Panorama

Vydařená etapa udržela Michka v elitní desítce Dakaru, Macík je blízko vítězství

Martin Michek se i po 10. etapě Rallye Dakar drží na 10. místě průběžného pořadí kategorie motocyklů. Také automobilový jezdec Martin Prokop zůstal na průběžném sedmém místě. Martin Macík si opět upevnil vedení v kategorii kamionů. Na druhého Aleše Lopraise má dvě etapy před koncem náskok už přes dvě hodiny.

Martin Michek
zdroj: Reuters autor: Hamad I Mohammed

Okruhovou trasu v Saúdské Arábii se startem i cílem v Úle dnes zvládli nejlépe Francouz Guerlain Chicherit, motocyklista Ricky Brabec a mezi kamiony Nizozemec Gert Huzink.

Prokop, jehož maximem z dosavadních devíti účastí na Dakaru jsou dvě šestá místa z let 2019 a 2023, byl devátý. Za nejrychlejším Chicheritem zaostal o dvanáct minut.

Opět se zdramatizoval boj o celkový triumf. Průběžně druhý Francouz Sébastien Loeb snížil náskok Carlose Sainze ze Španělska o sedm minut na zhruba třináct.

"Byla to etapa, jakou jsem přesně očekával. Říkalo se, že bude jednoduchá, ale bylo to peklo. Sice nebyl velký rychlostní průměr, ale bohužel byla spousta složitostí," řekl Prokop. Posádka totiž udělala hned po startu navigační chybu a musela se na trati vracet.

"Bylo to správné rozhodnutí. Hned nás ale docvaklo další auto a spoustu kilometrů jsme se trápili v prachu. Pak jsme bohužel udělali defekt a nějak se nám nedařilo nasadit kolo. Dvacet kilometrů před cílem jsme něco trefili, prasklo nám kolo a hlavně spojovačka, takže musíme opravovat. Naštěstí to ale bylo v cíli, a ne na trati," dodal Prokop.

Mezi kamiony byl podruhé za sebou nejrychlejší Huzink, který ale v rallye pokračuje bez šance na celkový výsledek.

Macík obsadil v etapě druhé místo a navýšil náskok na Lopraise o dalších jedenáct minut. Aktuálně má k dobru dvě hodiny a šest minut. Svou pozici si upevnil i Loprais.

"Už nám chybí jen dvě etapy do cíle a Čenda (kamion) je v naprostém topu," pochvaloval si Macík. "Vystartovali jsme druzí a dojeli druzí. Huzink topil, ještě si chce dojet pro nějaké vítězství, ale to nás netrápí. Jeli jsme si to svoje, v prachu jsme pár aut dojeli, předjeli. Celkově to bylo rozbité, ale extrémně rychlé. Jel jsme na tři čtvrtě plynu, a kde to šlo, tam jsem topil," řekl Macík, kterému udělal radost i výsledek v absolutním pořadí. Posádka týmu MM Technology byla mezi všemi auty dvaadvacátá.

Loprais nabranou ztrátu přičetl defektu. "V prašné kamenité pasáži jsme dostali defekt na levé zadní kolo. Při tom nás předjelo hodně bugin a aut a snažili jsme se je potom přeskákat zpátky, což nebylo úplně jednoduché," řekl v nahrávce na Facebooku Loprais.

S opravou poškozeného kola mu nezištně pomohla posádka Jaroslava Valtra staršího, jež nakonec v etapě obsadila sedmé místo.

V kategorii motocyklů si připsal premiérové letošní vítězství Američan Ricky Brabec a upevnil tak vedení. Nejlepší Čech v kategorii Michek, jehož limituje poraněná ruka i nemoc, dojel čtrnáctý. Ztratil na Brabce 9:10 minuty.

Jezdec týmu Orion Moto Racing Group do etapy výborně vstoupil, na prvním mezičase vedl, poté se držel na druhém místě a ještě na posledním kontrolním bodě byl osmý. V závěru ale Michek ztratil a klesl na 14. místo.

O šest minut se přiblížil celkově devátému Štefanu Svitkovi ze Slovenska, jedenáctý Francouz Romain Dumontier naopak o 28 sekund snížil svůj odstup od českého závodníka.

"V rámci všech mých sil, které mám a sbírám, byla desátá etapa fakt dobrá. Včerejší večer jsem proležel, teď si půjdu lehnout taky. Mám virus, který tady koluje bivakem. Ruka sice stále drží, na druhou stranu v ní není moc síly," přiznal Michek. "Cítím se takový bez chuti, ale snažím se dávat do toho maximum," slíbil.

Tovární jezdec Hondy Brabec si po čtyřech druhých místech připsal letošní premiérové etapové vítězství, druhého Chilana Josého Ignacia Corneja Florima porazil o pouhé dvě sekundy.

Průběžně druhý Ross Branch z Botswany na něj ale ztratil 3:45 minuty a celkově už zaostává o téměř 11 minut. Třetí místo si udržel Francouz Adrien van Beveren.

Své dílčí maximum na Dakaru opět vylepšil Dušan Drdaj, který byl jednadvacátý. "Jsem nadšený a zároveň zklamaný. Do tankovačky jsem jel fakt suprově, měl dobrou rychlost a nebloudil jsem. Všechno bylo v pohodě, v tankovačce jsem byl průběžně na dvanáctém místě, takže mě to hodně namotivovalo. Ale padesát kilometrů před koncem jsem jednou zabloudil a nechal tam hodně času. Jsem zklamaný z výsledku, ale ne z jízdy," řekl Drdaj, který v rallye pokračuje s vysokou penalizací za nedokončenou 6. etapu.

Rallye Dakar – 10. etapa: Úla – Úla (612 km celkově/371 km rychlostní zkouška):

Automobily (kategorie Ultimate): 1. Chicherit, Winocq (Fr./Toyota) 3:19:27, 2. Baragwanath, Cremer (JAR/Century) -5:43, 3. Vanagas, Kuldar (Lit., Est./Toyota) -6:04, ...9. Prokop, Chytka (Ford) -11:58, 33. Ouředníček, Křípal (Toyota) -42:45, 35. Trněný, Ernst (Ford) -45:26.
Průběžné pořadí: 1. Sainz, Cruz (Šp./Audi) 41:35:12, 2. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) -13:22, 3. Moraes, Monleón (Braz., Šp./Toyota) -1:02:44, ...7. Prokop, Chytka -1:59:58, 25. Trněný, Ernst -12:54:09.

Motocykly: 1. R. Brabec (USA/Honda) 3:51:39, 2. Cornejo Florimo (Chile/Honda) -2, 3. Van Beveren (Fr./Honda) -20, ...14. Michek -9:10, 21. Drdaj -14:23, 26. Engel -22:55, 34. J. Brabec -39:28, 47. Prokeš -1:04:03, 48. Pabiška (všichni KTM) -1:04:13, 49. Podmol (Husqvarna) -1:05:22.
Průběžné pořadí: 1. R. Brabec 44:45:28, 2. Branch (Botsw./Hero) -10:54, 3. Van Beveren -11:46, ...10. Michek -2:29:45, 23. Engel -6:33:49, 26. J. Brabec -7:35:51, 43. Pabiška -13:29:17, 44. Prokeš -13:34:34, 55. Podmol -17:14:34.

Čtyřkolky: 1. Andújar (Arg./Yamaha) 4:49:23.
Průběžné pořadí: 1. Andújar 55:56:50.

Kamiony: 1. Huzink (Niz./Renault) 3:40:39, 2. Macík (Iveco) -1:08, 3. Beck (Niz./Iveco) -9:00, 4. Loprais (Praga) -12:34, ...7. J. Valtr st. (Tatra) -24:47, 13. M. Valtr (Iveco) -58:33, 24. Stiblík (Tatra) -2:17:33.
Průběžné pořadí: 1. Macík 47:07:48, 2. Loprais -2:06:08, 3. Mitchel van den Brink (Niz./Iveco) -3:31:46.