Silný vítr zkomplikoval provoz na železnici

Silný vítr ve čtvrtek večer zkomplikoval dopravu na železnici, popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, zejména na západě Čech kolem Plzně a v jižních Čechách. Meteorologové ve výstraze varovali, že vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině. Na mokrých silnicích se s výjimkou jižní Moravy může tvořit i náledí.

„Kvůli nepříznivému počasí a popadaným stromům na tratě dochází k omezením a zpožděním některých vlaků. Aktuálně evidujeme mimořádné události především na západě Čech. Prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace o spojích na webu Českých drah nebo v aplikaci Můj vlak,“ uvedly České dráhy na síti X.

Spadlý strom zastavil provoz například na trati mezi Klatovy a Berounem v úseku mezi stanicemi Plzeň hlavní nádraží a Plzeň-Valcha, mezi stanicemi Plzeň hlavní nádraží a Starý Plzenec jsou větve v trakčním vedení, provoz je tam také přerušen. V regionální dopravě platí v Plzeňském kraji omezení v úsecích mezi Zelenou Lhotou a Nýrskem a Tachovem a Planou u Mariánských Lázní.

V Jihočeském kraji na trati mezi Strakonicemi a Českými Budějovicemi najel vlak do spadlého stromu mezi stanicemi Zliv a Hluboká nad Vltavou a ve Středočeském kraji mezi stanicemi Roztoky u Křivoklátu a Lašovice na trati mezi Berounem a Rakovníkem.

„Aktuálně zasahují hasiči SŽ u sedmi případů v souvislosti se silným větrem. Jedná se o spadlé stromy do kolejiště a na trakční vedení,“ sdělil kolem 22:00 mluvčí Správy železnic (SŽ) Martin Kavka. Vítr by měl podle předpovědi meteorologů částečně slábnout v druhé polovině noci.

Teplotní rekordy

Ve čtvrtek odpoledne zhruba na desítce stanic, které měří alespoň třicet let, padly teplotní rekordy. „Zatímco na více než deseti stanicích měřících alespoň třicet let byla naměřena dosud nejvyšší teplota k datu 9. ledna, na jiných stanicích byly teploty výrazně nižší,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové doplnili, že dvě nejvyšší teploty byly naměřeny odpoledne v severní polovině Středočeského kraje, v sousedním Ústeckém kraji ale naměřila stanice Tušimice v nadmořské výšce 322 metrů k 17:00 maximum jen 2,5 stupně Celsia.

Absolutní denní maximum pro 9. ledna bylo k 17:00 dosaženo nebo překonáno na třinácti ze 169 stanic měřících alespoň třicet let. „Vzhledem k tomu, že při zesílení větru před blížící se studenou frontou se ještě může na některých místech rozpustit inverze a teplota zvýšit, bylo by zavádějící uvádět tabulku s přehledem teplotních rekordů, neboť počty stanic s rekordy i jejich hodnoty se ještě mohou změnit,“ ujasnili meteorologové.

Nejstarší stanice v zemi pražské Klementinum, kde počasí sledují nepřetržitě od roku 1775, ve čtvrtek odpoledne naměřila 12,4 stupně Celsia. Rekord to nebyl, v roce 1998 bylo ještě o 0,4 stupně tepleji. Teploty přes deset stupňů Celsia zaznamenaly ve čtvrtek také například stanice Poděbrady, Pardubice – letiště, Karviná nebo Strážnice.

Může se tvořit náledí

„Během noci (na pátek) se tak bude od západu ochlazovat a dešťové srážky budou většinou přecházet do sněžení. Na mokrých površích komunikací se proto bude v noci na pátek a v pátek ráno s výjimkou jižní Moravy tvořit náledí,“ uvedli meteorologové.

V pátek dopoledne očekávají už jen sněhové přeháňky, takže riziko tvorby náledí pomine. Nicméně kluzké povrchy můžou místy přetrvávat. Vítr by měl částečně slábnout podle ČHMÚ v druhé polovině noci na pátek. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly.

V sobotu a neděli by mělo být ještě chladněji, mrznout může celý den. V sobotu se hlavně v severovýchodní polovině území objeví četnější sněhové přeháňky nebo občasné sněžení. V neděli už bude sněžení spíše ojedinělé, pravděpodobnější je na severovýchodě a východě Česka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
15. 4. 2025

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Teplé víkendové počasí vydrží i do dalšího týdne

O víkendu bude v Česku oblačno až polojasno a teplota zřejmě vystoupá až na 21 stupňů Celsia. Ojediněle se může objevit slabý déšť, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I během příštího týdne se pak v části země udrží teploty nad dvacítkou, ale v Čechách se možná postupně ochladí až na hodnoty kolem patnácti stupňů.
10. 4. 2025

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

V Čechách mrzlo víc než na Moravě. Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí

V noci mrzlo víc v Čechách, kde teploty v nížinách klesly nejčastěji na minus jeden až čtyři stupně Celsia, v údolích i k pěti stupňům pod nulu. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, minima se tam pohybovala většinou kolem minus jednoho stupně. Pomohl silnější vítr a větší oblačnost. Případné škody na kvetoucích stromech by tam nemusely být rozsáhlé, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
4. 4. 2025

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...