz 37:50:57, 2. Loeb, Lurquin -20:33, 3. Moraes, Monleón (Braz., Šp./Toyota) -1:12:02, ...7. Prokop, Chytka -2:12:48, 26. Trněný, Ernst -12:33:31.

Motocykly: 1. van Beveren (Fr./Honda) 4:36:46, 2. R. Brabec (USA/Honda) -32, 3. Quintanilla (Chile/Honda) -4:19, ...18. Michek -24:14, 22. Drdaj -30:55, 24. Engel -43:49, 33. J. Brabec (všichni KTM) -1:00:00, 44. Podmol (Husqvarna) -1:29:31, 47. Pabiška -1:30:31, 48. Prokeš (oba KTM) -1:30:49.
Průběžné pořadí: 1. R. Brabec 40:53:49, 2. Branch (Botsw./Hero) -7:09, 3. van Beveren -11:26, ...10. Michek -2:20:35, 23. Engel -6:10:54, 26. J. Brabec -6:56:23, 43. Pabiška -12:25:04, 44. Prokeš -12:30:31, 55. Podmol -16:09:12.>

Čtyřkolky: 1. Giroud (Fr./Yamaha) 5:49:34.
Průběžné pořadí: 1. Andújar (Arg./Yamaha) 51:07:27.

Kamiony: 1. Huzink (Niz./Renault) 5:04:34, 2. Macík (Iveco) -1:32, 3. Loprais (Praga) -4:37, ...5. J. Valtr st. (Tatra) -26:48, 11. M. Valtr (Iveco) -53:43, 16. Stiblík (Tatra) -1:46:20.
Průběžné pořadí: 1. Macík 43:26:01, 2. Loprais 1:54:42, 3. Mitchel van den Brink (Niz./Iveco) -2:12:10.

Klasik: 1. Milla, Viňas (Šp./Toyota Land Cruiser) 43 bodů, ...39. Klymčiw, Brož (Škoda 130 LR) 1431, 63. Holická, Engová (Citroën 2CV) 4181, 70. Vinš, Hovorka (Mitsubishi Pajero) 5000.
Průběžné pořadí: 1. Milla, Viňas 760, ...8. Klymčiw, Brož 1969.