BBC: Nastal nejhorší možný scénář pro Ukrajinu. Zelenskyj s Trumpem dohodu o nerostech nepodepsali

Setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se podle BBC z pohledu Kyjeva proměnilo v noční můru. Napětí mezi oběma lídry, které se již nějakou dobu stupňuje, tentokrát dosáhlo svého vrcholu – a to přímo před objektivy kamer celého světa.

V jednu chvíli bylo dokonce možné spatřit ukrajinskou velvyslankyni v USA, jak si drží hlavu v dlaních, zjevně rozrušená z průběhu schůzky. Jednání se velmi rychle přeměnilo v ostrou výměnu názorů, v níž Trump opakovaně vyčítal Zelenskému jeho přístup k válce s Ruskem a vyjadřoval pochybnosti o dalším pokračování americké vojenské pomoci.

Napětí mezi oběma státníky se vystupňovalo již v předchozích dnech. Minulý týden Trump označil Zelenského za „diktátora“, přičemž odmítl použít stejný termín pro ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinský prezident na oplátku obvinil Trumpa z toho, že žije v „dezinformačním prostoru“ vytvořeném Ruskem, což vyvolalo ostrou reakci z Bílého domu.

Důležitým bodem jednání měl být podpis dohody mezi USA a Ukrajinou o těžbě vzácných minerálů, která byla považována za klíčovou pro rozvoj strategického partnerství mezi oběma zeměmi.

Trump ještě před schůzkou tvrdil, že dokument bude podepsán během společné tiskové konference. Ta však byla nakonec zrušena a podle mluvčího Bílého domu dohoda podepsána nebyla.

Schůzka tak nejenže nepřinesla žádný průlom, ale naopak prohloubila propast mezi oběma lídry. Trump dal jasně najevo, že Ukrajina nemůže s jistotou počítat s neomezenou podporou Spojených států, a Zelenskyj naopak zdůraznil, že není připraven dělat kompromisy s Ruskem.

Ukrajinsko-americké vztahy se tak ocitly na bodu mrazu, a to v době, kdy Kyjev zoufale potřebuje pokračující vojenskou a finanční pomoc.

Související

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy