29. kolo: Vedoucí Sparta zdolala Baník, další tři zápasy skončily remízou

foto Utkání 29. kola první fotbalové ligy Sparta Praha - Baník Ostrava, 20. dubna 2024, Praha. Zleva Jan Kuchta ze Sparty a brankář Jakub Markovič z Ostravy.

Praha - Fotbalisté Sparty ve šlágru 29. kola první ligy porazili Ostravu v přestřelce 4:3 a upevnili si vedení v tabulce. Obhájce titulu zvýšil náskok před druhou Slavií na pět bodů, pražský rival Letenských má ale k dobru nedělní zápas s Olomoucí. Další tři dnešní duely předposledního kola základní části skončily nerozhodně. Teplice remizovaly s Českými Budějovicemi 2:2, nováček z Karviné s Bohemians 1905 1:1 a Jablonec se rozešel se Zlínem bez branek.

Sparťané v druhém poločase nad Baníkem dvakrát vedli o tři branky, hosté však duel v závěru zdramatizovali. Dva góly dal Jan Kuchta, jednou se za domácí prosadili Veljko Birmančevič a střídající Lukáš Haraslín. Za Slezany skórovali Jiří Klíma a střídající Filip Kubala, vlastní branku si dal kapitán Pražanů Ladislav Krejčí.

Sparta s Baníkem od dubna 2018 neprohrála v lize už 15 utkání po sobě. Pokud by Slavia v neděli překvapivě klopýtla s Olomoucí, měli by už Letenští jistotu prvního místa po základní části soutěže. Ostravští prohráli po čtyřech ligových zápasech, o čtvrtou příčku však v tomto kole přijít nemohou.

Tepličtí prohrávali s Českými Budějovicemi od 25. minuty po vlastním gólu Lukáše Marečka, ještě do poločasu ale zařídili brankami obrat reprezentanti do 21 let Daniel Fila se Štěpánem Chaloupkem. V 67. minutě srovnal z penalty Jan Suchan.

Severočeši, kteří už před zápasem získali jistotu, že se vyhnou v nadstavbě skupině o záchranu, zůstali v neúplné tabulce na 10. místě. Naději na skupinu o titul by jim dala už pouze velmi nepravděpodobná bodová shoda více týmů. Českobudějovičtí v lize potřetí za sebou neprohráli a udrželi náskok jednoho bodu před poslední Karvinou.

Slezský nováček soutěže proti Bohemians 1905 nevyužil dlouhou přesilovku po vyloučení Ondřeje Petráka z 39. minuty a potřetí za sebou remizoval. Domácí poslal v početní převaze v 54. minutě do vedení střídající odchovanec Pražanů Lukáš Budínský, za hosty brzy srovnal Erik Prekop z penalty.

Vršovičtí si připsali již 11. nerozhodný výsledek v ligové sezoně a spolu s Jabloncem jsou "remízovými králi" soutěže. "Klokani" zvítězili v jediném z posledních 14 kol a po loňském čtvrtém místě je tentokrát v nadstavbě čeká pouze skupina o záchranu. Na elitní desítku již dosáhnout nemohou.

Dlouhou přesilovku vedle Karviné nevyužil ani Jablonec proti Zlínu, který hrál od 37. minuty bez vyloučeného Selmira Pidra. Severočeši početní převahu prohospodařili podruhé za sebou, minule v ní dokonce prohráli v Olomouci.

Zápas Jablonce se Zlínem v lize skončil nerozhodně již poosmé za sebou. Severočeši bodovali po sérii čtyř ligových porážek a zůstali v neúplné tabulce na 12. místě. "Ševci" jsou se čtyřbodovou ztrátou o dvě příčky níže.

V neděli jsou na programu zbylá čtyři utkání předposledního kola základní části. Slavia přivítá Olomouc, Liberec bude hostit Hradec Králové, Pardubice nastoupí proti Mladé Boleslavi a Slovácko vyzve Plzeň.

Statistika sobotních zápasů 29. kola první ligy:

Sparta Praha - Baník Ostrava 4:3 (1:0)

Branky: 48. a 52. Kuchta, 41. Birmančevič, 63. Haraslín - 54. vlastní Krejčí, 79. Klíma, 85. Kubala. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Klíma (video). ŽK: Krejčí - Klíma, Ndefe. Diváci: 17.706.

MFK Karviná - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:0)

Branky: 54. Budínský - 59. Prekop z pen. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Slavíček - Adámková (video). ŽK: Svozil (Karviná). ČK: 39. Petrák (Bohemians). Diváci: 1754.

FK Jablonec - FC Zlín 0:0

Rozhodčí: Všetečka - Hrabovský, Váňa - Szikszay (video). ŽK: Martinec - Pidro, Černín. ČK: 37. Pidro. Diváci: 1250.

FK Teplice - Dynamo České Budějovice 2:2 (2:1)

Branky: 33. Fila, 40. Chaloupek - 25. vlastní Mareček, 67. Suchan z pen. Rozhodčí: Petřík - Matoušek, Novák - Kocourek (video). ŽK: Bílek, Mareček, Mičevič, Jukl - Čermák, Šigut, Hellebrand. Diváci: 3107.