MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Peter Prevc začal rozlučku náramně – vyhrál v Planici SP v letech na lyžích

Bez české účasti vrcholí Světový pohár skokanů na lyžích, kteří zakončí sezonu lety ve slovinské Planici. Po prvním kole vedl Rakušan Daniel Huber, který dolétl do vzdálenosti 232 metrů, ale v kole druhém dal o šest metrů méně a dostal se před něho Peter Prevc. Ten byl po prvním kole druhý a v kole druhém skočil 231 metrů. Pro Slovince je výhra o to cennější, protože nadcházející víkend je posledním v jeho kariéře, k níž nyní přidal 24. triumf.

Před bouřlivou kulisou se k vítězství na mamutím můstku probojoval slovinský skokan poté, co v posledních týdnech obsadil čtyřikrát druhé místo. Po prvním kole vedoucího Hubera porazil Prevc o 3,6 bodu.

Jednatřicetiletý rodák z Kranje na vítězství v elitním seriálu čekal přes čtyři roky. Naposledy triumfoval 9. března 2020 na velkém můstku v Lillehammeru. V prvním kole dnes doletěl na 237,5 metru, ve druhém přidal 231 metrů. Za druhým Huberem, jenž vyhrál předchozí letecký závod ve Vikersundu, obsadil třetí místo na stupních vítězů Nor Johann André Forfang.

Nejstarší ze sourozeneckého skokanského kvarteta Prevcových svým triumfem ještě vyšperkoval rodinný úspěch v Planici. Navázal na sestru Niku, která ve čtvrtek získala křišťálový glóbus za vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru žen. Peter Prevc trofej získal v roce 2016, pořadí seriálu ovládli jako první sourozenecký pár v historii.

SP ve skocích na lyžích v Planici - lety:

Muži: 1. P. Prevc (Slovin.) 452,1 (237,5+231 m), 2. Huber (Rak.) 448,5 (232+224), 3. Forfang (Nor.) 441,3 (231+226), 4. Zajc (Slovin.) 440,2 (227,5+219), 5. Lindvik (Nor.) 423,9 (221+217,5), 6. Tschofenig (Rak.) 419,0 (221+218,5).

Průběžné pořadí SP (po 31 z 32 závodů): 1. Kraft (Rak.) 2099, 2. R. Kobajaši (Jap.) 1662, 3. Wellinger (Něm.) 1470, 4. Hörl (Rak.) 1140, 5. P. Prevc 1031, 6. Hayböck (Rak.) 866, ...32. Koudelka (ČR) 163.