Už je to opět tady. Čas adventní. Je všudypřítomný a občas někoho podnítí i k hlubšímu přemýšlení o životě. A co já? K jakým myšlenkovým hloubkám přivádí mě? Zrovna jsem si nalil dobrého vínka z mých vinohradů a myšlenka se najednou…
Dlouhý a spokojený život se poštěstí jen málokomu. Vědci už delší dobu studují, čím se tito šťastlivci liší od ostatních lidí. Radim Šlachta ze společnosti Elonga se snaží jejich poznatky uplatňovat v praxi.
Snažit se o co nejzdravější životní styl je základním předpokladem dlouhověkosti. Jak ale odhadnout, kolik spánku potřebujeme, jak velké množství kalorií přijímat a jak se hýbat, aby to nebylo ani málo, ani přespříliš?
Existují tradičně dlouhověké rodiny, stejně jako takové, jejichž členové málokdy překročí sedmdesátku. Genetika ale není zdaleka jediný faktor vysokého věku dožití. Zdravým, nebo naopak nezdravým životním stylem můžete s pomyslnou…
Mateřská znaménka nejsou totéž co pihy. Ke vzniku rakoviny kůže jsou mnohem náchylnější. „Pokud znaménko změní tvar nebo se zvětší, je potřeba vyhledat lékaře,“ říká dermatoložka MUDr. Zuzana Kulíková z kliniky LaserPlastic.
Mateřská znaménka, jsou za normálních okolností neškodná. Když se ale začnou měnit, zvětšují se či jsou asymetrická, neotálejte a co nejrychleji běžte k dermatologovi.
„Nebylo ještě filozofa, který by trpělivě snášel bolení zubů,“ tvrdí messinský vladař Leonato v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic – a má pravdu. Bolest dokáže člověku udělat ze života peklo. Některé bolístky jsou slabé a chvilkové…
Zapíjíte léky čajem, kávou, nebo dokonce mlékem? Pozor na to. Nápoje mohou ovlivnit jejich účinky. Podrobnosti vysvětluje vedoucí lékárník lékárny BENU v Praze 5 Tomáš Arndt.
Když se roznemůžeme, léky by nám měly pomoci dostat se do kondice. Ale pozor na to, čím je spláchnete. Můžeme totiž účinek narušit, nebo naopak nevhodně znásobit.
Zní to jednoduše. Cukr, především v dezertech a sladkých nápojích, tvoří zbytečný přísun prázdných kalorií. Pokud ho tedy nahradíme umělými sladidly, budeme hubnout nebo si snáze udržovat váhu. Co je na téhle úvaze špatně?
Cukr bychom v našem jídelníčku měli omezit, na druhou stranu nemá smysl podstupovat drastické detoxikační kúry. Nutriční specialistka diabetologického centra DIAvize Mgr. Nikola Hošinská popisuje, jak by měl vypadat zdravý a udržitelný…
Odborníci se shodují, že by Češi měli méně solit. Používáme ale i hodně koření. Je zdravé? Jak působí na lidský organismus? „Mnohé byliny, jež se používají jako koření, obsahují specifické látky, které pomáhají zlepšit trávení,“ říká Ing.…
Bez soli se nedá žít, naše tělo ji potřebuje, ale nic se nemá přehánět. A o solení to platí dvojnásob, což Češi příliš nerespektují. Dopřávají si v potravě až třikrát větší množství než doporučené. A to je hodně.
Před pobytem v přírodě bychom neměli zanedbat prevenci, varuje Miroslava Burýšková, která se už od roku 2005 zabývá laboratorními analýzami klíšťat. Provozuje také web Klíště.cz, kde shromažďuje a publikuje užitečné informace.
Nedbalost se nevyplácí. Pokud budete podceňovat prevenci, důkladnou kontrolu těla po návratu z přírody a co nejrychlejší odstranění již přisátého klíštěte, účastníte se loterie. O ceny však rozhodně nestojíte.
Sezona klíšťat je v plném proudu. Přenáší hlavně lymskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Obojí jsou velmi vážné nemoci. Lidé však klíšťata podceňují.
Fyzioterapie a masáže nejsou to samé. Mnozí lidé si myslí, že když jim lékař „napíše“ poukaz na rehabilitaci, lehnou si na lůžko a nechají se příjemně namasírovat. Tak to ale není, jak vysvětluje primářka MUDr. Miluše Jurášková z vedení…
Unavené, přetažené svaly, ztuhlá záda nebo krk, to jsou stavy, se kterými pomůže masáž. Ta patří mezi oblíbené relaxační techniky, ale s pohybovými problémy úplně nepomůže, tam už je potřeba fyzioterapie. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Vedoucí sociální služby a psychoterapeutka Linda Hudson se věnuje práci s neslyšícími. Vysvětluje, jak s nimi komunikovat. „Neslyšící mohou plně prožívat tanec, hudbu vnímají skrze vibrace. Velmi dobře se mohou realizovat i ve sportu, kde…
Fyzioterapie se tradičně zaměřuje na mechanickou pomoc a rehabilitaci tělesných funkcí. Může ale hrát roli i v péči o osoby se sluchovými potížemi, zejména pokud souvisí s funkčními problémy v oblasti hlavy, krku nebo temporomandibulárního…
Ztráta sluchu není legrace. A to ani částečná. Podle lékaře Michala Palenika z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice U Svaté Anny a LF MU v Brně existuje mnoho faktorů, které způsobují anebo přispívají k…
Živočišnou stravu dnes omezuje kdekdo. „Nemyslím si, že je to jen výstřelek, ale dlouhodobý stabilní trend související se změnou postojů a motivace veřejnosti, nejen kvůli zdraví,“ říká Eva Hemmerová, komunikační manažerka ProVeg Česko.