Manchester City si zastřílel proti Fulhamu a jde do čela Premier League, Souček pomohl gólem West Hamu k výhře

Manchester City zvítězil na hřišti Fulhamu vysoko 4:0 a přinejmenším do neděle se vyhoupl do čela Premier League. Největší podíl na tom měl chorvatský obránce Joško Gvardiol, který vstřelil dva góly. Pokud Arsenal v neděli nevyhraje na stadionu Manchesteru United, mohou svěřenci Pepa Guardioly slavit obhajobu titulu už v úterý po dohrávce na půdě Tottenhamu. Český záložník Tomáš Souček pomohl gólem svému West Hamu k výhře 3:1 nad Lutonem.

Dalším z řady týmů, které se chtěly pokusit zastavit momentálně rozjeté Citizens, byli v nepříliš oslnivé formě hrající Chalupáři. Ti v předchozích sedmi ligových duelech uspěli za tři body pouze jednou, zatímco jejich soupeř v nejvyšší anglické soutěži zvítězil šestkrát za sebou. Fulham navíc proti Manchesteru táhl šňůru 15 soutěžních proher v řadě.

Ani tentokrát to od samého začátku utkání nevypadalo pro The Cottagers optimisticky. Z vůbec první střely hostujícího celku totiž po pohledném individuálním průniku do vápna soupeře vytěžil přízemní ranou k levé tyči úvodní branku Gvardiol. Převahu City nepřerušilo ani zranění kotníku Nathana Akého. Trápící se Fulham nedokázal v první půli ani jednu svou akci zakončit střelou. Krátce před změnou stran mohl náskok favorita navýšit po rohovém kopu Manuel Akanji, sám na vzdálenější tyči však nedokázal sklopit svůj volej.

Ve druhém dějství se po pohledné sérii přihrávek dostal ke střele z úhlu Bernardo Silva, jeho zakončení na bližší tyč nicméně bez větších obtíží zlikvidoval Bernd Leno. V 59. minutě bylo o osudu utkání vzhledem k jeho průběhu prakticky rozhodnuto – po individuální akci Silvy se balon odrazil k Fodenovi a také druhý levý krajní hráč The Sky Blues se prosadil přízemní ranou k tyči. Na listinu střelců se mohl po hodině hry zapsat také Erling Haaland, jeho lob ovšem brankovou konstrukci přeletěl. Další hřebíček do rakve Fulhamu zatloukl svým druhým gólem v zápase chorvatský bek Gvardiol, který skluzem na vzdálenější tyči dorazil centrovaný míč za záda bezmocného Lena. V nastaveném čase se pak druhé žluté karty v utkání dočkal Issa Diop, konečné skóre zápasu určil suverénním pokutovým kopem do pravého dolního rohu branky Álvarez.

Naděje Lutonu na setrvání v Premier League téměř jistě ukončil krásným gólem Souček

V úvodních minutách se však fanoušci přesvědčili o tom, že nováček ligy svůj boj o udržení nevzdal. V šesté minutě šli totiž hosté do vedení poté, co Lokonga usměrnil centrovaný balon ze strany za záda Alphonse Areoly. Kladiváři potřebovali pár minut na to, aby se v utkání rozkoukali. Ve 13. minutě všichni na hřišti strnuli, když Jarrod Bowen napálil tyč. Pro domácí tato šance zafungovala jako budík, a tak se hnali za vyrovnáním. Po půl hodině hry Coufal chytrou přihrávkou oslovil Mohammeda Kuduse, jenž po uvolnění přestřelil.

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe West Hamu, který se po pár minutách radoval z vyrovnání. Coufal začal rychlý protiútok zachycenou přihrávkou a vysláním Bowena do úniku po lajně. Anglický střelec sice z úhlu proti Thomasi Kaminskému neuspěl, nicméně James Ward-Prowse z dorážky propálil vše, co mu stálo v cestě. Vzápětí mohl Bowen stav utkání otočit, ale po chybě v obraně soupeře hlavičkoval pouze do rukavic gólmana The Hatters. Zvýšený tlak domácích vyústil v 66. minutě v obrat ve skóre, když se na hranici vápna opřel do odraženého míče Souček a z voleje se trefil přesně k tyči. Pojišťující branku zaznamenal v 77. minutě George Earthy, jenž využil přihrávku do malého vápna a snadno doklepl balon mezi tři tyče. Pro mladíka z akademie The Hammers se jednalo premiérový gól v Premier League při jeho druhém startu.

Anglická liga - 37. kolo:

Fulham - Manchester City 0:4 (13. a 71. Gvardiol, 59. Foden, 90.+7 Álvarez z pen.)
Everton - Sheffield United 1:0 (31. Doucoure),
Wolverhampton - Crystal Palace 1:3 (68. Cunha - 26. Olise, 29. Mateta, 73. Eze),
Bournemouth - Brentford 1:2 (90. Solanke - 87. Mbeumo, 90.+5 Wissa),
Newcastle - Brighton 1:1 (45.+5 Longstaff - 18. Veltman),
Tottenham - Burnley 2:1 (32. Porro, 82. Van der Ven - 25. Bruun Larsen),
West Ham - Luton 3:1 (54. Ward-Prowse, 66. Souček, 77. Earthy - 6. Lokonga),
Nottingham - Chelsea 2:3 (16. Boly, 75. Hudson-Odoi - 8. Mudryk, 80. Sterling, 82. Jackson).