Volební místnosti se opět otevřely. V místech zasažených povodní je účast slabá

1 / 7 •
Playing on
Načteno: 0%
0:00
Stav: 0%
0:00
Stav: 0%
Aktuální čas 0:00
/
Doba trvání 0:00
Zbývající čas -0:00
 

CNN Prima News - živé vysílání

Česko má před sebou závěrečný den krajských voleb, volební místnosti se otevřely v 8 hodin. Na části území republiky jsou volby spojeny s prvním kolem senátních voleb. V pěti obcích postižených záplavami organizuje hlasování ministerstvo vnitra. Dosavadní účast je podle pozorovatelů podobná jako v minulých volbách. Armáda poskytla obcím zasaženým nedávnými povodněmi pro usnadnění internetového připojení satelitní systém Starlink.

V pátek 20. září a v sobotu 21. září se v Česku konají krajské a senátní volby. Občané vybírají 13 nových hejtmanů a třetinu senátorů ve 27 obvodech. Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční ve dvou kolech, podruhé do volebních místností lidé zamíří 27. a 28. září.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přestaňte si hrát na politika, křičela Balaštíková. ANO zneužívá povodně, zlobil se Skopeček

Volební místnosti se v sobotu otevřely v 8:00, poslední voliči budou moci odevzdat svůj hlas před 14:00. Do volebních místností je třeba mít s sebou platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.

Situaci před volbami zkomplikovaly povodně, které nejvíce zasáhly Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Ničivý živel bral dokonce i životy. Tragická bilance se ve středu zvýšila na pět obětí, jak v předvolební debatě na CNN Prima NEWS uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Krajské a senátní volby sledujeme on-line

23. 9. 2024 8:22

PR manažerka a vysokoškolská pedagožka Denisa Hejlová zhodnotila odchod Ivana Bartoše z čela Pirátů

23. 9. 2024 7:50

Kulidakis: Rezignace Bartoše se dala očekávat, předsednictvo našli poslední zbytek sebeúcty

„Rezignace předsednictva se dala očekávat – pokud by tak neučinilo, bylo by odejito. Je dobře, že Ivan Bartoš a zbytek předsednictva našli poslední zbytek sebeúcty a rozhodli se k tomuto kroku,“ zhodnotil zemětřesení u Pirátů komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis.

23. 9. 2024 7:16

Vedení Pirátů po volebním výsledku nezbývalo než rezignovat, uvedl místopředseda ANO Havlíček. Je přesvědčený, že vládních míst se budou Piráti držet

23. 9. 2024 6:25

Ivane, díky. Bartošovi rezignujícímu na předsedu Pirátů poděkoval i šéf hnutí STAN Vít Rakušan

„Děkuju tobě a celému vedení Pirátů za spolupráci a přeju vám hodně sil. Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů,“ vzkázal Bartošovi ministr vnitra Rakušan. Rovněž dodal, že je nutné „znovu oslovit zklamané liberální voliče“.

23. 9. 2024 6:07

Velký povolební paradox ve Středočeském kraji: Zrada a velké nebezpečí pro Spolu, říká expert

23. 9. 2024 5:42

Valeš: Strany vládní koalice na celostátní úrovni spolupracují, v některých krajích si šly po krku

Politolog Lukáš Valeš připomněl, že koalice Spolu skončila ve Středočeském kraji třetí. „ODS ho nasadila, aby se stal důstojným protikandidátem současné hejtmanky Petry Peckové (STAN). Dokazuje to, že zatímco na celostátní úrovni strany vládní koalice spolupracují, v některých krajích si šly systémově po krku,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vítězné ANO provedlo podle něj gentlemanskou nabídku. „Pro ODS nastalo ďábelské dilema. Buď mít svého hejtmana – a jelikož jich hodně ztratí, bylo by to dobré –, nebo zachovat vládní koaliční spojení i na kraji,“ zdůraznil Valeš.

23. 9. 2024 5:12

Státní volební komise projedná výsledky a průběh regionálních voleb

Státní volební komise projedná v pondělí průběh a výsledky voleb do zastupitelstev krajů, které se v pátek a sobotu uskutečnily společně s prvním kolem senátních voleb. Výsledky nechá zveřejnit ve Sbírce zákonů, což umožní následně jejich případné zpochybnění u správních soudů.

23. 9. 2024 4:50

Kdo povládne krajům? Někde jsou koalice „upečeny“, jinde se intrikuje a jednání stále běží

23. 9. 2024 4:20

Ivan Bartoš rezignoval na post předsedy Pirátů

22. 9. 2024 21:46

Jurečka respektuje rozhodnutí vedení Pirátů rezignovat. Předpokládá, že o dalších krocích a dopadech na koalici se bude jednat v příštích dnech.

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodnutí respektuje. „O dalších krocích a dopadech na vládní koaliční spolupráci předpokládám budeme jednat v příštích dnech,“ napsal Jurečka ČTK.

22. 9. 2024 21:29

Fiala respektuje Bartošovu rezignaci, bude s ním jednat o dalším postupu

Premiér Petr Fiala (ODS) respektuje rezignaci Ivana Bartoše na funkci předsedy Pirátů. Bude s ním jednat o dalším postupu. Fiala to v neděli sdělil ČTK. Bartoš spolu s celým nejužším vedením Pirátů oznámil svůj konec v čele strany dnes večer. Předsednictvo dovede stranu do výběru nového vedení, který se uskuteční 9. listopadu.

Dlouholetý předseda Bartoš oznámil, že na lídra strany v listopadu kandidovat nebude. Bartoš je jedním z trojice pirátských ministrů, ve vládě zastává funkci ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci. „Rezignaci Ivana Bartoše respektuji. Budu s ním jednat o dalším postupu,“ sdělil ČTK Fiala.

22. 9. 2024 21:07

Předsednictvo Pirátů rezignovalo, Bartoš znovu do čela strany kandidovat nebude

Předsednictvo vládních Pirátů včetně vicepremiéra Ivana Bartoše v neděli večer oznámilo na stranickém internetovém fóru svou rezignaci. Reagovalo tak na neúspěch v krajských volbách, po kterém původně členové předsednictva oznámili, že dávají své funkce k dispozici. Stranu povedou do výběru nového vedení, který by se měl uskutečnit 9. listopadu.

„I když celostátní preference přisuzují opakovaně Pirátům solidní podporu, série neúspěchů Pirátů v posledních dvou volbách je pro mě osobně velkou ránou a zároveň zprávou, že je potřeba nový vítr ve vedení strany. Proto jsem se rozhodl rezignovat na post předsedy a v nadcházející volbě se o tento post ucházet nebudu,“ uvedl Bartoš.

22. 9. 2024 20:13

Jan Grolich z KDU-ČSL zůstane jihomoravským hejtmanem, bude mít i zdravotnictví

Jan Grolich (KDU-ČSL) zůstane pro další volební období hejtmanem Jihomoravského kraje. Na nedělním jednání se na tom domluvila koalice Spolu a Starostů pro jižní Moravu, která bude mít v zastupitelstvu 35 mandátů z celkových 65. Zástupci stran se dnes dohodli na složení krajské rady, jasno je také o personálním obsazení všech pozic až na jednu. Po skončení jednání to večer oznámili zástupci všech stran.

„KDU-ČSL nominuje hejtmana, který bude mít pod sebou kromě dosavadních oblastí také zdravotnictví,“ uvedl Grolich s tím, že do funkce bude nominován on. Kromě hejtmana bude mít KDU-ČSL i dva náměstky a radního, ODS jednoho náměstka a tři radní, STAN náměstka a radního a TOP 09 jednoho náměstka.

22. 9. 2024 18:45

Nové vedení Moravskoslezského kraje by mělo být známo v pondělí

Nové vedení Moravskoslezského kraje by mohlo být známo v pondělí. Ve hře je stále jednobarevná vláda ANO, které vyhrálo volby a má nadpoloviční většinu mandátů, ale i spolupráce s některým z dalších uskupení. Novinářům to v neděli po jednání klubu zastupitelů ANO řekl hejtman a lídr kandidátky Josef Bělica, který by měl znovu stanout v čele kraje. Rovněž dosavadní náměstci hnutí, kteří i nyní kandidovali, by měli zůstat na svých postech.

„My jsme se dohodli téměř na všem, i na té strategii, jak dále pokračovat. Musím říct, že jsme se dohodli na tom, že současní zástupci za ANO, kteří jsou ve vedení, budou dále pokračovat na těch resortech. Teď budeme hledat napříč zastupitelstvem podporu pro naši vizi fungování krajského zastupitelstva,“ uvedl Bělica.

22. 9. 2024 18:01

Lipavský podporuje vedení Pirátů, změny strany považuje ale za nutné

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) podporuje nynější vedení Pirátů včetně předsedy a vicepremiéra Ivana Bartoše. Řekl to v neděli ČTK cestou do Spojených států, kam doprovází prezidenta Petra Pavla. Lipavský by považoval za krátkozraké, kdyby se neúspěch ve 12 krajích „hodil“ jen na vedení. Výsledek Pirátů však hodnotí jako extrémně špatný a připouští, že je nutné provést nějaké změny.

Piráti o víkendu v krajských volbách propadli podobně jako v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů. Budou mít jen tři v Plzeňském kraji. „Volby dopadly extrémně špatně, jednoznačně souhlasím s tím, že musí přijít skutečná reflexe,“ řekl ČTK Lipavský při mezipřistání v islandském městě Keflavík.

22. 9. 2024 17:33

V Plzeňském kraji už mají jasno o novém vedení

Plzeňský kraj povedou v následujícím období ANO, STAN a Pro náš kraj. Vyjednávací týmy se na tom dohodly v neděli, termín podpisu koaliční smlouvy neuvedly. V 55členném zastupitelstvu budou mít dohromady 36 křesel. ANO, které jako vítěz krajských voleb, získalo 24 mandátů, bude mít osm radních včetně hejtmana, STAN dvě křesla v krajské radě a Pro náš kraj jedno. Novinářům to řekl krajský předseda ANO a primátor Plzně Roman Zarzycký. Dosavadní koalici v kraji tvořilo ANO, Piráti a STAN.

V případě krajských voleb můžete na vybraném hlasovacím lístku preferované strany podpořit zvolení nejvýše čtyř kandidátů, a to zakroužkováním pořadového čísla před jejich jménem. Kandidátům bude stačit k dosažení mandátu pouze pět procent preferenčních hlasů. Lístek pak před vhozením do volební urny musíte zasunout do hlasovací obálky k tomu určené, kterou dostanete od volební komise. Při senátních volbách musíte vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do jiné obálky, kterou také dostanete od komise. Tento lístek se nijak neupravuje. Pokud to spletete, váš hlas bude neplatný.

V místech postižených záplavami je účast slabá

Hlasuje se i v obcích Moravskoslezského a Olomouckého kraje, které o minulém víkendu postihly záplavy. Reportérka CNN Prima NEWS informovala o situaci v obci Kobylí nad Vidnavkou zasažené povodněmi. Tam přijela volební komise z ministerstva vnitra a vše organizuje sama. Podle starostky Miroslavy Rybárikové nemělo vedení obce na organizaci voleb ani pomyšlení. V místech dřívější volební místnosti je nyní sklad s potravinami, v kulturním domě se vaří, zázemí tam mají dobrovolníci, hasiči i vojáci. Členové komise jako všichni ostatní uklízejí následky povodní v obci nebo byli evakuováni a ještě se nevrátili. „Pro volby nemáme místnost, ani ruce. Ať mě klidně zavřou,” okomentovala situaci Rybáriková. V pátek přišlo k urnám pouze 10 lidí, z toho byl jeden volič z Ostravy a neměl průkaz, takže odvolit nemohl. Lidé, co v Kobylí pracují, si dokonce suší volebními lístky boty. Podle starostky k volbám moc lidí nepřijde.

S těžkostmi začaly volby i v Karlovicích na Bruntálsku. Konají ve stanu, který postavili hasiči. Nálada na hlasování tam ale není – lidé uklízejí obrovské nánosy bahna, na skládku vozí zničené věci a chtějí využít slunečného počasí. Vesnice je navíc stále bez elektřiny, plynu a vody. „Lidé tady mají vytopené domy a mají úplně jiné myšlenky než chodit k volbám,” řekla CNN Prima NEWS jedna z místních. A podobně o tom smýšlí i další z oslovených. „Je to od vlády stupidita,” okomentovala konání voleb v této době obyvatelka Karlovic.

V 15 obcích začnou spolu s volbami také referenda o místních záležitostech. Nejčastěji v nich lidé budou hlasovat o výstavbě větrných a fotovoltaických elektráren. Vedle toho je tématem plebiscitů stavba domova pro seniory, společenského domu či silničního obchvatu nebo těžba nerostů. Aby bylo referendum platné, musí se ho podle zákona účastnit aspoň 35 procent zapsaných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Povodně ovlivní výsledky krajských voleb, říká bookmaker. Prozradil nejzajímavější letošní sázku

Playing on
Načteno: 0%
0:00
Stav: 0%
0:00
Stav: 0%
Aktuální čas 0:00
/
Doba trvání 0:00
Zbývající čas -0:00
 

Tagy:
povodeň politika volby krajské volby senátní volby referendum Česko volební místnost Volby do Senátu Parlamentu České republiky Kralovice místní volby