Výstava Evy Jiřičné nabízí fascinující pohled do světa architektury, kde hraje hlavní roli preciznost, lehkost, důraz na detail a inovativní využití materiálů, zejména skla a kovu. Ostrava slavnou architektku dojala.
Eva Jiřičná, architektka: “Já si pamatuju Ostravu, když byla černá Ostrava, protože já jsem jako studentka sem jezdila na výstavy a ta změna a to, že Ostrava má teď světového architekta, který dělá novou operu, že se tady pořád něco děje, že Ostrava je třetím zeleným městem evropským, to je tak úžasný úspěch.”
Na výstavě můžete obdivovat například ikonické schodiště v Somerset House v Londýně, návrh Nové Oranžerie pro Pražský hrad nebo rekonstrukci věžového domu na Ostrčilově ulici v Ostravě.
Eva Jiřičná, architektka: “Když jsem zavírala tu londýnskou kancelář, tak jsme číslovali projekty od jedničky dál a tam bylo číslo 763, tak to všechno tady není, ale ty důležité projekty tady jsou všechny.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Tady v MAPPĚ nic významnějšího, originálnějšího nikdy nebylo. Pro nás to je obrovská čest a obrovská čest je i to, že paní Jiřičná dorazila na tu výstavu. My jsme moc rádi, že díky ní budeme mít nový mrakodrap, který ona navrhla, ostravský mrakodrap, který léta chátral.”
Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: “Paní architektka se vždycky snaží udělat více z méně, ta elegence, ta preciznost, to je její rukopis a já jsem strašně rád, že tady lidé uvidí ten poctivý přístup, skvělý talent a i to řemeslo.”
Výstava bude v městském ateliéru MAPPA k vidění do konce září letošního roku.