Americký prezident Joe Biden má covid-19

Americký prezident Joe Biden měl pozitivní test na koronavirus. Podle svých slov se cítí dobře a hodlá pokračovat v práci. Zůstane však v izolaci.

Onemocnění oznámil v noci na čtvrtek středoevropského času. „Dnes odpoledne jsem měl pozitivní test na covid-19, ale cítím se dobře a děkuji všem za přání všeho dobrého,“ napsal Biden na sociální síti X skrze oficiální účet amerického prezidenta. „Během zotavování budu v izolaci a během této doby budu pokračovat v práci pro americký lid,“ dodal. 

Zároveň na svém soukromém účtu zveřejnil na první pohled znepokojivou zprávu. „Je mi špatně,“ napsal.  „… z Elona Muska a jeho bohatých kamarádů, kteří se snaží koupit si tyto volby,“ pokračoval v dalším tweetu. 

Pozitivní test na covid-19 přichází právě v době, kdy Biden čelí asi nejtěžší krizi za dobu úřadování v Bílém domě. 

Ještě ve středu přišly zprávy o tom, že prezident ztrácí podporu k listopadového obhajobě postu napříč Demokratickou stranou. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta.

Šetřením se tak ukázalo, že Bidenova nedávná tvrzení, že i po nevydařené červnové televizní debatě s republikánským vyzyvatelem Donaldem Trumpem, která navíc proběhla ještě před sobotním atentátem na jeho osobu, má podporu demokratů, jsou spíše přáním než realitou. 

Biden v pondělním rozhovoru pro televizi NBC News řekl k otázkám ohledně svého věku, že jsou oprávněné. „Jsem starý,“ přiznal jednaosmdesátiletý prezident. „Jsem však jen o tři roky starší než Trump (78),“ dodal s tím, že jeho mentální bystrost je stále dobrá.

V Demokratické straně v posledních dnech stoupá tlak, aby úřadující prezident odstoupil z boje o Bílý dům. Tlak je ovšem patrný spíše v zákulisí, veřejných výzev od vlivných členů strany není až tolik. Demokraté chtějí definitivně rozhodnout o nominaci prezidentského kandidáta v úvodu srpna. Během prvního týdne následujícího měsíce by mělo proběhnout virtuální hlasování, přičemž v pátek má začít diskuze o pravidlech. Uzavřít ji strana chce během příštího týdne. 

Související

Joe Biden

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil

Bývalý americký prezident Joe Biden v pondělí poděkoval za vlnu podpory, která se na něj a jeho rodinu snesla poté, co v neděli oznámil svou diagnózu agresivní formy rakoviny prostaty s metastázami do kostí. Podle jeho slov se rakovina dotýká každého z nás a v takových chvílích je nejdůležitější držet se naděje a vzájemné solidarity.

Více souvisejících

Joe Biden Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

OC Palladium

Policie uzavřela kvůli bombové hrozbě tři velká pražská nákupní centra

Čtvrteční ráno v Praze narušil rozsáhlý bezpečnostní zásah v několika velkých obchodních centrech. Důvodem je anonymní e-mail, který dorazil krátce před zahájením provozu a obsahoval výhrůžku umístěním výbušného zařízení. Policie následně uzavřela prostory obchodních domů na Chodově, Černém Mostě a v centru města v Palladiu na Náměstí Republiky.

před 2 hodinami

Rubl, ilustrační foto

Jak Putin lže světu? Tvrdí, že ruská ekonomika je v pořádku, zatímco jeho úředníci varují: Otřásá se v základech

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zachovat obraz ekonomické stability země, ale realita, jak ji začínají nahlas popisovat i jeho nejbližší spolupracovníci, ukazuje pravý opak. Vzácné a veřejné varování ze strany dvou vysokých ruských ekonomických představitelů, šéfky centrální banky Elviry Nabiullinové a ministra hospodářství Maxima Rešetnikova, signalizuje, že ruská válečná ekonomika se začíná otřásat v základech. 

před 2 hodinami

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Evropa se bojí Merze. Nevěří, že s Trumpem vyjedná vyváženou dohodu

Německý kancléř Friedrich Merz vyvíjí silný tlak na Brusel, aby do několika dní uzavřel obchodní dohodu se Spojenými státy. Obává se, že pokud Evropská unie nebude jednat rychle, skončí s výrazně horší dohodou než ostatní, přičemž hlavní výhody si zajistí americký prezident Donald Trump. V samotné EU ale roste nervozita, že výsledek bude silně nevyvážený – ve prospěch Washingtonu.

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Von der Leyenová se snaží zachránit svou politickou kariéru. Odstřihne části Green Dealu

Ursula von der Leyen, prezidentka Evropské komise a někdejší lékařka, se pokouší zachránit svůj nejambicióznější politický projekt – Zelenou dohodu pro Evropu – tím, že některé její části obětuje. V atmosféře politického odporu, v němž se ekologická legislativa stává terčem jak pravicových populistů, tak i korporátních lobbistů a jejích vlastních spolustraníků z Evropské lidové strany (EPP), přistupuje ke strategii „amputace“, která má za cíl ochránit jádro.

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu

Prošli jsme spolu peklem, prohlásil Trump a vyzval Izrael, aby zrušil stíhání "velkého hrdiny" Netanjahua

Americký prezident Donald Trump se ostře vložil do probíhajícího korupčního procesu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. V prohlášení na sociálních sítích označil celý soudní proces za „hon na čarodějnice“ a vyzval k jeho okamžitému zrušení. Svého dlouholetého spojence a politického partnera popsal jako „velkého hrdinu“ a „nesmírně oddaného obránce Svaté země“.

před 5 hodinami

včera

NATO

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla íránský jaderný program a posunula ho o roky zpět

Izraelský náčelník generálního štábu Ejal Zamir ve středu prohlásil, že během nedávného 12denního konfliktu s Íránem utrpěl jaderný program Teheránu „systematické škody“, které ho podle izraelských odhadů posunuly o několik let zpět. Podle něj se nejednalo o jeden izolovaný zásah, ale o soustavné poškození celého projektu. „Dosažené kumulativní výsledky nám umožňují říci, že íránský jaderný projekt byl vážně, široce a hluboce zasažen,“ uvedl Zamir. Dodal, že Izrael tímto splnil svůj cíl – odstranění „okamžité existenční hrozby“ ze strany Íránu.

včera

včera

včera

včera

včera

Bouřky

Počasí zítra: Tropy ukončí bouřky, mohou být i velmi silné

Nejen středa, ale také čtvrtek se v Česku neobejde bez varování kvůli počasí. Vysoké teploty budou panovat i zítra, a to na větším území než dnes. Zároveň mají hrozit silné až velmi silné bouřky. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj

Trump se v Haagu sešel se Zelenským. NATO zjemnilo postoj k Rusku, aby nenaštvalo USA

Na summitu NATO v Haagu se uskutečnilo klíčové setkání mezi prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Summit, který podle mnohých pozorovatelů odrážel zájmy amerického lídra, přinesl zásadní rozhodnutí: členské státy aliance se zavázaly zvýšit své obranné výdaje až na 5 % HDP do roku 2035. Informaci přinesl britský server The Independent.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Raději vězení než Ukrajina. Ruští dezertéři se nechávají zatknout, aby se vyhnuli návratu na frontu

Zatímco útěk z Ruska je pro mnoho dezertérů z armády nedostupný, roste počet těch, kteří se vědomě snaží skončit ve vězení. Věří, že to je jediný způsob, jak se vyhnout návratu do války na Ukrajině. Právníci těchto mužů tak stojí před neobvyklým úkolem: zajistit svým klientům skutečný trest odnětí svobody — protože podmínka by mohla znamenat okamžitý návrat na frontu.

včera

NATO

NATO lavíruje mezi tlakem USA a hrozbou z Ruska. Spojenci chtějí uklidnit Trumpa a zároveň rozumně zajistit svou obranu

Spojenci v NATO souhlasili s navýšením obranných výdajů na pět procent HDP. Požadavek, který v lednu vznesl americký prezident Donald Trump, vyvolal debatu nejen o tempu a reálnosti tohoto cíle, ale i o rozdílných závazcích USA a evropských států. Zatímco Washington se výjimky domáhá, evropské vlády lavírují mezi tlakem z Bílého domu a vlastními strategickými potřebami. Kritici varují, že číslo 5 % je víc politickým gestem než bezpečnostní nutností.

včera

Izrael

Může příměří mezi Íránem a Izraelem přežít? Je potřeba splnit dvě zásadní podmínky

Po dvanácti dnech intenzivních bojů oznámil prezident Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem. Zůstává otázkou, zda jde o začátek trvalého míru, nebo jen o krátkou pauzu před dalším kolem bojů. Historie podobných konfliktů naznačuje, že mír má šanci přežít jen za dvou podmínek: buď dojde k úplnému poražení jedné strany, nebo se vytvoří rovnováha strachu – tedy vzájemné odstrašení.

Aktualizováno včera

Boj o Českou televizi končí. Šéfovat jí bude Chudárek, zvolení umožnil Fridrich

Novým generálním ředitelem České televize bude od července dosavadní výkonný ředitel obchodu Hynek Chudárek. Radní ho zvolili poté, co po pěti bezvýsledných hlasováních odstoupil programový ředitel Milan Fridrich. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy