FIM EWC – 24 Heures Motos vyhrál Yoshimura SERT Motul, YART Yamaha třetí

Úvodní klání letošního ročníku MS vytrvalostních závodů FIM EWC 24 Heures Motos, vyhrál tým Yoshimura SERT Motul. Z pole position startující úřadující šampioni YART Yamaha obsadili třetí místo v cíli. Z týmů třídy Superstock skončil nejlépe tým National Motos Honda. Tým Uniserv Moto82 závod nedokončil. Druhým podnikem sezony je v červnu osmihodinovka ve Spa.

Po startu závodu převzal vedení Gregg Black (Yoshimura SERT Motul), který zvládl běh k motorce a výjezd na trať ze všech nejlépe. Na první pozici ale dlouho nezůstal, protože Ital Niccolo Canepa (Yamalube YART Yamaha EWC) si první pozici vzal zpátky už v úvodních deseti minutách a jako vedoucí jezdec závodu také přijel k první výměně do boxů. V úvodní hodině měl menší pád Josh Hook (F.C.C. TSR Honda France) a ve štěrku skončil Švýcar Randy Krummenacher (TATI Team Beringer Racing) poté, co vyjel mimo trať. Po prvních zastávkách v boxech těžce havaroval Mike Di Meglio (F.C.C. TSR Honda France) a Steven Odendaal (Honda Viltaïs Racing) zamířil do boxů s poruchou motoru.

Když jel Gregg Black (Yoshimura SERT Motul) znovu na vedoucí pozici, před osmnáctou hodinou havaroval a několik minut ztratil opravou v boxech. Z třetí pozice spadl Randy de Puniet (KM99), ale pozici si udržel, než zamířil do boxů k opravě. Favorit na vítězství, minimálně stupně vítězů Honda Viltaïs Racing odstupuje kvůli poruše pohonné jednotky.

Po osmi hodinách se rozdávaly první body závodu. Plný počet deset bodů za vedení v závodu dostal tým Yamalube YART Yamaha EWC, který měl náskok 1’10,278 sekundy na druhý tým v pořadí BMW Motorrad World Endurance Team, třetí byl se ztrátou dvou kol Kawasaki Webike Trickstar. Rakouský tým YART Yamaha si k pěti bodům za pole position připsal deset a patřila mu průběžná vedoucí příčka v šampionátu. Slovenský Maco Racing figuroval na osmnácté pozici.

V třídě Superstock byl nejvýše postaveným týmem sedmý National Motos Honda, za nímž následovaly týmy Chromeburner-RAC41-Honda, Team Slider Endurance, Team Aviobike by M2 Revo, 3ART Best of Bike, Team Étoile, Honda No Limits, TRT27 AZ Moto, ADSS97 a Junior Team Le Mans Sud Suzuki. Uniserv Moto82 Team byl pětačtyřicátý. Do konce závodu zbývalo šestnáct hodin, do dalšího bodování hodin osm.

V době, kdy se blížilo další bodování pořadí po šestnácti hodinách, havaroval český závodník Karel Hanika (Yamalube YART Yamaha EWC). Rakouský tým do té chvíle jasně vedl náskokem pěti kol. Situace se následně změnila a deset bodů za vedení v závodě získal tým Yoshimura SERT Motul. Devět bodů bral YART Yamaha, osm bodů třetí BMW Motorrad World Endurance Team. Jelikož mechanici týmu YART Yamaha potřebovali k opravě poškozeného stroje přibližně osmnáct minut, rakouský tým se propadl na čtvrté místo. Nehodu měl slovenský tým Maco Racing, který následně závod ukončil. V třídě Superstock získal za vedení v závodě plný počet deset bodů znovu tým National Motos Honda. Na druhé pozici byl Chromeburner-RAC41-Honda, třetí 3ART Best of bike. Tým Uniserv Moto82 už v závodě nepokračoval.

Po dvaceti hodinách jel na špici pole tým Yoshimura SERT Motul, který měl kolo náskoku na druhého v pořadí, což byl tým BMW Motorrad World Endurance. Pětikolovou ztrátu na druhou pozici měli jezdci týmu YART Yamaha, čtvrtým týmem v pořadí byl TATI Team Beringer Racing a první pětku uzavíral Kawasaki WEBIKE Trickstar. Z týmů třídy Superstock si i nadále vedl výborně šestý v pořadí National Motos Honda, druzí byli Chromeburner-RAC41-Honda, třetí 3ART Best of bike. Ze závodu vypadl kvůli poruše techniky jeden z favoritů TECAMS MRP BMW Racing Team.

Závod vyhrál Yoshimura SERT Motul, jenž si první místo pohlídal a poté, co převzal vedení, když zaváhal YART, vítězství si nenechal nikým vzít. Na druhé pozici je tým BMW Motorrad World Endurance a třetím místem v cíli bodovali úřadující šampioni Yamalube YART Yamaha EWC. Nejlepším týme třídy Superstock je bezchybný National Motos Honda, jemuž v celkovém hodnocení patřila pátá pozice.