Pokud jste pod vánočním stromečkem postrádali nějaké dobré čtení, nezoufejte. Naše redakce si pro vás připravila pestré tipy na knihy, které nás letos ve Voxpotu zaujaly nejvíce.
Nosí vám dárky Ježíšek? A je to běloch? Historicky totiž jako Evropan určitě nevypadal. Jeho vybělení pak posloužilo kolonialismu i rasismu. Jak je to s dominancí „bílého Ježíše“ dnes?
Syrské oslavy pomalu utichají a na jejich místo přichází otázka, co bude se zemí dál. Armáda je rozpouštěna, ozbrojené frakce kromě vítězné HTS odzbrojovány. V překotném vývoji se ozývají pochyby, jak vlastně skupina lidí kolem nového…
Do Gazy přichází zima a humanitární krize se prohlubuje. Nejvíce budou trpět staří lidé a děti, ale umírají také humanitární pracovníci a pracovnice či novináři a novinářky.
Křesťané po celém světě se připravují na oslavy narození Ježíše Krista, děti už se nemohou dočkat, co jim Ježíšek přinese, na náměstích září vánoční stromy, obchody a trhy praskají ve švech. V Betlémě, kde se podle křesťanské tradice Ježíš…
Sýrie je po pádu diktátora Bašára Asada napjatá, jestli se nevrátí boje. Své zájmy mají v zemi jednotlivé ozbrojené frakce i zahraniční hráči, ale nové vedení se snaží obyvatelstvu ukázat, že se nemají čeho bát, a zatím jednotlivé skupiny…
Do Spojených států se razantně a s násilím vrátila otázka: jak vyřešit tragédii amerického zdravotnictví? Systém se prohýbá pod vnitřními rozpory, Američanům rostou náklady, ale na řešení neexistuje shoda.
Poslanecká sněmovna schválila ve středu novelu zákona Lex Ukrajina. Spolu s ní prošel sporný pozměňovací návrh přerušující dočasně vydávání českého občanství Rusům.
Za útokem na ruského generálporučíka Igora Kirillova byla zřejmě Ukrajina. Zpráva vyvolala v Moskvě vlnu šoku, protože Kirillov je považován ze nejvýše postaveného ruského vojenského činitele, který byl od začátku války na Ukrajině zabit…
Palestinský uprchlický kemp Jarmuk na předměstí Damašku po válce zůstává jedním z nejzničenějších míst v zemi. Místní se však přes všechny překážky, kterým čelí, dívají na budoucnost pod novou vládou s nadějí.
Íránská zpěvačka odehrála virtuální koncert bez hidžábu. Její následné zatčení vyvolalo vlnu nevole a úřady ji propustily. Odehrálo se to ve chvíli, kdy se v zemi mluví o novém přísnějším zákonu, který zpřísňuje pravidla pro odívání
Programy, které měly Srbsku pomoci s integrací do Evropské unie, použily tamní úřady ke sledování novinářů i aktivistů. Se znepokojivou informací přišla organizace Amnesty International.
Jsou obyvatelé napadené země připraveni na kompromis s Ruskem? A jaká další katastrofa tam v případě pokračování konfliktu hrozí? Odpovědi na tyto otázky jsme vyrazili hledat přímo na Ukrajinu.
Brífink Voxpotu vám na začátku každého týdne dává informační náskok. Jaké události hýbaly světem přes víkend a co bude rezonovat v nadcházejících dnech? Přinášíme pravidelný výběr redakce.
Kdo sem byl odeslán, ten měl málo nadějí na návrat. Sednaja je místem, kde režim Bašára Asada likvidoval své odpůrce. Dorazili jsme přímo do věznice jen týden po jejím osvobození. Jak fungovala a co se tam děje dnes?
Jak se obyvatelům Severního Irska podařilo ukončit dekády trvající násilí a naopak řešit svoje problémy politickou cestou? Nový historický seriál Nic neříkej je aktuální i kvůli občanské válce v Sýrii.
Zatímco svržený diktátor prchá do Ruska, reportéři Voxpotu se vydali na cestu do Sýrie. Jak vypadal příjezd? A jaké je potkávat v ulicích islamistické bojovníky, kteří ještě nedávno děsili celou Evropu? Podívejte se na video přímo z…
Po skoro čtrnácti letech občanské války v Sýrii nakonec stačily k pádu režimu Bašára Asada necelé dva týdny. Zatímco svět sleduje oslavy Syřanů, některé evropské země se rozhodly rychle konat – zastavily azylová řízení a plánují i…
Tureckému prezidentovi se povedl velký diplomatický úspěch. Etiopie a Somálsko si podaly ruce a zažehnána byla další možná velká válka. Roh Afriky se ale zcela neuklidnil.
V rámci zahájení vatikánských vánočních oslav odhalil papež František vyřezávaný betlém. Na tom by nebylo nic zvláštního – kdyby Ježíškova kolébka nebyla vystlána palestinskou kefíjou.
Nevládní organizace vyzývají Syřany i povstalecké skupiny, aby pomohli získat a uchovat dokumenty dokládající zločiny padlého režimu. Diktátorovy bezpečnostní složky si vedly rozsáhlé archivy.
Projekt vítěze syrské války Muhammada Džavláního v Sýrii ohrožuje jak Rusko, tak Turecko, Američané nebo Kurdové. „Nemůže si to rozházet na všech stranách a proto zatím mluví smířlivě,“ soudí Jakub Ježek v novém díle podcastu Bulletproof.
Amerika vždycky milovala psance. Kdysi brázdili na koních prérie s revolvery a šátky na krku. O něco později se proháněli ve fordech ozbrojeni samopaly. Dnes poslouchají self-help podcasty a končí zadrženi v McDonaldu s 3D tištěnou zbraní…
Největší humanitární krize současnosti nekončí. Dva súdánští generálové odmítají příměří a kvůli jejich válce umírají tisíce civilistů. Konflikt pohánějí také zahraniční aktéři, kteří mají v zemi vlastní plány. Proč hraje Evropa mrtvého…
Syřané podporující opozici vůči Bašáru Asadovi slaví diktátorův pád. Velká část z nich kvůli vleklému konfliktu žije mimo Sýrii, především v Turecku. Jaké emoce teď provázejí oslavy v tamním Gaziantepu?
Tisíce lidí, včetně žen a dětí, osvobodili syrští rebelové z věznic, kde je režim držel v brutálních podmínkách. Videa propuštěných, kteří v šoku vychází z žalářů, se stala jedním ze symbolů pádu rodiny Asadů.