Rusko znovu zaútočilo na Ukrajinu, dronové nálety a ostřelování hlásí i Rusové

foto Ilustrační foto - Hasič zkoumá poškození bytového domu v Kyjevě po útoku ruského dronu 25. listopadu 2023.

Kyjev/Moskva - Rusko v noci na dnešek podniklo další vzdušný úder na Ukrajinu. Vyslalo na ni podle letectva několik desítek bezpilotních letounů a tři střely. V řadě ukrajinských regionů úřady vyhlásily letecký poplach. Ruské úřady informovaly o útoku ukrajinských dronů na anektovaný poloostrov Krym nebo Brjanskou oblast. V Belgorodské oblasti si podle tamních úřadů ukrajinské ostřelování vyžádal jednoho mrtvého.

"Kosťantynivka je jedním z nejvíce postižených měst Doněcké oblasti, pod palbou nepřítele je skoro každý den. Vyzývám všechny k evakuaci! Evakuace zachraňuje životy!" napsal šéf oblastní správy Vadym Filaškin na sociální síti. Před válkou mělo město okolo 70.000 obyvatel.

Rusko zaútočilo třemi řízenými střelami Ch-59/69 a vyslalo 74 dronů, napsalo ukrajinské letectvo k dnešním 09:00 SELČ. Dvě střely a 60 dronů se podařilo sestřelit. Dvě ze tří střel podle ruskojazyčného serveru BBC mířily přes Černihivskou na Kyjevskou oblast a přes Sumskou oblast zřejmě směrem k vojenskému letišti v Myrhorodu v Poltavské oblasti.

Ukrajinska pravda v noci psala o explozích, které byly slyšet v Kyjevě, a o aktivitě ukrajinské protivzdušné obrany. Později uvedla, že na několika místech metropole spadly trosky sestřelených bezpilotních letounů do čtvrtí s obytnými budovami. Úřady Kyjevské oblasti uvedly, že protivzdušná obrana v noci nad regionem sestřelila asi 15 ruských dronů.

Zprávy o střelbě protivzdušné obrany a explozích v noci přicházely i z dalších míst Ukrajiny, poznamenala BBC. Podrobnosti o škodách či obětech zatím nejsou.

Tato stanice také zmínila hlášení z ruské strany, kde někteří činitelé informovali o ukrajinském vzdušném útoku na ruské nebo Moskvou okupované regiony. Ruskem dosazený gubernátor přístavu Sevastopol na ukrajinském poloostrově Krym Michail Razvožajev uvedl, že ruská protivzdušná obrana odrážela nálet ukrajinských dronů poblíž města.

Gubernátor ruské Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz v noci na Telegramu informoval o sestřelení tří ukrajinských dronů. Úřady podle něj neregistrují zraněné nebo škody.

Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že nad Krymem a ruským územím sestřelily ruské síly šest dronů, z toho tři nad poloostrovem, dva nad Brjanskou a jeden nad Belgorodskou oblastí.

Ukrajina dnes podle gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova ostřelovala ruské příhraniční město Šebekino. "Bohužel jeden člověk zahynul. Následkům zranění podlehl ještě před příjezdem záchranky," napsal Gladkov, podle kterého jsou dva další lidé zranění.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 11.04.2025 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pátek 11. dubna 2025

Očekáváme v 03:00 5°C

Celá předpověď