Sjezdovky plné sáňkařů, hory běžkařů, co Čech to turista a fanoušek outdooru. Káva v kelímcích a sáčcích, sněžný skútr místo vleku, ale také ne tak úplně legální hospody, uzavřené služby ve formě náhodných návštěv jejich poskytovatelů u…
Kdo jsou to odborníci? Proč jim věříme? Kdy jim věřit přestaneme? O tom a nejen o tom si můžete poslechnout v novém podcastu (nejen) Firemního sociologa, který najdete zde a nebo přímo v aplikaci Anchor. Pokud se vám můj podcast líbí,…
Proč lidé porušují pravidla? Proč se nechovají tak, jak by měli? Proč nerespektují autoritu, co k tomu vedlo? Odpovědi na tyto otázky nabízím v nvém podcastu Nejen Firemního sociologa, který si můžete pustit zde
Na webu Seznam Zprávy vychází článek o možnostech a očekáváních firem pro rok 2021 s mým přispěním. Snažil jsem se jej ladit co nejvíce optimisticky, proto prosím podívejte se zde a máte-li příležitost, sdílejte jej. Přeji vám hezký den.
Věřím (a podporuji) očkování proti koronaviru, podporuji nošení roušek a dodržování dalších pasivních bezpečnostních opatření. Nepodporuji uzavírání obchodů, restaurací, dopravy, a už vůbec škol. Jsem přesvědčen, že za použití moderních…
Čím začít, pokud potřebujete svým zaměstnancům, podřízeným, a nebo třeba občanům sdělit opatření, které jste přijali, a kterým potřebujete, aby se řídili? O tom mluvím v krátkém videu Firemního sociologa, která si můžete pustit zde a nebo…
13.12 jste si mne mohli poslechnout jako hosta pořadu Odpolední Plus na stanici Český Rozhlas Plus. Hovořil jsem o chování zákazníků v outletech a obchodních centrech za situace, kdy jsou zaváděna protiepidemická opatření. Záznam rozhovoru…
8.12 jste v síti Regionální Televize mohli vidět rozhovor se mnou v pořadu "Rozhovor s...". Povídali jsme si o tom, jak funguje lidská společnost, jak zabírají či nezabírají protikoronavirová opatření i o dalších věcech. Záznam si můžete…
Uvolnění protiepidemických opatření není pouze o epidemických versus ekonomických parametrech, ale také o tom, kolik omezení občané ještě unesou a budou ochutni snášet, jak nyní, tak i v budoucnu. Můj komentář na toto téma si můžete…
Co rozhoduje o (nejen) protivirových opatřeních? Posluchají politici odborníky, nebo hlas lidu a pokud ano, v jakém poměru? Nejen o tom je vido Firemního sociologa, které si můžete přehrát zde. Pokud vás zaujme, děkuji za jeho sdílení.
Největším problémem před rokem či dvěma byl nedostatek lidí na trhu práce. Firmy měly zakázky, ale neměly zaměstnance. Zaměstnávali se podkvalifikovaní, často neochotní lidé, dostávali nadstandardní odměny. Říkalo se tomu, poněkud urážlivě…
Pokud chce vláda obnovit důvěru občanů, měla by nastavit jednotnou a jasnou strategii zvládání koronaviru, určit jednoduchý, měřitelný cíl, kterého hodlá dosáhnout a k tomuto cíli směřovat veškeré své kroky. Dále by měla určit jednoho…
Při přípravě jakéhokoli rozhodnutí, které se dotýká lidí, bychom měli počítat s tzv. nezamýšlenými důsledky. Jsou to dopady opatření; někdy pozitivní, někdy negativní, které přicházejí jako nevyhnutelný důsledek jeho zavedení. Nezamýšlené…
Nechci zde vést politické diskuse, ale rád bych poukázal na důležitý faktor aféry p. ministra Prymuly: tím je ochota lidí respektovat opatření. Již nyní není vysoká; je to dáno rozporem mezi mediální prezentací a prožívanou realitou…
Propadá veřejnost, pokud jde o koronavirová opatření, apatii? Obávám se, že tento názor je do jisté míry pravdivý. Opatření trvají příliš dlouho, jsou z pohledu veřejnosti chaotická, často se mění a jejich účelnost je otázkou. Zdá se ale,…
Vedení státu by mělo usilovat o souhlas občanů se svým postupem, ne si ho snažit vynutit hrozbami a represivními opatřeními, protože takto se vystavuje riziku, že své občany postaví do opozice nejen proti sobě, ale proti všem krokům které…
Lidé velmi nutně potřebují vidět konec krize a vláda dělá jen málo proto, aby jim ho poskytla. Média to s oblibou komentují jako "nedostatek koncepce", ale prakticky jde o neochotu smařovat současný stav k jasně danému cíli a přílišnou…
Vytvářet strategii vyžadující omezení běžného života občanů, jako je tomu nyní v případě koronaviru, není snadné a rozhodně se to nedá dělat tak, že jakkoli rázný vůdce "bouchne pěstí do stolu", protože tento druh autority funguje jen po…
Epidemie strachu je mnohem nebezpečnější než epidemie jakékoli, ať už banální a nebo sebevíce smrtící nemoci. Chceme-li bojovat proti nákaze, musíme bojovat v prvé řadě se strachem. Musíme se upnout k řešení, přistupovat k němu ve…
Na vysoké škole nás kdysi učili, jak funguje vztah mezi vědci a novináři. Když chce vědec, aby se o něm mluvilo i mimo "kruhy", musí se dostat do médií...je to užitečné pro získávání peněz. Média ale musí zaujmout, protože na zaplacení PR…
Jsou Parlamentní listy Fakenews, nebo prostě jen drbna? Politickými intelektuály opovrhované, čtenáři oblíbené médium. Podle mého názoru ani ne tak výstavní skříň Putina (patří Valentovi), jako spíše dvorek, kde může krákat každý. Tedy i…
Po letech jsem obnovil svůj blog na českém zpravodajském webu, a sice na idnes.cz. Můžete si mne přečíst (a v případě zájmu sledovat) na této adrese a pokud vás zaujmu, budu rád za doporučení či sdílení.
Na webu novin Pražská Drbna si můžete přečíst rozohovor o tom, co děláme, jak, proč je to zajímavé a jak (nenormálně) se chovají lidé i co se s tim dáí dělat. Čtěte zde
Vymyslet fungující protiepidemiologická opatření není jednoduché a vyžaduje to řadu kompromisů. Ta opatření, která jsou nejúčinnější, jsou také nejvíce razantní (zasahují do každodenního života), a ve střednědobém měřítku jsou nejméně…