English

plus.rozhlas.cz

Today News

07

Karel Barták: Česko prosadilo mírnější normu Euro 7. Ukázalo, že umí v rámci EU vyjednávat

plus.rozhlas.cz

ČR může slavit. Podařilo se jí dát dohromady většinu pro kompromisní návrh nařízení o snížení emisí ze silničních vozidel, který zmírňuje přísnou propozici Evropské komise.

01

Fabrika

plus.rozhlas.cz

Rodinu Offermannových stíhala jedna soukromá katastrofa za druhou: úmrtí, stávka, epidemie tyfu. A nakonec ještě vtáhla do městských bran francouzská armáda.

Monday, Sep 25

23

Mám rád, když je prostor pro improvizaci a různé blbůstky, prozrazuje herec Kryštof Hádek

plus.rozhlas.cz

„Kdy je toho na mě moc? Když se sejde hodně práce, náročný rodinný život a navrch ještě třetí fronta,“ popisuje herec Kryštof Hádek.

22

Feministka a naše první politička se jmenovala Viková-Kunětická

plus.rozhlas.cz

První zvolená politička Božena Viková-Kunětická. Spisovatelka uspěla v doplňovacích volbách za obvod Mladá Boleslav - Nymburk.

21

Seriál 30 případů majora Zemana už lidem 21. století nic neříká. Ani to nebylo přesvědčivé, myslí si historik

plus.rozhlas.cz

Hned na začátku potřebovala propaganda divákům sdělit, že už v Československu nemáme policisty nebo prvorepublikové četníky, ale „příslušníky“.

17

Ondřej Soukup: Nálady kremelských oligarchů

plus.rozhlas.cz

Narávka rozhovoru mezi miliardářem Farchadem Achmedovem a producentem Josifem Prigožinem vyvolala rozruch. Oba pánové hovořili o situaci Ruska.

16

Petr Šabata: Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Bohužel

plus.rozhlas.cz

Ministr zemědělství Marek Výborný neuspěl u svých kolegů z EU s nápadem zavést jednotnou evropskou spotřební daň na tiché víno. Není divu.

Julie Hrstková: Regulace drog neznamená volný prodej

plus.rozhlas.cz

Šéfové stran koalice sedí spolu a každý má v ruce sklenici vína. Šéf opoziční strany kontruje a drží v ruce půllitr piva. Plakáty propagující pití alkoholu nejsou výjimkou.

14

Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem

plus.rozhlas.cz

Regulace drog neznamená volný prodej. Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Uprchlíci jako možné riziko rozpadu Evropské unie?

13

Pirátka Klusová: Sexistickým urážkám čelí každá žena bez ohledu na to, jak vypadá. Nesmíme to ignorovat

plus.rozhlas.cz

„Za 10 let v politice jsem si na tohle už zvykla. Ale není to v pořádku a měli bychom se snažit, aby tomu další generace žen nebyla vystavována,“ uvádí kandidátka Pirátů.

Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, myslí si novinář Moláček

plus.rozhlas.cz

„Mnozí, kteří hlásali dezinformační narativy ohledně covidu-19, teď hlásají úplně stejně dezinformační narativy o válce na Ukrajině,“ tvrdí novinář z Deníku N Jan Moláček.

Ministři EU schválili novou emisní normu Euro 7. „Automobilový průmysl bude mít víc času na přípravu,“ chválí Kupka

plus.rozhlas.cz

Rada ministrů odpovědných za konkurenceschopnost schválila novou normu Euro 7, která stanovuje pravidla pro vypouštění emisí ze spalovacích motorů aut.

11

Těžba lithia na Cínovci? Chybí informace o jejích dopadech, stěžuje si starosta. Informujeme nad rámec zákona, říká zástupce vlády

plus.rozhlas.cz

Plány vlády na těžbu a zpracování lithia narážejí na odpor obyvatel. Podaří se vládě získat tamní obyvatele na svoji stranu a strategickou surovinu začít zpracovávat?

10

Ondřej Neff: Nápad za milión

plus.rozhlas.cz

O víkendu jsem byl na Světu knihy v Plzni. Byl jsem tam před lety, tentokrát poprvé v místě Depo2015. Je to hned vedle nádraží a kousek od pivovaru.

07

Petr Fischer: Vládní (ne)smysl věcí

plus.rozhlas.cz

Téměř dvě třetiny českých občanů nerozumí konsolidačnímu balíčku, zjistil průzkum Medianu pro Český rozhlas. Tentokrát je neporozumění rovnoměrné.

01

Fabrika

plus.rozhlas.cz

O počátcích rozvoje Brna jako významné metropole textilního průmyslu. Jak se z malých manufaktur stala impéria konkurující nejlepším anglickým a severoněmeckým textilkám?

Podivný případ metra D. Megastavbu desetiletí provází výhrůžky a pochybnosti

plus.rozhlas.cz

Ukončete nástup, z tendru vás vyřazujeme. Řada podivných událostí jako stín doprovázejí největší stavební zakázku za poslední roky. Proč chce Praha utratit víc, než musí?

Sunday, Sep 24

23

Uměleckoprůmyslové muzeum se ve své historii vždy někam propadlo, říká jeho šéfka Koenigsmarková

plus.rozhlas.cz

„Rekonstruovaná historická budova muzea je sama exponátem,“ tvrdí odcházející šéfka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková.

21

Někdo musel něco dělat. Příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů

plus.rozhlas.cz

Brzy uplyne 70 let od chvíle, kdy členové odbojové skupiny bratří Mašínů uprchli z Československa. V noci z 3. na 4. října 1953 přešli přes hranice do Východního Německa.

19

Uřízněte mi nohu, ale bojovat půjdu zas, říká válečný veterán z Ukrajiny. Za sebou má už 58 operací

plus.rozhlas.cz

Místo županu nosí uniformy a na hrudi se jim blýskají medaile. Neobvyklí pacienti začali přijíždět do lázní Darkov u Karviné.

18

Petr Janyška: Polská opozice chce legalizovat interrupce, vláda má skandál s vízy

plus.rozhlas.cz

„Pokud vyhrajeme, bude v Polsku interrupce do 12. týdne těhotenství legální,“ prohlásil hlavní lídr polské opozice Donald Tusk. Pro polské ženy by to byla hotová revoluce.

17

Matěj Schneider: Republikáni míří k uzavření federální vlády. Biden s nimi tuhle hru odmítá hrát

plus.rozhlas.cz

Američtí republikáni se z letní pauzy do Kongresu vrátili s plnou vervou. Teď to ale vypadá, že se hlavně hádají mezi sebou.

Gita Zbavitelová: Brzy skončí embargo na íránské rakety

plus.rozhlas.cz

Stále větší obavy vyvolává spolupráce Íránu s Ruskem, ale i skutečnost, že od poloviny října bude Teherán smět vyrábět i vyvážet balistické rakety a drony.

16

Karel Hvížďala: Ficova vyšlapaná cesta

plus.rozhlas.cz

Slovenské volby by podle průzkumů vyhrál Ficův Smer. Ten, jak napsal Martin M. Šimečka, naznačuje voličům, že ze všech forem otroctví byly nejlepší fašismus a komunismus.

Martin Fendrych: Kde se u nás berou proruské postoje?

plus.rozhlas.cz

Když člověk poslouchá názory lidí zaznamenané kupříkladu na Rajchlově demonstraci 16. září, musí se ptát: kde se to bere? Kde se berou postoje nakloněné Rusku?

15

Volíš Klause, nebo Thunbergovou? Společnost a klimatická změna očima dokumentaristů

plus.rozhlas.cz

Série pěti dokumentů navazuje na výsledky sociologické studie Rozděleni klimatem? Z té vyplynulo, že se česká společnost shoduje na tom, že klimatické změny jsou problém.

Jak farmáři nevysychají. Udrží vodu i farmu

plus.rozhlas.cz

Voda mizí z krajiny zbytečně rychle, a i když prší, vody je málo. Mezi farmáři jsou už léta starostliví hospodáři, pro které je udržitelné hospodaření s vodou samozřejmost.

David Klimeš: Informují nás média v Blažkově kauze o tom podstatném?

plus.rozhlas.cz

Současná pře o ministra spravedlnosti Pavla Blažka dobře ukazuje, že by se média měla věnovat nejen tomu, o čem se hádají politici, ale i o tomu, co je doopravdy podstatné.

Svět začíná bojovat o vodu – a už nejde jen o Afriku

plus.rozhlas.cz

Indus, Ganga, Brahmaputra, Iravádí nebo Mekong. Na vodách z těchto velkých řek závisí živobytí stovek milionů lidí v jižní a jihovýchodní Asii.

Jan Vávra: Český konzervativismus ožívá

plus.rozhlas.cz

Nedávno o sobě poslanci KDU nechali slyšet během sněmovní diskuse o manželství pro všechny, nyní překvapili i koaliční partnery návrhem na vyškrtnutí náhradního mateřství.