English

Friday, Feb 23

10

Zdravou hlívu ústřičnou vypěstujete i na balkóně

Deník.cz / Bydlení

Kdo se zajímá o zdravou výživu, jistě slyšel o pozitivních účincích hlívy ústřičné na lidskou imunitu. Pojďme si povědět, jak tuto zajímavou houbu vypěstovat doma.

07

Rozměry kuchyňské linky: kolik prostoru potřebujete?

Deník.cz / Bydlení

Plánování nové kuchyně je docela adrenalin. Horečnatě kreslíte na papír plánky, měříte a nic vám nevychází. A pak to najednou do sebe zaklapne a máte kuchyň.

Thursday, Feb 22

09

Střešní krytiny III: Výhody a nevýhody asfaltových šindelů

Deník.cz / Bydlení

Dneska se podíváme na střešní krytinu, která se u nás dostala výrazněji ke slovu teprve v nedávné době. Asfaltové šindele lákají svou lehkostí, jednoduchostí pokládky i cenou, mají však i své nevýhody.

Wednesday, Feb 21

10

Inspirace: Bambus v interiéru

Deník.cz / Bydlení

Bambus je vděčný materiál pro každého, kdo preferuje přírodní materiály a rád by vnesl do svého domova špetku exotiky, aniž by přitom finančně vykrvácel. Pojďme se podívat, kde všude se může bambus uplatnit.

07

Dotaz z poradny: Fresnelova čočka na solární panely

Deník.cz / Bydlení

Mailem nám do redakce dorazil krásný technický dotaz. Náš čtenář se ptal, zda by se nedal zvýšit výkon solárního panelu přidáním fresnelových čoček.

Tuesday, Feb 20

Pozoruhodné pokojovky: Tilandsie se živí vzduchem

Deník.cz / Bydlení

Některé rostliny se přizpůsobily nehostinnému terénu natolik, že si vystačí s naprostým minimem zeminy a živin. Tilandsie je specifická tím, že zeminu nepotřebuje k životu vůbec.

Monday, Feb 19

09

Bydlení v přepravním kontejneru? Jde to i luxusně

Deník.cz / Bydlení

Myšlenka využít lodní kontejnery k výstavbě obytných domů sahá až do 70. let minulého století, s rodinnými domy z kontejnerů se však roztrhl pytel teprve v uplynulých deseti letech. Alespoň v USA a Kanadě. V Čechách zatím tento typ bydlení…

07

Tipy pro miniaturní zahradu

Deník.cz / Bydlení

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Sunday, Feb 18

Návštěva interiéru: Ve skleněné mozaice

Deník.cz / Bydlení

To, co vám představíme dnes, není tak úplně byt v normálním slova smyslu. Jde o ukázku moderního designu v bytě. V bytě malém, netradičně pojatém, a to jak do tvarů, tak i co do materiálů.

Saturday, Feb 17

Jak vybrat ta správná okna

Deník.cz / Bydlení

Okna do našich příbytků přinášejí světlo a také nám umožňují kontakt s okolím. Jsou ale také jednou z nejzranitelnějších součástí celé stavby. Nejen po stránce bezpečnosti, ale dnes i kvůli tolik sledovaným únikům tepla.

Friday, Feb 16

10

Mechové koule jako netradiční bytové dekorace

Deník.cz / Bydlení

Zatímco pojem bonsaj zná snad každý, termín kokedama u nás zatím tak úplně nezdomácněl. Označuje mechovou kouli, ze které vyrůstá libovolná pokojová rostlinka. A rovněž pochází z Japonska.

08

Světová architektura: Dvě betonové desky v olivách

Deník.cz / Bydlení

V blízkosti vesnice Ansião stojí nový dům. Investor měl několik podmínek pro stavbu – ta hlavní a převažující nad všemi byla, aby dům nezničil olivovníky, které stojí na pozemku už několik stovek let.

Thursday, Feb 15

09

Na co se zaměřit při výběru nové ledničky

Deník.cz / Bydlení

Lednička je základním kuchyňským spotřebičem, od kterého vyžadujeme solidní funkčnost a pokud možno i dlouhou životnost. Je proto dobré znát základní pojmy, jež jsou s ledničkami spojeny.

Wednesday, Feb 14

07

Pět rad, jak udržet květiny ve váze déle svěží

Deník.cz / Bydlení

Ať už Valentýna slavíte, nebo neslavíte, kytička potěší vždycky, a navíc zkrášlí váš domov. Bohužel ale vydrží pěkná jenom pár dní.

06

Dřezovou baterii nevybíráme jen podle vzhledu

Deník.cz / Bydlení

Vodovodní baterie je zřejmě to poslední, co při rekonstrukci kuchyně řešíte. Celkový dojem ale závisí na každém detailu. A ani po technické stránce to s bateriemi není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Tuesday, Feb 13

09

Střešní krytiny II: Dřevěné šindele ožívají nejen ve skanzenech

Deník.cz / Bydlení

Minulý týden jsme si povídali o pálených a betonových taškách, dnes se zaměříme na tradiční dřevěné šindele, které kupodivu z českých střech zcela nevymizely. Naopak dostávají stále více prostoru, a to nejen na historických památkách.

Monday, Feb 12

10

Sedm doplňků, které promění váš byt v bohémské doupě

Deník.cz / Bydlení

Nespoutaný, rozevlátý, kapku extravagantní, a přitom útulný. Takový je styl boho, který učaruje především volnomyšlenkářům a milovníkům exotiky.

07

Rajčata ze semínka: návod k pěstování krok za krokem

Deník.cz / Bydlení

Je únor, je čas na setí rajčat. Samozřejmě, že ne do země na zahrádce, ale semínek do předpěstebních květináčků.

Sunday, Feb 11

Tichá vila na nehostinném pozemku

Deník.cz / Bydlení

Na jedné straně parkoviště, na druhé hlavní silnice. Třetí strana je přivrácena na větrný sever. Pozemek na první pohled nic moc. Ale dům prostě tyhle nepříznivé vlivy odřízne a nechává vniknout okolí jen z poslední strany odvrácené k…

Friday, Feb 9

10

Okenice zažívají comeback: dům zdobí i chrání

Dřevěné okenice bývaly výsadou starých roubenek a chalup, dneska je ale čím dál více vídáme i na novostavbách. Jejich návrat na architektonickou scénu není nelogický: vypadají elegantně a mohou zastávat hned několik funkcí.

07

Návštěva interiéru: Důraz na kvalitu

Mnoho interiérů, které s vámi společně navštěvujeme, vypadá skvěle. Jsou prvotřídní, mají nápady, mají dobré zpracování. Tento byt, který není nijak extrémně velký, také dbá na všechny popsané přednosti. A na tu kvalitu nejvíc.

Thursday, Feb 8

09

Pozoruhodné pokojovky: Noční vůně voskovek

Voskovky nám učarují nezvyklým povrchem dokonale vytvarovaných květů. Zdaleka to však není to jediné, čím jsou zajímavé.

Wednesday, Feb 7

13

Nejen tvrdá chemie umyje

My i naše životní prostředí jsme tvořeni miliony chemických sloučenin a každý den jsme s řadou z nich také konfrontováni. Některé jsou dílem přírody, jiné pochází z chemických laboratoří. Ty sice na první pohled umí neuvěřitelné divy,…

10

Inspirace: Koupelna s nádechem luxusu

Co to vlastně znamená, když se řekne luxusní koupelna? Někdo si představí nablýskanou místnost obloženou mramorem, jiný si vzpomene na dovolenou v pětihvězdičkovém hotelu. Luxus je široký pojem a nemusí vždy znamenat jen sbírku té…

07

Proč praskají spoje v sádrokartonu

Častým problémem u domů je praskání zdí. U suché výstavby pomocí sádrokartonových desek je situace ještě horší, protože stěny nejsou vlastně pevnou součástí hrubé stavby. Ale i tak se dá prasklinám předejít.

Tuesday, Feb 6

09

Střešní krytiny: Betonová versus pálená taška

Výběr střešní krytiny závisí nejen na našich osobních preferencích, ale předně na sklonu střechy a dalších faktorech, jakými je třeba nadmořská výška. U šikmých střech se sklonem 22° a více můžeme sáhnout po klasické tašce. Bude pálená,…

Monday, Feb 5

Teplomilné, choulostivé, a tolik zdravé papriky

Papriky se vzhledem ke své dlouhé vegetační době vysévají už počátkem února. Co potřebují, je hodně tepla a světla.

07

Návrh kuchyně: Jak se snáší rustik s modernou

Smýkalovým se po vybourání příčky otevře pěkný a světlý prostor. Oba půloblouky ho zbytečně tříštily. Vzhledem ke stylu zábradlí volím rustikálnější styl, nicméně šmrncnutý modernou. Vznikly tři prostorné varianty, které splní nároky i…

Sunday, Feb 4

Světová architektura: Výrazně a ekologicky

House 19 je energeticky šetrný rodinný dům s nulovou uhlíkovou stopou, který se nachází v hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna. Je vynikajícím příkladem současného udržitelného designu, který může skvěle zafungovat i v…

Friday, Feb 2

10

Jak funguje stropní vytápění

Tradičně topíme radiátory na stěnách, oblíbili jsme si vytápění podlahové, ještě nám zbývá vytápět stropem. I to se dá zařídit. V článku si přiblížíme, na jakém principu takový systém pracuje.