Volejbalový magazín

Zlatý debut Fikirové, mužský maraton v Paříži si podmanil Uma

Necelé čtyř a půl měsíce před olympiádou si v pařížských ulicích doběhl pro prvenství v nejdelším běžeckém závodě etiopijský rodák Mulugeta Uma. V ženském závodě triumfovala ve své premiérové účasti Mestawut Fikirová po tešném finiši nad svojí krajankou. Etiopie tak po pěti letech ovládla maraton v Paříži v obou kategoriích.

Mestawut Fikirová zvítězila při své maratonské premiéře
zdroj: Reuters autor: Stephanie Lecocq

Uma svůj čtvrtý maraton v kariéře dokončil v čase 2:05:33 a nechal za sebou Keňany Tituse Kipruta a pařížského vítěze a držitele rekordního času z roku 2021 Elishu Rotiche.

Zatímco Uma vyhrál s relativně pohodlným čtvrtminutovým náskokem, Fikirová v čase 2:20:45 porazila po souboji v cílové rovince krajanku Enat Tirusewovou o tři sekundy. Třetí místo obsadila s minutovým odstupem čtyřicetiletá Vivian Cheruiyotová z Keni. Bývalá olympijská šampionka a mistryně světa absolvovala první maraton od roku 2020, kdy nedokončila v Londýně.

Olympijský maraton se na odlišné trati poběží v Paříži 10. srpna.