NW200 - Glenn Irwin vyhrál první závod superbiků, jeho deváté vítězství v řadě

První závod superbiků, který jeli na NW200 poprvé už ve čtvrtek a na čtyři kola, vyhrál Glenn Irwin (Ducati), jemuž se díky tomu podařilo vyrovnal historický rekord v počtu vítězství královské třídy. Dosud drželi tento rekord dva jezdci Michael Rutter a Joey Dunlop. Ve čtvrtek večer jeli první závod také jezdci třídy Superstock, který vyhrál Davey Todd (BMW), jenž si tím spravil chuť po prohrané bitvě s Irwinem, a po pádu v supersportech. Závod supersportů se stal kořistí Richarda Coopera (Yamaha). Dnem závodu letošního ročníku NW200 je sobota 11.května 2024.

Už kvalifikace třídy Superbike naznačila, že závod může být především o souboji mezi Glennem Irwinem (Hager PBM Ducati) a Daveym Toddem (Milwaukee BMW), což se také potvrdilo. Dvojici na čele závodu dělily jen setiny sekundy, když předváděli těsné souboje při rychlostech, které braly divákům dech, když stroje těsně míjeli obrubníky, živé ploty a kamenné zídky lemující okruh.

Oba jezdci vymazali absolutní rekord kola ve druhém ze čtyř kol, přičemž Glenn Irwin stanovil nový rekord trati rychlostí 125,779mph. Kolo za 4‘16,737 sekundy umazalo dvě sekundy z dva roky starého rekordu Petera Hickmana. Michael Dunlop (MasterMac Honda by Hawk Racing) zaostal za Toddem o 14,2 sekundy a obsadil třetí místo. Peter Hickman (PHR Performance-BMW) stačil na poslední chvíli předjet Deana Harrisona (Honda Racing UK) a získat čtvrté místo. Šestý skončil Conor Cummins (Milenco by Padgett's Motorcycles).

„Musel jsem se hodně snažit, abych závod vyhrál. Musel jsem jet na úrovni Daveyho a on se v některých velmi rychlých místech opravdu snažil,“ uvedl Glenn Irwin pro BBC Sport NI. „Viděl jsem, že je Davey na limitu, a tak jsem si nechal něco v záloze na poslední dvě kola. Někteří lidé jsou připraveni jet tvrději než já, ale já jsem dokázal, že i tady dokážu najít cestu k vítězství. Připomnělo mi to, jak těžké je tady vyhrát, ale dokázat to devětkrát v řadě je skutečně výjimečné.“

northwest2024_superbike_thursday_briggs.pdf

Premiérové vítězství v závodu třídy Supersport vybojoval ve čtvrtek večer Richard Cooper (BPE by Russell Racing-Yamaha). Hned v úvodu závodu došlo k dramatické situaci, když vedoucího Davey Todda (Powertoolmate Ducati) vyřadil v prvním kole Adam McLean (JMcC Roofing Racing). Konec Cooperova hlavního soupeře znamenal, že si jezdec Yamahy rychle vybudoval potřebný náskok a závod vyhrál. Je to jeho páté vítězství na NW200 a vůbec první mimo třídu Supertwin. „Jel jsem dobrý závod. Neměl jsem tam žádné informace, takže jsem si neuvědomil, že jsem tak daleko vepředu, mám trochu rezervy na další závod, kdybych ji potřeboval,“ uvedl Cooper.

Cooper měl v závěru závodu náskok na druhého Petera Hickmana ve výši 6,5 sekundy. Třetí Michael Dunlop (MD Racing-Triumph) skončil na třetím místě. Mike Browne byl čtvrtý, Paul Jordan pátý a Cummins opět šestý.

northwest2024_supersport_fraser_homes.pdf

V třídě Superstock získal první místo Davey Todd (Milwaukee BMW), který se rychle oprášil z nehody v závodu supersportů a do superstockového klání startoval z pole position. Todd neustále čelil tlaku Deana Harrisona (Honda Racing UK), který ale přišel o výhodu, když v posledním kole přestřelil Matherovu šikanu. Toddův náskok v cíli měl hodnotu 6,97 sekundy a jeho nejrychlejší kolo 124,460mph, je těsně za rekordem. „Nebyl jsem si jistý, zda budu závodit, protože jsem byl trochu potlučený po nehodě v supersportech, ale nepřijel jsem tady sedět,“ prozradil Davey Todd a dodal: „Je to úžasná motorka, fantasticky se na ní jezdí a jsem šťastný, že jsem vyhrál.“

Michel Dunlop (MD Racing-Honda) získal další třetí místo, čtvrtý byl James Hillier (WTF Racing-Honda), pátý John McGuinness (Honda Racing UK) a šestý finský jezdec Erno Kostamo (38 Motorsport ny Penz13-BMW).