Ruský dron zasáhl autobus s lidmi jedoucími do práce, zemřelo nejméně devět lidí

Živě
Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně šest zraněno při ruském dronovém útoku na obec Marhanec v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Ve středu ráno to na platformě Telegram oznámil šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak.
Přístavní město Oděsa v letošním roce čelilo již několika útokům ruské armády.
Přístavní město Oděsa v letošním roce čelilo již několika útokům ruské armády. | Foto: Reuters
Živě
10:01

Jednání USA, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny na úrovni ministrů zahraničí bylo odloženo, scházejí se pouze nižší činitelé, uvedl Londýn. V britské metropoli diplomaté jednají o konci války na Ukrajině.

08:33

Ruský dron zasáhl autobus převážející zaměstnance jedné firmy, kteří byli podle místního činitele Mykoly Lukašuka na cestě do práce. "Útok nepřítele si vyžádal životy devíti lidí," oznámil šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak. Dodal, že dalších 30 osob bylo zraněno a jejich počet stále roste.

08:01

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to ve středu ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady podle agentury Reuters hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny.

07:40

K útoku došlo v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle médií naznačili, že by byli ochotni k jednání o dohodě zakazující útoky na civilní infrastrukturu. Přímé bilaterální rozhovory spolu obě strany nevedly od prvních dnů války, kterou Rusko rozpoutalo plnohodnotnou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

07:39

Rusko v noci na středu zaútočilo drony na východ, jih i centrální část Ukrajiny. Poničena byla civilní infrastruktura i firmy, uvedly předtím ukrajinské úřady. Kvůli útokům byl Kyjev i východní polovina Ukrajiny několik hodin vzhůru, uvedla k tomu agentura Reuters.

07:31

Sedm lidí bylo zabito a nejméně šest zraněno při ruském dronovém útoku na obec Marhanec v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Ve středu ráno to na platformě Telegram oznámil šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak.

06:20

Spojené státy jsou podle agentury Bloomberg v rámci budoucích dohod o příměří a míru připraveny zmírnit sankce uvalené na Moskvu a uznat ruskou kontrolu nad okupovaným poloostrovem Krym, který je dle mezinárodního práva součástí Ukrajiny. Americké uznání ruské anexe Krymu a zamrazení současné frontové linie zmiňuje jako součást amerického návrhu i deník The Washington Post s odvoláním na své zdroje.

06:20

 V Londýně se ve středu  uskuteční jednání o Ukrajině. Ta mají navazovat na čtvrteční rozhovory v Paříži, kde Spojené státy s Ukrajinou, Británií, Francií a Německem sdílely své návrhy týkající se ukončení války na Ukrajině. Americkou delegaci povede zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg. Ukrajinská delegace bude mít podle prezidenta Volodymyra Zelenského mandát k jednání o úplném nebo částečném příměří.

06:11

Peking tvrdí, že nikdy neposkytl zbraně ani jedné ze stran konfliktu na Ukrajině. Čína se během více než tři roky trvající ruské invaze na Ukrajinu staví do role neutrální strany, západní země ale upozorňují, že úzké vztahy mezi Pekingem a Moskvou pro Rusko znamenají důležitou ekonomickou a diplomatickou podporu.

06:10

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jevhen Perebyjnis vyzval čínského velvyslance, aby jeho země učinila opatření, která by zastavila podporu Ruska v agresi proti Ukrajině.

06:10

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si v úterý předvolalo čínského velvyslance, kterému sdělilo vážné znepokojení z účasti čínských občanů na vojenských akcích proti Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý řekl, že čínští občané v Rusku pracují na výrobě dronů a že Moskva ukradla čínskou technologii bezpilotních prostředků.

06:09

Zprávy ze středy 23. dubna

20:49Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že se v nejbližší době setká s několika světovými státníky včetně českého prezidenta Petra Pavla. Vyjádřil se tak podle agentury Ukrinform na tiskové konferenci v Kyjevě, žádné podrobnosti o setkání s českou hlavou státu ale nenabídl.

Sejít se plánuje také mimo jiné s polským prezidentem Andrzejem Dudou, se kterým se chce setkat podle svých slov na nadcházejícím summitu iniciativy Trojmoří. Ta sdružuje 13 států, včetně České republiky. Summit se odehraje ve Varšavě ve dnech 28. a 29. dubna. Český prezident se na toto jednání podle vyjádření Pražkého hradu chystá také. Zda by se mohl Pavel se Zelenským sejít právě na této události ale není z dostupných zpráv jasné.

20:24

Rusko během dnešního dne vyslalo na Ukrajinu 77 dronů, oznámilo ukrajinské letectvo na telegramu. Protivzdušná obrana podle něj 38 bezpilotních letounů sestřelila, dalších 31 strojů, které vzdušné síly označily za imitace úderných dronů, zmizelo z radarů, aniž by způsobilo škody. Rusko také vypustilo na Ukrajinu přes 130 řízených leteckých bomb, z nichž jedna zasáhla výškovou budovu v Záporoží, dodalo letectvo.

19:23

Zelenskyj také uvedl, že Kyjev bude připraven jednat s Moskvou v jakémkoliv formátu, jakmile bude platit klid zbraní. Nebude však podle něj možné rychle dohodnout všechny podmínky případné mírové dohody.

"Ukrajina právně okupaci Krymu neuzná. Je to naše území, území ukrajinského národa," prohlásil Zelenskyj podle veřejnoprávní stanice Suspilne. Diskuze ohledně Krymu a dalších území okupovaných Ruskem podle hlavy ukrajinského státu povede jen k prodlužování války.

19:15

Ukrajinská delegace, která se ve středu setká v Londýně se zástupci západních zemí, bude mít mandát k jednání o příměří, řekl podle Reuters Zelenskyj.  Jednání se místo ministra zahraničí USA Rubia zúčastní Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg.

17:57Vlajka Ruské federace.

Ve vojenském útvaru v ruské Vladimirské oblasti explodovala kvůli požáru munice, napsala dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle jeho předběžných informací bylo příčinou požáru porušení bezpečnostních norem a na místě nejsou zranění. Vladimirská oblast se nachází nedaleko Moskvy. Podle serveru Meduza úřady vyhlásily nouzový stav v Kiržačském okrese a nařídily evakuaci několika vesnic ležících v blízkosti vojenského zařízení.

Podle telegramového kanálu Mash, jenž má blízko k ruským silovým strukturám, exploze nastala v obci Barsovo, kde se nachází vojenský útvar, píše Meduza, která publikovala také videa zveřejněná telegramovými kanály. Podle místních obyvatel se na místě ozvalo několik explozí. Portál Baza píše o nejméně deseti až jedenácti výbuších.

Telegramový kanál 112 s odvoláním na svůj zdroj píše, že ze skladu zbraní při požáru a explozích vyletěly dvě rakety a následně dopadly na civilní cíle v regionu, přičemž jedna z nich nevybuchla.

15:25

Sedm zraněných si vyžádalo ruské bombardování Kupjansku v Charkovské oblasti na východě země, napsal na Facebooku šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Ruské řízené letecké bomby zničily či poškodily 55 domů, dodal.

Rozsáhlému náletu ruských dronů čelilo druhé největší ukrajinské město, Charkov na východě země, také tam nejméně sedm lidí utrpělo zranění, uvedla média s odvoláním na vyjádření gubernátora Syněhubova o rostoucím počtu raněných. Dříve úřady informovaly o třech zraněných.

14:40

Členské státy EU se snaží najít způsob, jak zajistit prodloužení unijních sankcí v případě maďarského veta. Hospodářské sankce v jednotlivých balíčcích i sankce proti ruským a běloruským občanům se totiž musí prodlužovat každých šest měsíců. Řešením by podle diplomatických zdrojů listu Politico mohlo být převést veškeré sankce do vnitrostátního práva členských států. Nad tímto krokem začínají podle bruselského serveru uvažovat i země, které se dosud zdráhaly něco podobného učinit, a sice Belgie či Česko.

13:17

Nejméně jeden člověk přišel o život a dalších 22 lidí utrpělo zranění při ruském útoku na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl dnes na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Mezi zraněnými jsou tři děti. Všechny byly převezeny do nemocnice, lékaři hodnotí jejich stav jako středně závažný, dodal.

Fedorov dříve na Telegramu napsal, že mezi zraněnými jsou dva chlapci ve věku čtyř a 14 let a že smrtelné zranění utrpěla devětašedesátileté žena, kterou se zdravotníci marně snažili zachránit.

ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno před 2 hodinami
 

Právě se děje

Další zprávy