Donald Trump ještě v průběhu volební noci vystoupil před svými příznivci v Palm Beach na Floridě a prohlásil se za vítěze, ačkoliv mu podle amerických médií stále chybí několik volitelů k naprosté jistotě triumfu ve volbách. Trump řekl, že odstartuje zlatou éru Ameriky, spraví hranice a všechno vyřeší. „Budeme muset otevřít otázku hranic a uzavřít je,“ konstatoval.
Trump se prohlásil za 47. prezidenta USA a sdělil, že bude bojovat za každého Američana „každým dnem a celým dechem“. „Je to neuvěřitelné hnutí, jaké ještě nikdo nikdy neviděl. V téhle zemi jsme ještě nic takového nezažili. Pomůžeme naší zemi, aby se uzdravila. Pomůžeme jí, spravíme hranice, všechno vyřešíme,“ uvedl.
„Bude to zlatá éra Ameriky,“ pokračoval za skandování svých příznivců. „Všichni budete šťastní a hrdí na to, jak jste volili. Řeknete si, že toto byl významný moment v mém životě, když jsem volil tyto lidi.“
Trump připomněl, že Republikánská strana bude „ovládat Senát“. „Opravdu, ten boj tvrdil, ale vítězství v Senátu je také neuvěřitelné. Bylo to ohromné sledovat, všechna ta vítězství. Nikdo to nečekal,“ dodal. „Také to vypadá, že si ponecháme Sněmovnu reprezentantů.“
Pokračoval k poděkování své rodině v čele s budoucí první dámou Melanií Trumpovou. „Ta má vlastně knižní bestseller, představte si to. Myslím, že vykonala skvělou práci, pomáhá lidem. A chci poděkovat celé rodině, skvělým dětem, protože jsou opravdu ohromné. Všichni si myslí, že jeho děti jsou báječné,“ zmínil.
Následně mu krátce poděkoval J. D. Vance, kterého si vybral za viceprezidenta. „Věděl jsem, že to byla dobrá volba. Budeme spolu mít skvělé čtyři roky. Bude to tak skvělé, máme potenciál, jsme nejlepší zemí na světě a zasadíme se o to, aby Amerika byla nejlepší, co kdy byla,“ pokračoval.
„Budeme muset otevřít otázku hranic a uzavřít hranice. Chceme, aby lidé přicházeli do naší země, ale musí přicházet legálním způsobem,“ upozornil.
Trump pokračoval k poděkování miliardářovi a majiteli sociální sítě X Elonu Muskovi. Připomněl nedávné řízené přistání rakety společnosti SpaceX. „Sledovali jsme přistání, jak to vypadalo nebezpečně a pak najednou to dosedlo. Bylo to takové těsné objetí, jako když držíte miminko,“ řekl.
„Dokáže to udělat Rusko? Čína? Někdo jiný ve Spojených státech? Ne. Tak proto tě mám tak rád,“ popisoval svůj hovor s Muskem poté, co se jeho společnosti podařilo úspěšné přistání s touto raketou. Podle něj Musk „zařídil“ přístup k satelitnímu systému po hurikánu v Severní Karolině – na exprezidentovu výzvu.
Dle svých slov chce Trump začít s prací velice rychle. „Půjde to rychle, všechno obrátíme. Abyste si pamatovali, že právě dnes americký lid znovu získal vládu nad svou zemí,“ podotkl. „Uvidíme, splatíme dluhy, snížíme daně,“ řekl.
„Nechceme používat armádu, Čtyři roky jsme neměli války. Říkali mi, že já začnu válku. Nezačnu žádnou válku. Zase budeme pokračovat v tom slavném určení osudu Ameriky,“ zdůraznil.
Zmínil také červencový atentát z pensylvánského Butleru. „Hodně lidí mi řeklo, že Bůh zachránil můj život z určitého důvodu… Abych udělal Ameriku opět velkou,“ připomněl. „Amerika bude bezpečná, prosperující, silná, svobodná.“
„Všichni dáme Ameriku na první místo a musí to platit po tu dobu, co se budeme snažit věci řešit,“ řekl. „Chci pracovat pro to, aby Amerika byla silnější a skvělejší než kdy předtím.“
Související

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám

Musk na Trumpovi nešetřil. Novináři zjistili výši investice, která mu získala velký vliv
prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump , J. D. Vance , Volby USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
včera

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
včera

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
včera

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
včera

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
včera

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
včera

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
včera
Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě