Fico mluví o dalším možném útoku na veřejného činitele. Chce svolat bezpečnostní radu státu

Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že je vysoká pravděpodobnost dalšího útoku na veřejného činitele. Chce kvůli tomu svolat bezpečnostní radu státu. Fico to rok od pokusu o atentát na něj napsal v dopisu předsedům politických stran a televizím, ve kterém navrhl přesunutí nedělních politických televizních debat na pracovní dny.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico přichází na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že je vysoká pravděpodobnost dalšího útoku na veřejného činitele (ilustrační foto) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Je neakceptovatelné, aby odpovědí na jiný legitimní názor nebyly argumenty, ale bezhraniční urážení a vyhrožování smrtí nebo ublížením na zdraví. Ještě více je neakceptovatelné, že tento způsob politické komunikace se stává pro významnou část slovenského politického spektra a média přijatelný, dokonce je jimi podporován,“ uvedl Fico.

30:27

Fico v Moskvě? Vzkaz slovenskému publiku. Rok od atentátu je ještě útočnější, míní politolog Just

Číst článek

Podle ministerského předsedy by občané Slovenska neměli být o nedělích vyrušováni mediálními politickými aktivitami.

Právě Fico přitom už v minulosti svolával tiskové konference také o nedělích a nedávno zavedl pravidelné nedělní tiskové konference, byť dříve novinářům na dotazy často neodpovídal. Jeho kritici dříve zase uvedli, že sám Fico používal hrubý slovník vůči svým politickým oponentům či zástupcům médií.

Ficovu iniciativu přesunout nedělní televizní politické debaty na jiné dny podpořilo opoziční Křesťanskodemokratické hnutí. Naopak předseda PS Michal Šimečka už o víkendu uvedl, že Fico mu žádný dopis posílat nemusí. Podle něj o tom, co se bude vysílat a na co se budou lidé dívat, rozhodnu občané a nezávislá média.

Odvedení pozornosti

Slovenská opozice už v minulosti tvrdila, že například svoláváním jednání bezpečnostní rady státu se Fico snaží odklánět pozornost od neřešení skutečných problémů země a od potíží s vládnutím.

25:54

Soltész: Fico je dědicem komunistické strany. Jeho sen bylo být prvním generálním tajemníkem ÚV KSČ

Číst článek

Bezpečností rada zasedala například letos v lednu poté, co Fico obvinil opozici a občanské aktivisty z přípravy státního převratu v souvislosti s mohutnými protivládními demonstracemi.

Podobně Fico postupoval už v roce 2018 během manifestací po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, kdy v zájmu řešení vzniklé politické krize rezignoval na funkci premiéra.

V uplynulých dnech Fico čelil kritice opozice za svou cestu do Moskvy na oslavy 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jich jako jediný vrcholný politik z členských zemí Evropské unie. Ostatní státníci EU do Ruska nejeli kvůli probíhající ruské agresi na Ukrajině.

Fica loni v květnu postřelil útočník, když premiér po výjezdním jednání vlády v Handlové přišel pozdravit občany na místní náměstí. Policisté atentátníka bezprostředně po střelbě zadrželi, hlavní líčení s ním by mělo u soudu začít v červenci. Fico označil střelce za aktivistu opozice a také další představitelé vládních stran připisovali opozici odpovědnost za střelbu na premiéra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme