Velká Británie chce podle premiérky Mayové uzavřít s EU největší obchodní dohodu v dějinách.
Obchodní pravidla v Severním Irsku jsou poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie.
Boris Johnson před parlament předstoupí v "super sobotu" 19. října, těsně po návratu z unijního summitu a 12 dní před plánovaným odchodem země z EU.
Termín brexitu tak připadá na 12. dubna. O dva dny dříve se bude konat mimořádný summit v Bruselu.
Ani v den, který byl před dvěma lety určen jako termín brexitu, není jasné, jak, kdy a zda vůbec Británie Evropskou unii opustí.
Britská premiérka Theresa Mayová je připravena odstoupit z čela vlády po schválení "rozvodové" dohody s Evropskou unií.
Theresa Mayová před poslanci řekla, že jasné požadavky ohledně brexitu jí umožní, aby je projednala i v Bruselu.
Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě.
Ve hře je podle britských médií i nové referendum o vystoupení z EU. Ministr zahraničí Jeremy Hunt ale stávající dohodu s Bruselem hájí.
"Ještě nám zbývá práce, v příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament," uvedla premiérka.
Premiérka Mayová odsouvá hlasování v parlamentu, pro dohodu o brexitu by totiž téměř určitě nedokázala získat většinu hlasů.
Podle premiérky Theresy Mayové je ve hře stále i možnost, že Británie z Evropské unie vůbec neodejde.
Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie podpořili návrh dohody o odchodu Británie z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích.
Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o odchodu Británie z Evropské unie.
Britská vláda dnes potvrdila, že vyjednávači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o podmínkách odchodu země z evropského bloku. Kabinet má o dokumentu jednat ve středu v 15:00 SEČ a "rozhodne o dalších krocích". Ministři budou…
Klíčoví ministři britské vlády se prý shodli, že chtějí dohody s Evropskou unií o podmínkách odchodu Británie z EU dosáhnout do konce tohoto měsíce.
Na britskou premiérku Theresu Mayovou se valí kritika kvůli vyjednávání s Bruselem o odchodu Británie z EU. A to i z řad její Konzervativní strany.
Podle poradců Mayové mělo setkání zlepšit atmosféru před samotným ostrým začátkem vyjednávání, který přijde po červnových volbách v Británii.
Spojené království po vystoupení z Evropské unie opustí i jednotný evropský trh a celní unii. Dohody o vystoupení ale ještě bude schvalovat parlament.
Británie bude chtít vyjednat dohodu, která by firmám umožnila co nejsvobodnější obchod s Evropou. Experti ale varují, že to může trvat 10 let.