English

www.astro.cz : články

Monday, Jul 1

09

Čeští vědci objevili hnědého trpaslíka, který byl ještě nedávno exoplanetou

www.astro.cz

Exoplaneta / hnědý trpaslík BD-14 3065b má na svůj věk nečekaně velký poloměr, který naznačuje, že v ní dochází ke spalování deuteria. Jde o proces, který dělá z exoplanet hnědé trpaslíky.

Sunday, Jun 30

20

27. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 7. do 7. 7. 2024. Měsíc bude koncem týdne v novu. Ráno se potká s planetami Mars a Jupiter. Nejvýše je ráno nad jihovýchodem Saturn s velmi tenkým prstencem. Aktivita Slunce byla zpočátku…

Thursday, Jun 27

10

Vybuchne v létě hvězda T Coronae Borealis?

www.astro.cz

Předvídat vzplanutí novy je velice problematické a proto se vždy jedná o překvapivou a neočekávanou událost. Výjimkou, potvrzující pravodlo, jsou v tomto případě velice vzácné, tzv. rekurentní novy. Jednou z nich je i T Coronae Borealis,…

Wednesday, Jun 26

09

Výzkumy v ASU AV ČR (273): Všechny tvary mlhoviny v okolí R Aquarii

www.astro.cz

Hvězdy zůstávají jasnými body, i když je pozorujeme sebevětšími dalekohledy. Ovšem některé procesy formují v okolí těchto hvězd roztodivné struktury plynu a prachu. Jednou z takových hvězd je R Aquarii, nám nejbližší symbiotická dvojhvězda…

Tuesday, Jun 25

08

Fotogalerie: Noční svítící oblaka (NLC) 2024

www.astro.cz

Sezóna nočních svítících oblak roku 2024 začala poměrně náhlým a fotogenickým úkazem v noci z 13. na 14. června. Další velmi pěkný úkaz následoval o 10 dní později. Záběry těchto pozoruhodných, ve velmi vysoké atmosféře ležících oblak z…

Monday, Jun 24

17

Skrytý poklad v Galaxii

www.astro.cz

Pokud jde o nejenergetičtější úkazy ve vesmíru, uvolňování gravitační energie v rentgenových binárních systémech vyniká jako vysoce účinný proces. Rentgenové dvojhvězdy jsou zajímavé systémy složené ze dvou nebeských těles: normální hvězdy…

12

26. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní…

Friday, Jun 21

13

Vzhůru na palubu brněnské družice!

www.astro.cz

Máš zajímavý nápad na aparát, který má smysl vystřelit do vesmíru? Bezva, ale jenom ten stačit nebude. Musíš také pořádně máknout. Když to ale nevzdáš a uspěješ, zařadíš se do výjimečného klubu kosmických konstruktérů a badatelů.

Wednesday, Jun 19

07

JWST objevil překvapivou dvojhvězdu

www.astro.cz

V nedávné době se astronomové dočkali dalšího překvapení od nejlepšího kosmického teleskopu současnosti, Dalekohledu Jamese Webba. Ten se nedávno zaměřil na hvězdný systém s označením WL 20. Zjistil přitom, že jedna z hvězd, které k němu…

Tuesday, Jun 18

08

Supermasivní černé díry možná vznikají jinak, než jsme si mysleli

www.astro.cz

Supermasivní černé díry a způsob jejich vzniku poutají pozornost vědců po celém světě mnoho let. Tato vesmírná monstra s hmotností milion až 10 miliard hmotnosti našeho Slunce se nacházejí v centrech většiny velkých galaxií. Scénář jejich…

Monday, Jun 17

Astronomický ústav je již 70 let součástí Akademie věd

www.astro.cz

Astronomický ústav si v pondělí 17. června připomene 70 let od chvíle, kdy se stal součástí Akademie věd. Program na observatoři v Ondřejově začne ve 12:30 za účasti předsedkyně Akademie věd paní Evy Zažímalové a hejtmanky Středočeského…

Sunday, Jun 16

20

25. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle…

Thursday, Jun 13

14

Těžké chemické prvky vznikají díky kosmickým explozím. Anebo ne?

www.astro.cz

Po svém „zrození“ ve Velkém třesku se vesmír skládal převážně z vodíku a několika atomů helia. Jedná se o nejlehčí prvky v periodické tabulce prvků. Během 13,8 miliardy let mezi velkým třeskem a současností vznikly všechny ostatní prvky.…

Wednesday, Jun 12

08

Blíží se maximum 25. cyklu sluneční aktivity

www.astro.cz

Dostáváme se do každoročního období nejkratších nocí, kdy po dobu několika týdnů kolem letního slunovrat dokonce ve střední Evropě vůbec nenastává astronomická noc. Proto je nejvhodnější čas věnovat se nebeskému tělesu, které v tomto čase…

Tuesday, Jun 11

07

Výzkumy v ASU AV ČR (272): Zarovnaný exoplanetární systém HD 110067

www.astro.cz

Počty objevených extrasolárních planet již dávno přesáhly hodnotu pěti tisíc, v 905 případech byly objeveny celé planetární systémy. Jen velmi malé množství z nich ale vykazuje koplanární orbity a ještě menší počet pak orbity nejen v téměř…

Sunday, Jun 9

20

24. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo…

Thursday, Jun 6

17

První let Starlineru s posádkou a první přistání rakety SuperHeavy i lodi Starship

www.astro.cz

23. týden roku 2024 přinesl dvě velmi významné události v kosmonautice, a to dokonce dva dny po sobě. Ve středu 5. června proběhl úspěšný start rakety Atlas V N22 s kosmickou lodí Starliner na misi OFT-1 s dvěma astronauty na palubě. Barry…

Wednesday, Jun 5

08

Mir: Stanice, která dokázala nemožné

www.astro.cz

V roce 1986 byl Sovětským svazem vypuštěn první stavební blok určený pro stanici Mir. V té době byl na oběžné dráze i Saljut 7 a očekávalo se, že ponese toto jméno. Avšak projekt se natolik rozrostl, že dostal vlastní jméno, Mir, neboli v…

Tuesday, Jun 4

00

ČAM za květen 2024: C/2021 S3 PanSTARRS

www.astro.cz

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek

Sunday, Jun 2

20

23. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 6. do 9. 6. 2024. Měsíc bude v novu a od pátku 7. 6. se objeví jako srpek na večerní obloze. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a Mars, Venuše je v…

Friday, May 31

10

21. ročník Astronomické olympiády zakončen pražským finále

www.astro.cz

V pátek 24. května proběhlo v Praze na Štefánikově hvězdárně a v popularizačním a vzdělávacím centru Univerzity Karlovy Didaktikon ústřední kolo 21. ročníku Astronomické olympiády dvou nejmladších kategorií, EF a GH. Téměř padesátka…

Thursday, May 30

22

Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Jelínkem, Čerenkovovo záření a detekce gama

www.astro.cz

V tomto díle se Mgr. Martin Jelínek, Ph.D., zaměří ponejvíce na Čerenkovovo záření. Jak vzniká, jak se projevuje?

Wednesday, May 29

09

Výzkumy v ASU AV ČR (271): Jak vzniká penumbra slunečních skvrn?

www.astro.cz

Sluneční skvrny jsou lidstvu známy již po staletí. Za jakých podmínek se ale formuje jejich penumbra a co tomu předchází? Na tyto otázky hledala odpověď Marta García-Rivas ze Slunečního oddělení ASU.

Monday, May 27

08

Centrum naší Galaxie si odfukuje

www.astro.cz

Astronomové za pomoci rentgenové observatoře Chandra objevili „výdechový otvor“, který odvádí horký plyn ze Sagittaria A*, supermasivní černé díry ve středu naší Galaxie. Tento průduch se – stejně jako Sagittarius A* – nachází asi 26 000…

Sunday, May 26

20

22. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i…

Friday, May 24

09

13P/Olbers – další kometa viditelná jednou za život

www.astro.cz

Poměrně klidné vody pozorovatelského jara výrazně rozčeřila nejen sluneční aktivita a polární záře, ale také kometa 12P/Pons-Brooks. Na velmi tmavých místech byla dokonce viditelná pouhým okem a a fotografiích zanechala krásné ohony. Tato…

Thursday, May 23

07

Cena Jindřicha Zemana má své laureáty

www.astro.cz

Již poosmnácté se 25. ledna 2024 sešla porota soutěže Česká astrofotografie měsíce, aby zvolila laureáta Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografii, stejně jako laureáta Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografii junior, a to za rok 2023. O…

Wednesday, May 22

11

Výzkumy v ASU AV ČR (270): AtLAST: řešení pro studium Slunce i hvězd v submilimetrové oblasti spektra

www.astro.cz

Pozorování Slunce v dlouhých vlnových délkách má odborníkům stále co nabídnout. V posledních letech, například s rozvojem interferometru ALMA, se vědci stále více zajímají o sledování Slunce v submilimetrových vlnových délkách. Tato oblast…

Tuesday, May 21

21

Finále Astronomické olympiády 2024 na Fyzikálním ústavu v Opavě

www.astro.cz

Ve dnech 15. až 17. května 2024 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo 21. ročníku Astronomické olympiády v kategorii CD. Ve finále zvítězila studentka Anita Vaceková (Gymnázium Brno).

13

Juno ukázala změny v ledové krustě Jupiterova měsíce Europa

www.astro.cz

Sonda Juno obíhá Jupiter po protáhlé polární dráze a studuje především jeho magnetické pole. Malá kamerka JunoCam určená pro snímání ve viditelném světle ale poskytuje dechberoucí záběry Jupiterovy atmosféry i detaily povrchu jeho měsíců.…