English

fajntip.cz

Today News

20

Keramzit má mnohem širší využití, než si myslíte

www.fajntip.cz

Keramzit není až tak známý, pojďme si ho tedy představit. Keramzit je substrát (tzv. expandovaný jíl), který se používá především v hydroponii. V hydroponii jde především o to, že se veškeré rostliny pěstují bez půdy ve speciálním roztoku.

18

Vápnění trávníku na jaře: Vašemu trávníku jen prospěje, tráva se po zimním období zregeneruje rychleji

www.fajntip.cz

Když trávník začíná nabývat na objemu a zelenat, nastal nejlepší čas na vápnění. Vápnit by se mělo jednou za rok či dva, a to na jaře či na podzim. Naopak v létě byste neměli vápnit vůbec, a to z důvodu většího zatížení trávy v podobě…

12

Harmonické společenství v zeleninovém záhonu: Ideální rostliny pro společnou výsadbu s cuketami

www.fajntip.cz

V Česku je velmi oblíbenou činností zahrádkaření. Kdo vlastní nějaký pozemek, pěstuje na své zahradě některé druhy zeleniny nebo si zahradu zpestří okrasnými květinami a keři.

10

Praní ložního prádla: Záleží na materiálu a pracím prostředku

www.fajntip.cz

Ložní prádlo vyžaduje vhodně zvolený prací prostředek, s nímž bude opět hygienicky čisté. Volba závisí na samotném materiálu ložního prádla a barvě látky. Důležitá je také míra znečištění prádla.

08

Invaze pampelišek na zahradě: Semínek z již odkvetlých květů se můžete snadno zbavit s pomocí vysavače

www.fajntip.cz

Pampelišky mohou být na zahradě opravdový problém. Množí se rychle a lákají všelijaké opylovače, kteří jsou ve větším množství otravní. Obrana se zdá být nemožná. Pokud nechcete zažít invazi pampelišek, pomozte si vysavačem.

01

Tarotový výklad na týden: Blíženci se budou až nezdravě vymlouvat, Panny stráví téměř všechen čas o samotě

www.fajntip.cz

Tarotovou kartou na tento týden je Věž. Můžeme tudíž předpokládat, že vztahy s jinými lidmi se mohou dočasně zhoršit, pokud si nedáme pozor na jazyk. Nečekané zvraty číhají na každém kroku, neboť Věž symbolizuje právě zvraty.

Sunday, May 19

20

Místa, na která se při úklidu často zapomíná: Na co při jarním úklidu nezapomenout

www.fajntip.cz

Každá domácnost potřebuje pravidelnou údržbu a většina z nás již má zavedenou rutinu, během níž se soustředí na úklid toho nejdůležitějšího. Zde jsou tipy na místa, na která byste neměli zapomenout při generálním úklidu.

18

Americký guláš: Jednoduchý recept aneb vše v jednom hrnci

www.fajntip.cz

Guláš na americký způsob je velice chutnou pochoutkou, která není náročná na přípravu. Stačí si sepsat seznam, nakoupit ingredience a pustit se do vaření. V jednoduchosti je síla, což v tomto receptu platí dvojnásob.

12

Využijte plevel ve svůj prospěch: Když se u vás objeví, přesně víte, jak je vaše půda kvalitní a zda obsahuje dost živin

www.fajntip.cz

Určité rostliny slouží jako indikátory kvality půdy. Plevel je ideální, protože se snadno množí a vy rychle poznáte, zda je vše v pořádku. Určité rostliny potřebují určité pH a typ půdy. Jaké rostliny se na vaší zahradě objevují? Prozradí…

10

Pro bohatou sklizeň papriky je důležitá vhodná technika zaštipování

www.fajntip.cz

Jaro je v plném proudu a léto klepe na dveře. V tomto období vyžadují zahradní plodiny vhodnou péči. Paprika patří mezi oblíbenou zeleninu pěstovanou nejen na záhonech, ale i na balkónech či ve sklenících.

08

7 tipů pro pěstování cherry a koktejlových rajčat: Snadné pěstování i na balkoně nebo v závěsném truhlíku

www.fajntip.cz

Rajčata představují poměrně vděčnou zeleninu, kterou si snadno můžete vypěstovat i na menším balkoně nebo třeba na parapetě za oknem. Pro tyto účely se pak nejvíce hodí rajčata cherry nebo koktejlová.

01

Andělská poselství na neděli: Lvi, šiřte lásku s rozumem, Váhy, pozor, komu projevujete své sympatie

www.fajntip.cz

Problémy jsou námi vnímány jako nekonečná temnota, z níž není cesty ven. Není to ale pravda, podle andělů nám toto ztělesnění problémů nadhazuje naše ego. Udělejme proto něco pro druhé i dnes, v den odpočinku, a zbavme se pocitu, že…

Saturday, May 18

20

Umožněte svému dřevěnému nábytku zazářit novotou: Leštění pomocí obyčejného piva mu opět dodá ztracený lesk

www.fajntip.cz

Nový nábytek vypadá hezky, ale časem ztratí svůj lesk. Můžete si koupit leštidlo na nábytek, nebo zkusit domácí metodu, k níž potřebujete pouze pivo a hadřík.

18

Ochraňte úrodu: Mravenců se ekologicky zbavíte pomocí těchto běžných domácích produktů

www.fajntip.cz

Zbavit se mravenců vám umí pomoci i některé běžné domácí produkty. Je to například ocet, máta peprná, citrónová šťáva či skořice. Některé předměty však nemusí být bezpečné používat v blízkosti domácích zvířat nebo dětí. Čtěte dále a…

12

Tajuplné krásky ve stínu budov: Které rostlinky vám prozáří stinná místa a udělají vaši zahradu krásnou

www.fajntip.cz

Myslíte si, že stinné kouty zahrady jsou odsouzené k nudným, nebarevným zákoutím? Omyl! Existuje mnoho trvalek, které nejenže snesou stín, ale navíc z něj učiní nádherně kvetoucí oázu. Pojďme se společně podívat na výběr nejlepších trvalek…

10

Slimáci jsou schopni spořádat celou úrodu, obrana je jednoduchá: Zasaďte tyto květiny, které je přímo odpuzují

www.fajntip.cz

Jedovaté nebo příliš odpudivé svou vůní. Slimáci mají mnoho důvodů, proč se vyhýbají určitým rostlinám. Této jejich slabiny můžete využít a rozmístit následující rostliny kolem rostlin, které slimáky naopak přitahují.

08

Od chaosu k pořádku: Úklid skříní podle Marie Kondo vám ulehčí život

www.fajntip.cz

Nechte si je věci, které vám dělají opravdovou radost v životě. Poděkujte věcem, které již nevyužijete a nechte je jít. Tak přesně touto filozofií se v rámci úklidu a uspořádávání věcí v domácnosti řídí Marie Kondo, kterou na světě uznává…

01

Ve druhé půlce května si finančně polepší jak býci, tak třeba blíženci

www.fajntip.cz

Koncem května budou na pomyslném finančním vrcholu býci, dařit se ale začne konečně i vodnářům a kozorohům. Ověřte si, jak na tom budete v oblastí financí vy.

Friday, May 17

20

Faux pas ve praní: Vyhněte se těmto dvanácti chybám v praní a ochraňte své prádlo i pračku

www.fajntip.cz

Vyprat prádlo může vypadat jako zcela jednoduchá a běžná činnost. Existují však věci, na které mnozí z nás při praní prádla zapomínáme a poté vznikají nepříjemné situace, ze kterých už lze jen těžko ven.

18

Správné skladování domácí zeleniny prodlouží jejich trvanlivost

www.fajntip.cz

Pěstování vlastní zeleniny má hned několik výhod. Rozhodně víte, co pěstujete, a nekupujete zeleninu ze supermarketu, která obsahuje spoustu konzervantů. Pro dlouhou trvanlivost je nutná znalost správného skladování.

12

Pěstování rajčat: Vhodné a nevhodné rostliny v okolí rajčat

www.fajntip.cz

Než se rozhodnete pěstovat rajčata na záhonu, měli byste vědět, s kterými rostlinami si tato zelenina rozumí. Špatná volba může mít negativní dopad nejen na jejich růst, ale v některých případech i na přenos chorob.

10

Proč zvolit oleandr? Jednoduchá péče, velký efekt

www.fajntip.cz

Chcete si ozdobit zahradu pěknou rostlinou, ale nejste zatím zkušení pěstitelé? V tom případě můžete zvolit oleandr, který je jednou z nejméně náročných přenosných rostlin.

08

Jak mít perfektní trávník? Přečtěte si návod na sekání, hnojení, zalévání a boj s plevelem

www.fajntip.cz

Udržovat svůj trávník, aby byl stále zelený, se občas zdá jako nadlidský úkol. Avšak nemusí to tak být. Stačí se naučit jednoduchá pravidla a držet se jich. Garantujeme vám, že sousedé vám budou barvu stébel trávy na vašich trávnících…

01

Andělský víkendový horoskop: Berani budou zklamaní, Blíženci mohou změnit svět

www.fajntip.cz

Většina z nás si zamiluje společnost, ale najdou se i tací, kteří raději budou trávit svůj víkend o samotě, bez přítomnosti přátel i členů rodiny. Andělé vědí, že každý má občas touhu vůbec nevylézt z postele. Bude to i váš případ nebo…

Thursday, May 16

20

Máte na zahradě vavřín třešňový? Vyměňte jej raději za tyto alternativy

www.fajntip.cz

Vavřín třešňový je poměrně výhodný keř v případě, že je potřeba nechat velmi rychle narůst živý plot. Kromě rychlosti růstu však nenabízí mnoho dalších benefitů. Čím jej nahradit?

18

Udržte své pivoňky déle krásné: Odborné rady pro prodloužení jejich života a krásy

www.fajntip.cz

Pivoňky jsou nádherné keře s barevnými, obrovskými a omamně vonícími květy. Často rostou v parcích, ale leckdo si je vysadí i na zahradu. Pokud tu možnost nemáte, můžete si je koupit (nebo někde utrhnout) a dát do vázy. Jak na to, aby…

16

Za poslední měsíc snížilo úrokové sazby u spořicích účtů 5 bank

www.fajntip.cz

Doba výhodných úroků u spořících účtů už je asi nenávratně u konce. Jen během posledního měsíce je snížilo pět tuzemských bank. Vyplatí se nechávat na nich peníze i dál nebo je čas na hledání jiného typu spoření?

12

Zahradní ptactvo si vás díky budkám ke hnízdění oblíbí: Je však důležité zavěsit je dostatečně vysoko

www.fajntip.cz

Opeřenci na vaší zahradě ochrání vaši úrodu před škůdci, zejména před larvami hmyzu. Postavení budky ke hnízdění je učiní šťastnými. Je ale důležité určit správnou výšku, kam budku zavěsit. Každý ptačí druh preferuje jinou výšku.

10

Zubním kartáčkem vyčistíte kromě zubů i svou domácnost

www.fajntip.cz

Zubní kartáček samozřejmě slouží primárně na čistění zubů, avšak dokáže být i skvělým pomocníkem při úklidu vaší domácnosti. Nejen že vám ušetří spoustu času a práce, ale spolehlivě nahradí i jiné, mnohdy i mnohonásobně dražší čisticí…

08

Toto musíte zkusit! 5 geniálních triků pro výsadbu trvalek, které okamžitě zvýší krásu vaší zahrady

www.fajntip.cz

Může se zdát, že zasadit rostlinu není žádná věda. Ale pokud to uděláte špatně, brzy vám zahyne nebo nebude prosperovat tak, jak by měla. Proto přinášíme 5 tipů na to, jak dobře vysadit trvalky, aby vám dělaly radost co nejdéle.