Nový kvantový čip od společnosti Google dokáže do pěti minut spočítat to, co by současný nejvýkonnější superpočítač zvládl za dobu přesahující stáří vesmíru. Opravdu to dokazuje existenci paralelních vesmírů? Téma pro Petra Koubského a…
Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data lze využít pomocí umělé inteligence k výzkumu a detekci hackerských útoků, uvedli výzkumníci v tiskové zprávě. …
Molekula, kterou zkoumají čeští a slovenští vědci, hraje roli nejen v hojení ran, ale i ve vzniku rakoviny. Zjištění může pomoci s léčbou nádorů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR). Vědci, kteří…
Společnost SpaceX dnes pošle na oběžnou dráhu 21 satelitů Starlink. Z floridského Mysu Canaveral odstartují ve 22.30 SEČ. Celkový počet Starlink satelitů na orbitě se blíží sedmi tisícům a poskytují internetové připojení na různých místech…
Newsletter Částečný součet sleduje, co je nového v oblasti vědy, techniky a jejich dopadů na společnost: první rok s oteplením nad 1,5 °C, test rakety New Glenn, nové elementární částice, blížící se zákaz TikToku v USA.
Do sedmého ročníku třídenního celorepublikového sčítání ptáků se letos zatím zapojilo 23 000 dobrovolníků. Od pátku do dnešních 18:00 napočítali kolem 550 000 opeřenců. Celkové číslo ale ještě poroste, lidé mají čas odevzdat údaje do 19.…
Pokud vám trenér řekne, že má metodu, která zabírá na všechny psy, měli byste zpozornět, říká biolog Péter Pongrácz. „Dnešní trenéři jsou něco jako guruové. Mají následovatele, kteří obdivují jejich metodu a ostatní jsou pro ně prostě…
Vědci použili AI, aby vytvořili virtuální repliky lidí, které věrně zachycují jejich postoje a rysy. „Tato práce otevírá dveře k simulaci lidí,“ uvedl vědec Joon Sung Park. Odbornice na etiku očekává, že reálný a virtuální svět se budou…
Dinosauři patrně osídlili severní polokouli o miliony let dříve, než se dosud vědci domnívali. Naznačují to přibližně 230 milionů let staré fosilie, které jsou téměř tak staré, jako nejdávnější nálezy dinosaurů jižních oblastí tehdejší…
Chatboty dokážou rychle splnit spoustu úkolů, ale pokud nedostanou správný příkaz, jejich výstupy mohou zklamat. Přinášíme deset rad, které pomohou odemknout potenciál ChatGPT, Gemini nebo Claude.
Mezinárodní tým vědců vyvrtal v Antarktidě z hloubky téměř tří kilometrů jedno z nejstarších ledových jader, které podle nich vzniklo nejméně před 1,2 milionu let. Napsala to agentura AP, podle níž by analýza starodávného ledu měla ukázat,…
Vědci použili AI, aby vytvořili virtuální repliky lidí, které věrně zachycují jejich postoje a rysy. „Tato práce otevírá dveře k simulaci lidí,“ uvedl vědec Joon Sung Park. Odbornice na etiku očekává, že reálný a virtuální svět se budou…
Pozůstatky stanice lovců a sběračů člověka neandertálského nejspíš objevili archeologové v Turnově v Českém ráji. Je z období středního paleolitu. (ČTK)
Skupina přírodovědců vyzývá k zastavení výzkumu takzvaného zrcadlového života. V sázce je podle nich přežití lidstva a všeho živého. Vysvětlujeme, proč si to myslí a o co jde.
Apple Vision Pro nebo falešní roboti Elona Muska: minulý rok nám nabídl mnoho technologických novinek k rozebrání. Petr Koubský a Vítek Svoboda v podcastu Sféry debatují o hrozbách AI videa, jaderné fúzi nebo konci malých telefonů.
Newsletter Částečný součet sleduje, co je nového v oblasti vědy, techniky a jejich dopadů na společnost: původ temné energie, rychlé rádiové záblesky ze vzdálených galaxií, povinný konektor USB-C a smělá cesta kosmické lodi okrajem…
Včera ve věku 90 let zemřel přední český historik František Šmahel. Byl uznávaným znalcem lucemburské dynastie, husitství a české reformace. Stál v čele Historického ústavu Akademii věd ČR, byl předsedou Učené společnosti České republiky,…
Předkládáme odhad, které vědecké objevy by v roce 2025 mohly mít největší praktický dopad. Patří k nim jaderná fúze, výkonnější obnovitelné zdroje, kvantové počítače a léčba nádorových onemocnění.
Rok 2024 přinesl důležité vědecké objevy v oblasti umělé inteligence, kvantových počítačů, ve farmacii, molekulární biologii a dalších oblastech. Tři z největších letošních objevů jsou částečně nebo úplně dílem českých vědců, pro které tak…
O jaké úspěchy a objevy bychom přišli, nebýt svobody zkoumat svět? O vztahu demokracie a vědy si v podcastu Sféry povídali Petr Koubský a Vítek Svoboda.
Českému vědci se podařilo objevit kometu, naposledy se to astronomovi v Česku podařilo před 24 lety. Objev bude připsán Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kometa získala předběžné označení MAS0019. Definitivní jméno…
Chtěl bych dělat vědu v americkém stylu a kombinovat výzkum s výukou, byznysem i státní správou, říká český objev roku v oblasti AI Matyáš Boháček. „Nikdy jsem z AI nebyl v depresi, ale nepříjemné pocity už jsem měl,“ vypráví v rozhovoru.
Zemřel psycholog, pedagog a výzkumník Pavel Říčan. Bylo mu 91 let. Ve své práci se specializoval se na oblast klinické a vývojové psychologie a na psychologii osobnosti. O úmrtí informoval Psychologický ústav Akademie věd ČR, ve kterém…
Automatická kosmická loď Parker Solar Probe prolétla těsně kolem Slunce, mnohem blíže, než jakákoli předchozí sonda. Účelem mise, kterou vyslala americká NASA, je zblízka prozkoumat děje ve Slunci a jeho nejbližším okolí, zejména vznik…
„Umělá inteligence si dokáže snímek rozložit na mnohem víc stupňů šedi než lidské oko.“ Oslovili jsme české nemocnice: AI v nich odhaluje rakovinu a analyzuje rentgeny.
„Koruna na hlavě, smyčka na krku.“ Věda je krásná, ukazují nejhezčí přírodovědecké fotografie roku, třeba právě nakojené „vorvaní bejby“, kolibříci, kukaččí vosa jako barevný drahokam, otesánek i studie výrazu pavouka.
Společnost OpenAI oznámila nový AI model o3. Ten vysoce skóroval v některých testech měřících schopnost abstraktního uvažování a matematické dovednosti, někteří už mluví o dosažení mezí lidských schopností.
Kroměřížská radnice připravuje protipovodňová opatření pro Kotojedku a Zacharku. Letos v září tyto toky způsobily ve městě povodně. Před několika dny odborníci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně odevzdali městu studii suché nádrže.…
Pět rad, jak (nejen) o Vánocích snížit tvorbu mikroplastů a nanoplastů v domácnosti. Jaké náčiní v kuchyni (ne)používat, proč je problematický umělohmotný stromeček v kombinaci se světýlky a v čem se liší různé typy balicího papíru.