Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová pokračuje v personálních změnách. Novým bezpečnostním ředitelem Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) se stal bývalý elitní policista a z úřadu odcházejí bývalí státní zástupci, kteří zde po dosažení věku 70 let pracovali jako odborní zaměstnanci.
Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová pokračuje v personálních změnách v úřadu. Již krátce po svém nástupu jmenovala svým prvním náměstkem Zdeňka Kasala, dosavadního ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality NSZ. Toho na této pozici nahradil jeho dosavadní zástupce Michal Fiala.
Jak již INFO.CZ informovalo, rezignovat se rozhodl dosavadní náměstek Přemysl Polák, který měl na starosti odbory mezinárodní a trestního řízení.
Polák má pověst špičkového odborníka a profesionála, patří k hlavním autorům zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních a většiny jeho novelizací. „Je to česká jednička na mezinárodní justiční spolupráci,“ hodnotí Poláka jeden z bývalých vrcholných státních zástupců.
Novou tváří mezi řediteli na NSZ je Radim Wita, ještě nedávno náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Moravskoslezského kraje. Wita se stal novým bezpečnostním ředitelem NSZ.
Jeho jméno by nemělo nechat chladným ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který vždy ostře odsuzoval zásah na Úřadu vlády v roce 2013. Wita v té době šéfoval ostravské expozituře ÚOOZ, která se na této akci podílela. U Bradáčové se však jedná již o jakousi tradici: bezpečnostním ředitelem na Vrchním státním zastupitelství v Praze jmenovala jiného bývalého příslušníka ÚOOZ, Marka Foglara.
Na NSZ naopak končí někteří emeritní státní zástupci, kteří zde s ohledem na svoji erudici působili i po dosažení věku 70 let jako analytici. Jde například o někdejšího náměstka NSZ za Marie Benešové Jana Zárubu, dlouholetého ředitele netrestního odboru NSZ.
Záruba skončil po pohovoru s Bradáčovou a INFO.CZ sdělil, že tak stejně chtěl letos učinit. „V 75 letech už je to moc velké přesluhování,“ dodal smířlivě. Záruba, mj. autor netrestní úpravy v působnosti státního zastupitelství, je přitom pro mnohé státní zástupce doslova legendou, v roce 2019 získal ocenění Právník roku.
Podle informací INFO.CZ se již také rýsuje podoba nového pražského „detašovaného“ pracoviště NSZ. Sídlit by mělo v Jindřišské ulici, v budově ústředí České pošty, kde má úřadovat odhadem 30 státních zástupců a občanských zaměstnanců. Za tímto účelem byly podle informací INFO.CZ také zrušeny všechny již domluvené stáže státních zástupců na NSZ.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.