English

Zdraví-lidé.cz

Today News

09

Abeceda léčivých rostlin – Vratič obecný

www.zdravi-lide.cz

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je vysoká trvalá rostlina se žlutými květy, které kvetou od července do října, kdy se také sbírají a to i listy a nať. Rostlina je ve vyšších dávkách toxická, protože obsahuje Thujon.

Friday, Mar 5

Abeceda léčivých rostlin – Citronová tráva

www.zdravi-lide.cz

Citronová tráva (Cymbopogon citratus) nebo také cintronela a lemongrass, je vytrvalá vysoká rostlina, která již dle názvu, má citronovou vůni. Používá se v gastronomii, ale také k výrobě parfémů, kosmetických přípravků a k léčení.

Thursday, Mar 4

Pravidla na uvolnění bolestí zad a svalů

www.zdravi-lide.cz

První pravidlo je jednoduché a řídit se jím může každý – pijte hodně nealkoholických, nejlépe neslazených, nápojů. Dehydratace totiž může způsobit bolest svalů. Dostatečný přísun tekutin ztuhlosti naopak předchází a pomáhá s jejím…

Wednesday, Mar 3

Abeceda léčivých rostlin – Vlaštovičník větší

www.zdravi-lide.cz

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je vytrvalá rostlina se žlutými květy, které kvetou od května do září. Mléčná šťáva, která vytéká po odtržení rostliny, obsahuje alkaloidy flavonoidy, saponiny, vitaminy skupin A a C a dalsí látky a…

Tuesday, Mar 2

16

Voda a její léčivé účinky na organismus

www.zdravi-lide.cz

Všichni víme, že máme dodržovat pitný režim a že nejlepší pro náš organismus je čistá, neperlivá voda. Je ale opravdu nejzdravější? A jaké má voda pro naše tělo význam?

Monday, Mar 1

09

Konopné produkty pro vaše zdraví

www.zdravi-lide.cz

Konopné produkty jsou vhodnou volbou pro všechny, kteří dbají o své psychické i fyzické zdraví, čelí zvýšené fyzické zátěži a dbají na posílení své imunity. Pozitivní účinky ocení i aktivní jedinci, kterým po náročných trénincích pomohou…

Friday, Feb 26

Abeceda léčivých rostlin – Vítod nahořklý

www.zdravi-lide.cz

Vítod nahořklý (Polygala amarella) víceletá rostlina s květy fialovomodrými, modrými či bílými, které kvetou celé léto a má mnoho poddruhů, dle oblasti kde roste. Obsahuje silice, esenciální olej, glykosidy, třísloviny a další látky.

Thursday, Feb 25

Abeceda léčivých rostlin – Višeň obecná

www.zdravi-lide.cz

Višeň obecná (Prunus cerasus) je ovocný strom, někdy roste i jako keř, s červenými plody, zaměňovanými za třešně, višně jsou ale více kyselé. Kvete v květnu.

Wednesday, Feb 24

Abeceda léčivých rostlin – Violka vonná

www.zdravi-lide.cz

Violka vonná (Viola odorata) je vytrvalá rostlina, kterou známe jako fialku, podle květů, které jsou modrofialové nebo fialové květy. Kvete během března a dubna a má krásnou vůni. Obsahuje saponiny, sliz, violin nebo sloučeninu kyseliny…

Tuesday, Feb 23

Abeceda léčivých rostlin – Vavřín

www.zdravi-lide.cz

Vavřín vznešený (Laurus nobilis L.) nebo také bobkový list se používá hlavně v kuchyni jako koření. Obsahuje hlavně silice.

Monday, Feb 22

Abeceda léčivých rostlin – Vanilka pravá

www.zdravi-lide.cz

Vanilka pravá je typ orchideje, která je známá hlavně pro své lusky, které se využívají nejen v gastronomii a pro svoji vůni. Obsahují hlavně vanilin.

Friday, Feb 19

14

Abeceda léčivých rostlin – Vachta trojlistá

www.zdravi-lide.cz

Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) je vytrvalá rostlina s bílo nachovými květy, které kvetou v květnu a červnu. K léčení se sbírají listy. Obsahují třísloviny, hořčiny, flavonoidy, jód, vitamin C a další látky.

Thursday, Feb 18

09

Abeceda léčivých rostlin – Úročník bolhoj

www.zdravi-lide.cz

Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) je vytrvalá rostlina se žlutými květy, které kvetou od května do července.

Wednesday, Feb 17

13

Abeceda léčivých rostlin – Tužebník jilmový

www.zdravi-lide.cz

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je vytrvalá rostlina, jejíž květy voní po hořkých mandlích a kvetou v letních měsících, kdy se i sbírají.

Friday, Feb 12

09

Abeceda léčivých rostlin – Turanka kanadská

www.zdravi-lide.cz

Turanka kanadská (Conyza canadensis) je jednoletá rostlina považována za plevel. Má bílo žluté malé květy, které kvetou od července do října a které se sbírají.

Thursday, Feb 11

Abeceda léčivých rostlin – Třezalka tečkovaná

www.zdravi-lide.cz

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je vytrvalá rostlina se žlutými květy. Během letních měsíců se sbírá kvetoucí nať. Roste na krajích cest a polí. Obsahuje naftodiantrony, floroglucinoly, flavonoidy, třísloviny, esenciální oleje a…

Wednesday, Feb 10

Abeceda léčivých rostlin – Truskavec ptačí

www.zdravi-lide.cz

Truskavec ptačí (Polygonum aviculare) je jednoletá plazivá rostlina s drobnými bílými kvítky a je považována za plevel. Sbírá se od května do září jeho nať. Obsahuje třísloviny, glykosidy, kyseliny, slizy, sacharidy, slizy, pryskyřice a…

Tuesday, Feb 9

12

Abeceda léčivých rostlin – Toten lékařský

www.zdravi-lide.cz

Toten lékařský (Sanguisorba officinalis) je vytrvalá rostlina s tmavěvínovými květy ve tvaru klasu. Obsahuje třísloviny, saponiny, flavonoidy, tanin a další látky. Roste na loukách či podél cest.

Monday, Feb 8

09

Abeceda léčivých rostlin – Topolovka růžová

www.zdravi-lide.cz

Topolovka růžová (Alcea rosea) je trvalá vysoká rostlina, s krásnými květy, které se také sbírají od května do září, pro své léčivé účinky. Obsahuje slizy, třísloviny a glykosidy.

Friday, Feb 5

12

Abeceda léčivých rostlin – Tolice vojtěška

www.zdravi-lide.cz

Tolice vojtěška (Medicago sativa) je víceletá rostlina, která se využívá hlavně jako krmivo pro zvířata, ale má i léčivé účinky pro člověka. Květe od května do října a obsahuje vitamíny skupin A, B, C, E a K, dále minerály jako například…

Wednesday, Feb 3

09

Abeceda léčivých rostlin – Šťovík kyselý

www.zdravi-lide.cz

Šťovík kyselý (Rumex acetosa) je vytrvalá rostlina, která roste na polích, loukách nebo u cest. Obsahuje hlavně kyselinu šťavelovou, vitamíny skupin A, B a C, a také například draslík a železo.

Tuesday, Feb 2

Abeceda léčivých rostlin – Šanta kočičí

www.zdravi-lide.cz

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je trvalá rostlina známá hlavně tím, že má omamnou vůni pro kočky, ale užívá se i k léčení. Rostlina kvete od června do září.

Monday, Feb 1

Abeceda léčivých rostlin – Šalvěj lékařská

www.zdravi-lide.cz

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je vytrvalá rostlina s výraznou vůní a fialovými květy a sbírá se v letních měsících. Používá se i v gastronomii jako koření.

Friday, Jan 29

Abeceda léčivých rostlin – Šafrán setý

www.zdravi-lide.cz

Šafrán setý (Crocus sativus) je rostlina s fialovými květy, ze kterých se sbírají žlutohnědé části, ze kterých je asi nejdražším kořením na světě. Používá se k léčení a v gastronomii jako koření.

Thursday, Jan 28

14

Abeceda léčivých rostlin – Svízel přítula

www.zdravi-lide.cz

Svízel přítula (Galium aparine) je jednoletá rostlina, která roste převážně lukách s bílými nebo nazelenalými kvítky a každý z nás ji jistě zná, jako rostlinu, která se nám lepí na oblečením při procházkách přírodou.

Wednesday, Jan 27

15

Abeceda léčivých rostlin – Svlačec rolní

www.zdravi-lide.cz

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis) je vytrvalá popínavá rostlina, která má květy od narůžovělé až po fialovou barvu. Vyskytuje se hlavně na polích, loukách a podél cest. Listy obsahují například třísloviny, alkaloidy, a pryskyřice.

Tuesday, Jan 26

09

Abeceda léčivých rostlin – Světlík lékařský

www.zdravi-lide.cz

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis) je jednoletá rostlina s bílými květy a žlutým středem. Využívá se z ní nať a obsahuje glykosidy, třísloviny silice, flavonoidy, vitamín A a C a další látky.

Monday, Jan 25

Abeceda léčivých rostlin – Stévie sladká

www.zdravi-lide.cz

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je zelená rostlina s bílými kvítky, která bývá často používána místo rafinovaného cukru a je vhodná i pro diabetiky. Obsahuje steviosidy, což jsou právě ony sladidlové látky.

Friday, Jan 22

Abeceda léčivých rostlin – Srdečník obecný

www.zdravi-lide.cz

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) je vytrvalá rostlina, která je podobný mátě a dorůstá do výšky až 1,5m. Mají narůžovělé květy, které kvetou od června do října. Obsahuje hořčiny, třísloviny, glykosidy, alkaloidy, flavonoidy a silice.

Thursday, Jan 21

Abeceda léčivých rostlin – Sporýš lékařský

www.zdravi-lide.cz

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) nebo také železník, je vytrvalá rostlina, která má modrofialové kvítky na dlouhém stonku. Kvete v letních měsících a obsahuje například hořčiny, třísloviny, silice, alkaloidy verbenalin a verbenin a…