English

Deník Referendum

Today News

09

Francie jako sopka před výbuchem

denikreferendum.cz

Protesty proti důchodové reformě ve Francii také obnažují neutěšený stav tamější politické scény, na níž proti Macronovi dnes nestojí žádná opozice, která by nechtěla rovnou změnit celý politický systém.

Friday, Mar 31

18

Hlavní argument z francouzských důchodových protestů by slušel i české debatě

denikreferendum.cz

Francouzský penzijní systém má výrazně vyšší náklady než náš český. Francouze čeká však s odchodem do penze slušný standard a více let aktivnějšího šťastnějšího života. Běží opravdu o něco, co by se nemělo dotovat?

15

Rozbouřená Vídeň se postavila plynařům. A ukázala nový směr pro klimatické hnutí

denikreferendum.cz

Mohutné protesty proti konání největší evropské plynové konference ve Vídni ukázaly, že klimatické hnutí vstupuje do nové fáze. Hlavním cílem už není porazit uhlí, ale zastavit stavbu nové plynové infrastruktury.

11

Selhání EU: pod tlakem korporací umožňuje pálit lesy jako „biomasu“

denikreferendum.cz

Předběžná dohoda evropských institucí o obnovitelných zdrojích přináší žádoucí navýšení cílů. Principy, na nichž stojí, ale kritizují odborníci i občanské organizace. Zejména kvůli nadměrné podpoře velkých výrobců biomasy.

Thursday, Mar 30

14

Důchodové protesty ve Francii — proč tak divoké?

denikreferendum.cz

Proti Macronově reformě penzí se protestuje už od loňska, v posledních týdnech však výrazně radikálněji. Příčiny spatřují pozorovatelé ve způsobu, jakým prezident reformu prosadil, jeho celkové politice či změně policejní taktiky.

Odbory a sociální demokracie si pod sebou podřezávají větev

denikreferendum.cz

V české společnosti bude narůstat poptávka po demokratické a sociálně orientované alternativě k současné vládě. Pokud se ovšem odbory míní paktovat s komunisty, rasisty a autoritářským oligarchou, nemají šanci vládě voliče odlákat.

Wednesday, Mar 29

19

ČIŽP nekoná efektivně, v případu otrávení Bečvy kontinuálně selhává

denikreferendum.cz

Více než dva roky od ekologické katastrofy na Bečvě stále neznáme viníka. Co však víme dobře, je, že příslušné státní orgány rozhodně nekonaly, jak měly. Česká inspekce životního prostředí například dosud ani nesesbírala potřebná data.

18

Brněnský Nový Lískovec ukazuje cestu, jak modernizovat paneláky

denikreferendum.cz

Brněnské sídliště, kde už přes dvacet let řídí radnici zelená starostka Jana Drápalová, by mohlo sloužit jako model modernizace bydlení v panelových domech. V těch dnes žije takřka třetina obyvatelstva České republiky.

12

Fosilní lobby je hlavním a záměrným viníkem energetické krize

denikreferendum.cz

Plynové, ropné a uhelné firmy vykázaly v energetické krizi bezprecedentní zisky. Na náš úkor. A tak jako v otázce klimatu zas předstírají, že jsou součástí řešení problému, jejž způsobily. K řešení krize je potřeba moc fosilní lobby zlomit.

Tuesday, Mar 28

16

Vláda si i v krizi drží podporu. Chybí k ní nepopulistická alternativa

denikreferendum.cz

Absence silné demokratické opoziční strany způsobuje, že je česká politická scéna rozpolcená na vládní blok a antisystémová hnutí. Vláda i populisté z toho těží, pro společnost je tato situace velmi nezdravá a nebezpečná.

14

Ústav na nic?

denikreferendum.cz

Autor polemizuje s názorem, že Ústav pro studium totalitních režimů má svůj nepodařený charakter zakódován už ve způsobu svého vzniku. Argumentuje ve prospěch názorově pluralitní instituce, která však nyní pod stávajícím vedením zaniká.

10

Vybírat ústavní soudce mezi politiky může být pro demokracii nebezpečné

denikreferendum.cz

Diskuse o možné kandidatuře Marka Bendy na funkci ústavního soudce otevírá obecný problém, kým by měl být Ústavní soud obsazován. Je nutné omezit politické vlivy, posílit názorovou pestrost a především prosadit výrazné zastoupení žen.

Filozofické fakulty nemají moci sloužit, nýbrž jí čelit

denikreferendum.cz

Filozofické fakulty dnes protestují za vyšší mzdy. A je to tak správně. Namísto debat o konkurenceschopnosti je však namístě akcentovat to klíčové — rolí filozofických fakult je neustále pokoušet mocenský status quo. Za peníze státu.

Monday, Mar 27

14

Aby letošní Evropská plynárenská konference byla tou poslední!

denikreferendum.cz

Svět rychle ztrácí poslední šanci udržet globální oteplení pod 1,5 °C. A plynárenské korporace dnes ve Vídni uzavírají dohody, které mají rozvrat klimatu — a jejich zisky — pojistit. Občanská společnost se pokouší jejich akci znemožnit.

13

Akademici: mezi supermarketem a mezinárodní vědou

denikreferendum.cz

Tristní stav financování vysokého školství má celospolečenské dopady, mění podobu univerzit, ale pochopitelně dopadá i na konkrétní akademiky. Nejhůře jsou na tom odborní asistenti v humanitních oborech. Filozofické fakulty protestují.

12

Potřebujeme evropskou armádu

denikreferendum.cz

Válka na Ukrajině ukázala, že NATO má v garantování bezpečnosti v Evropě výrazné limity, zároveň ale nelze spoléhat na ozbrojené síly jednotlivých států. Skutečnou bezpečnost do budoucna může zajistit pouze jednotná armáda Evropské unie.

11

„Ničím se nemusíte cítit vinni.“ Britské soudy sympatizují s klimaaktivisty

denikreferendum.cz

Mezinárodní klimatické hnutí Just Stop Oil má za sebou několik soudních řízení. Všechny skončily osvobozujícím rozsudkem, nízkou pokutou nebo podmíněným trestem.

09

Křetínský se po kritice z Ukrajiny ohání údajnou „pomocí“. Šlo ale jen o byznys

denikreferendum.cz

Daniel Křetínský se rád a opakovaně chlubí, že Ukrajině pomohl po válce na Krymu dodávkami plynu. Ve skutečnosti se ale jednalo čistě o byznys, který byl vyjednán dřív, než k němu český oligarcha vůbec přišel.

Sunday, Mar 26

10

Špatný postup vlády a ČNB proti inflaci. Stát se musí začít starat o své příjmy

denikreferendum.cz

Inflace zdražuje zboží a služby po celé Evropě, u nás ale zvlášť výrazně. Její hlavní příčiny jsou domácí. Řešení spočívá v daňové reformě, kterou však nelze od současné vlády očekávat.

Proč jsou fakta o růstu tabu? Vládnoucí ekonomické dogma se rozchází s realitou

denikreferendum.cz

Ideologie ekonomického růstu udržuje dojem, že co je dobré pro kapitál, je dobré pro nás pro všechny. Právě od této představy je ale potřeba se osvobodit, má-li lidstvo účinně čelit ekologické krizi a sociální nerovnosti.

Saturday, Mar 25

11

Hodnoty a kritický dialog místo konspirací. Ke sporům o ÚSTR

denikreferendum.cz

Starost o demokracii by měla všem zúčastněným stranám ve sporu o ÚSTR a obecně politiku historické paměti velet nebránit dogmata pomocí konspirací a usilovat o hodnotově zakotvenou, otevřenou a polemickou debatu o vlastní historii.

Pachatelé válečných zločinů patří před soud. Ti z Ukrajiny i ti z Iráku

denikreferendum.cz

Válka v Iráku stála statisíce lidských životů. Byl to největší zločin proti lidskosti v tomto století. Zdůvodňovaly ji vylhané záminky a byla křiklavým porušením mezinárodního práva. Pachatelé se ale namísto spravedlnosti dočkali respektu.

Friday, Mar 24

19

Slovensko půl roku před volbami

denikreferendum.cz

Vyznavači klasické pravicové politiky se pokoušejí spojovat, daří se jim to ale jen z části. Nejpopulárnější na pravém středu je dnes neparlamentní Progresívne Slovensko. Na opačném pólu spektra se dere do čela opět Robert Fico.

12

Cena bezpečí v nebezpečném světě

denikreferendum.cz

Sloupkař Deníku Referendum vybírá z nabídky 25. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní program ohledává nestálost pocitu bezpečí a ptá se na cenu, jakou za něj někdy musíme zaplatit.

Ústav pro studium totalitních režimů je institucionální fiasko

denikreferendum.cz

Ústav pro studium totalitních režimů je v dalším kole nekonečných sporů, které zastírají i vědeckou a vzdělávací práci badatelů. Znovu se ukazuje, že problém vznikl už při založení ústavu — politicky motivovaném vymezení jeho činnosti.

10

Hlasité vládní mlčení nad Blažkovým střetem zájmů

denikreferendum.cz

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek není ministrem poprvé a není to ani poprvé, kdy jeho angažmá vzbuzuje oprávněnou vlnu nevole. Stojí v jasném střetu zájmů a hrozí, že ovlivní probíhající vyšetřování.

Soud zamítl žalobu Ivany Tykač na reportérku DR Gaby Khazalovou

denikreferendum.cz

Podnikatelka Ivana Tykač se žalobou domáhala po novinářce omluvy za výrok, který padl v rozhovoru pro DTVT. Obvodní soud pro Prahu 5 nyní vydal rozsudek, v němž konstatuje, že se žalovaná nedopustila zásahu do osobnostních práv.

Thursday, Mar 23

15

Ministra Hladíka čekají velké úkoly. Životní prostředí přitom nepočká

denikreferendum.cz

Na čerstvého ministra životního prostředí Petra Hladíka čeká řada nelehkých úkolů. Předpokladem jeho úspěchu bude, nakolik dokáže, aby potřebné změny v zemědělství, průmyslu či dopravě, uznaly i ministerstva, která je spravují.

12

TikTok. O co atraktivnější, o to zneužitelnější aplikace

denikreferendum.cz

Počet uživatelů sociální sítě TikTok neustále roste. Odborníci přitom upozorňují na širokou škálu rizik, která se s ní pojí, jako je sběr dat o uživatelích, varování jsou však často bagatelizována. Proč bychom opravdu měli být obezřetní?

10

Přidala se vládní koalice na stranu Andreje Babiše?

denikreferendum.cz

Střet zájmů expremiéra Babiše byl důvodem demonstrací i námitek někdejší opozice. Se změnou vlády přestal problém většinu politiků zajímat. Nyní vládní poslanci dokonce hlasovali pro návrh hnutí ANO, který řešení střetu zájmů opět oddálí.