English

21stoleti.cz

Today News

16

Motýli, ryby či myš, která plave. V Peru byly objeveny desítky dosud neznámých druhů

21stoleti.cz

Osmatřicetidenní vědecká expedice, která vyrazila do odlehlých částí Peru hledat neznámé živočisné druhy, přinesla své výsledky. Badatelé během ní objevili celkem 27 nových druhů, včetně čtyř savců, osmi ryb, tří obojživelníků a deseti…

Friday, Dec 20

Kontroverzní Kratom: Fakta a Mýty o Asijské Rostlině

21stoleti.cz

Kratom, v poslední době často diskutovaná bylina, se dostává do centra zájmu médií. Co o této rostlině vlastně víme? Kvůli nedostatku výzkumů je opředen tajemstvími a mýty, které mu často přisuzují negativní pověst. V tomto článku se…

15

Těhotenství mění mozek, zřejmě trvale

21stoleti.cz

Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu…

10

Způsobili předchůdci člověka vyhynutí neandertálců?

21stoleti.cz

Neandertálci jsou dnes považováni za naše nejbližší příbuzné, víme dokonce, že docházelo ke křížení mezi nimi a ranými Homo sapiens. Před 34 000 lety však došlo k jejich vyhynutí. Odborníci se snaží nalézt odpověď na otázku, co za tím…

Thursday, Dec 19

15

Mýty a pravdy o pupeční šňůře

21stoleti.cz

Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem. Je to ale mnohem víc. Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních…

12

Čechem založený startup ThinkOrbital provedl první autonomní svařování ve vesmíru. Vysílá nový satelit

21stoleti.cz

ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového…

10

Česká věda slaví světové úspěchy: Objev altermagnetismu a revoluční léčba HIV

21stoleti.cz

Časopis Science, jedna z nejprestižnějších vědeckých platforem, zařadil do svého přehledu deseti nejvýznamnějších objevů roku 2024 hned dva, na nichž se podíleli čeští vědci. V kategorii fyziky zaujal objev altermagnetismu, nového typu…

Wednesday, Dec 18

15

Nakřáplý hlas je sexy. Ale jen týdny…

21stoleti.cz

Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který…

11

Výroba léků: Jak farmaceutický průmysl využívá přírodu?

21stoleti.cz

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy. Aby vyrobili vhodný…

Tuesday, Dec 17

15

Saturnův měsíc Enceladus nepřestává ohromovat

21stoleti.cz

Když v roce 1789 Frederic Herschel objevil v pořadí šestý Saturnův měsíc, netušil, že bude o více než dvě století později považován za jednoho z nejvážnějších kandidátů na výskyt života ve Sluneční soustavě. Herschel zkonstruoval do té…

10

Leonardo da Vinci v londýnské Královské akademii

21stoleti.cz

Leonardo da Vinci byl malíř, sochař, architekt, spisovatel, anatom, geolog, astronom, botanik, vynálezce, inženýr a vědec, zkrátka nadaný renesanční všeuměl. Je považován za jednoho z největších umělců všech dob a oslavován pro svoji…

08

Perfektní fotografie z domova: Jak vybrat ten pravý fotopapír

21stoleti.cz

Přemýšleli jste někdy, proč některé fotografie doslova na papíře ožijí, zatímco jiné zůstávají bez šťávy? Výběr fotopapíru je jedním z důležitých faktorů, který ovlivňuje výslednou kvalitu tisku. Správná volba ale závisí i na dalších…

Monday, Dec 16

18

150 let o narození Winstona Churchilla: Drzý rebel a miláček „koruny“

21stoleti.cz

„Historie ke mně bude laskavá, protože ji mám v úmyslu psát,“ prohlásil se svým pověstným úšklebkem… A měl pravdu. Roku 2002 předstihl Shakespeara, Darwina i Newtona, když byl britským lidem označen „největším Angličanem všech dob“. Jaký…

16

Když termiti pěstují houby

21stoleti.cz

Počátky naší civilizace si hrdě spojujeme s vynálezem zemědělství. Jídlo už nebylo třeba namáhavě hledat, začali jsme si ho pěstovat. Pokud si myslíte, že tím jsme se odlišili od zvířat, pak se mýlíte. Někteří živočichové nás předběhli,…

10

Vědci z UK budou zkoumat, jak novorozenci využívají čich k úspěšnému kojení

21stoleti.cz

Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová…

Sunday, Dec 15

15

Původ tajemných signálů je odhalen. Jejich autorem je vzácná hvězda

21stoleti.cz

Před pár lety australští astronomové zpozorovali něco neobvyklého. Jen 4000 světelných let od naší domoviny se nacházel zdroj podivného a poněkud záhadného rádiového signálu. Takový signál astronomové totiž ještě nezachytili. Blikal jako…

Saturday, Dec 14

Nejstarší moderní Středoevropané byli přímí příbuzní

21stoleti.cz

Poté, co moderní lidé opustili Afriku, setkali se a mísili se i s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé žijící mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA. O genetice prvních migrantů v Evropě a o…

Friday, Dec 13

Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr

21stoleti.cz

Varanu komodskému (Varanus komodoensis) se přezdívá komodský drak. Ve skutečnosti se však nejedná o draka, ale o obřího ještěra. Je to největší, co do hmotnosti a celkové mohutnosti, žijící ještěr vůbec. Co dalšího jste o tomto…

10

Astronauti zapomenutí ve vesmíru aneb Historie se opakuje

21stoleti.cz

Ačkoliv dnes již považujeme lety do vesmíru za téměř rutinní záležitost, stále se jedná o riskantní podnik, při kterém se může leccos zvrtnout a životy astronautů se pak ocitnou v nebezpečí. To je i důvod, proč dva ostřílení veteráni NASA…

Thursday, Dec 12

15

Češi se ročně dostanou 515krát ke Slunci. Najedou 76 miliard kilometrů, ukázala data

21stoleti.cz

Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin…

10

Člověče robote, nezlob se. Český výzkum mění budoucnost humanoidů

21stoleti.cz

Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný…

Wednesday, Dec 11

15

Budeme se očkovat proti stárnutí?

21stoleti.cz

Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení.…

11

Galavečer švihlé vědy: Kdo získal letošní „anticenu“?

21stoleti.cz

Původně šlo o čistokrevnou parodii, v průběhu let se Ig Nobelova cena vyvinula v respektované uznání inovativního výzkumu. A letos nechybělo ani české zastoupení. Falešnou skromnost odložme stranou, úspěch to je významný – konkurence na…

09

Psychologie Vánoc: Proč nás vánoční filmy dělají šťastnějšími?

21stoleti.cz

Vánoční filmy se každým rokem stávají stále oblíbenějším žánrem, který zaplňuje televizní obrazovky už od listopadu. U nás dominují především vánoční pohádky a české klasiky, jako jsou Pelíšky nebo Anděl Páně, zatímco v zahraničí si…

Tuesday, Dec 10

15

Chléb pečený v době neolitu připomínal moderní focacciu

21stoleti.cz

Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii,…

10

Návrat člověka na Měsíc se opět odkládá, oznámila NASA

21stoleti.cz

Poslední lidská posádka přistála na Měsíci v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Mise Artemis, s cílem vrátit astronauty na Měsíc, byla formálně založena v roce 2017, během prvního funkčního období staronového amerického prezidenta Donalda…

Monday, Dec 9

17

Zelená v zimě? Pro některé rostliny nová norma

21stoleti.cz

Luční rostliny ve střední Evropě začínají měnit své chování díky teplejším zimám posledních let. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že mnoho vytrvalých druhů zůstává i během zimy zelených a fotosynteticky aktivních. Jejich zimní…

10

První výskyt difylobotriózy v Česku: Jikry ze štiky a tasemnice

21stoleti.cz

Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci…

09

Otázka dne: Co mají boty společného s přírodou?

21stoleti.cz

Příroda je inspirací pro vědu, módu i průmysl. Ať už jde o aerodynamiku, odolnost materiálů či přilnavost, mnohé zásadní vynálezy vzešly právě na základě pozorování přírody. Ptactvo bylo inspirací pro vznik letadel, gekoni a jejich…

Sunday, Dec 8

14

Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce

21stoleti.cz

Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním řešením: s dvojicí družic Proba-3,…