Protesty proti důchodové reformě ve Francii také obnažují neutěšený stav tamější politické scény, na níž proti Macronovi dnes nestojí žádná opozice, která by nechtěla rovnou změnit celý politický systém.
Francouzský penzijní systém má výrazně vyšší náklady než náš český. Francouze čeká však s odchodem do penze slušný standard a více let aktivnějšího šťastnějšího života. Běží opravdu o něco, co by se nemělo dotovat?
Mohutné protesty proti konání největší evropské plynové konference ve Vídni ukázaly, že klimatické hnutí vstupuje do nové fáze. Hlavním cílem už není porazit uhlí, ale zastavit stavbu nové plynové infrastruktury.
Předběžná dohoda evropských institucí o obnovitelných zdrojích přináší žádoucí navýšení cílů. Principy, na nichž stojí, ale kritizují odborníci i občanské organizace. Zejména kvůli nadměrné podpoře velkých výrobců biomasy.
Proti Macronově reformě penzí se protestuje už od loňska, v posledních týdnech však výrazně radikálněji. Příčiny spatřují pozorovatelé ve způsobu, jakým prezident reformu prosadil, jeho celkové politice či změně policejní taktiky.
V české společnosti bude narůstat poptávka po demokratické a sociálně orientované alternativě k současné vládě. Pokud se ovšem odbory míní paktovat s komunisty, rasisty a autoritářským oligarchou, nemají šanci vládě voliče odlákat.
Více než dva roky od ekologické katastrofy na Bečvě stále neznáme viníka. Co však víme dobře, je, že příslušné státní orgány rozhodně nekonaly, jak měly. Česká inspekce životního prostředí například dosud ani nesesbírala potřebná data.
Brněnské sídliště, kde už přes dvacet let řídí radnici zelená starostka Jana Drápalová, by mohlo sloužit jako model modernizace bydlení v panelových domech. V těch dnes žije takřka třetina obyvatelstva České republiky.
Plynové, ropné a uhelné firmy vykázaly v energetické krizi bezprecedentní zisky. Na náš úkor. A tak jako v otázce klimatu zas předstírají, že jsou součástí řešení problému, jejž způsobily. K řešení krize je potřeba moc fosilní lobby zlomit.
Absence silné demokratické opoziční strany způsobuje, že je česká politická scéna rozpolcená na vládní blok a antisystémová hnutí. Vláda i populisté z toho těží, pro společnost je tato situace velmi nezdravá a nebezpečná.
Autor polemizuje s názorem, že Ústav pro studium totalitních režimů má svůj nepodařený charakter zakódován už ve způsobu svého vzniku. Argumentuje ve prospěch názorově pluralitní instituce, která však nyní pod stávajícím vedením zaniká.
Diskuse o možné kandidatuře Marka Bendy na funkci ústavního soudce otevírá obecný problém, kým by měl být Ústavní soud obsazován. Je nutné omezit politické vlivy, posílit názorovou pestrost a především prosadit výrazné zastoupení žen.
Filozofické fakulty dnes protestují za vyšší mzdy. A je to tak správně. Namísto debat o konkurenceschopnosti je však namístě akcentovat to klíčové — rolí filozofických fakult je neustále pokoušet mocenský status quo. Za peníze státu.
Svět rychle ztrácí poslední šanci udržet globální oteplení pod 1,5 °C. A plynárenské korporace dnes ve Vídni uzavírají dohody, které mají rozvrat klimatu — a jejich zisky — pojistit. Občanská společnost se pokouší jejich akci znemožnit.
Tristní stav financování vysokého školství má celospolečenské dopady, mění podobu univerzit, ale pochopitelně dopadá i na konkrétní akademiky. Nejhůře jsou na tom odborní asistenti v humanitních oborech. Filozofické fakulty protestují.
Válka na Ukrajině ukázala, že NATO má v garantování bezpečnosti v Evropě výrazné limity, zároveň ale nelze spoléhat na ozbrojené síly jednotlivých států. Skutečnou bezpečnost do budoucna může zajistit pouze jednotná armáda Evropské unie.
Mezinárodní klimatické hnutí Just Stop Oil má za sebou několik soudních řízení. Všechny skončily osvobozujícím rozsudkem, nízkou pokutou nebo podmíněným trestem.
Daniel Křetínský se rád a opakovaně chlubí, že Ukrajině pomohl po válce na Krymu dodávkami plynu. Ve skutečnosti se ale jednalo čistě o byznys, který byl vyjednán dřív, než k němu český oligarcha vůbec přišel.
Inflace zdražuje zboží a služby po celé Evropě, u nás ale zvlášť výrazně. Její hlavní příčiny jsou domácí. Řešení spočívá v daňové reformě, kterou však nelze od současné vlády očekávat.
Ideologie ekonomického růstu udržuje dojem, že co je dobré pro kapitál, je dobré pro nás pro všechny. Právě od této představy je ale potřeba se osvobodit, má-li lidstvo účinně čelit ekologické krizi a sociální nerovnosti.
Starost o demokracii by měla všem zúčastněným stranám ve sporu o ÚSTR a obecně politiku historické paměti velet nebránit dogmata pomocí konspirací a usilovat o hodnotově zakotvenou, otevřenou a polemickou debatu o vlastní historii.
Válka v Iráku stála statisíce lidských životů. Byl to největší zločin proti lidskosti v tomto století. Zdůvodňovaly ji vylhané záminky a byla křiklavým porušením mezinárodního práva. Pachatelé se ale namísto spravedlnosti dočkali respektu.
Vyznavači klasické pravicové politiky se pokoušejí spojovat, daří se jim to ale jen z části. Nejpopulárnější na pravém středu je dnes neparlamentní Progresívne Slovensko. Na opačném pólu spektra se dere do čela opět Robert Fico.
Sloupkař Deníku Referendum vybírá z nabídky 25. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní program ohledává nestálost pocitu bezpečí a ptá se na cenu, jakou za něj někdy musíme zaplatit.
Ústav pro studium totalitních režimů je v dalším kole nekonečných sporů, které zastírají i vědeckou a vzdělávací práci badatelů. Znovu se ukazuje, že problém vznikl už při založení ústavu — politicky motivovaném vymezení jeho činnosti.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek není ministrem poprvé a není to ani poprvé, kdy jeho angažmá vzbuzuje oprávněnou vlnu nevole. Stojí v jasném střetu zájmů a hrozí, že ovlivní probíhající vyšetřování.
Podnikatelka Ivana Tykač se žalobou domáhala po novinářce omluvy za výrok, který padl v rozhovoru pro DTVT. Obvodní soud pro Prahu 5 nyní vydal rozsudek, v němž konstatuje, že se žalovaná nedopustila zásahu do osobnostních práv.
Na čerstvého ministra životního prostředí Petra Hladíka čeká řada nelehkých úkolů. Předpokladem jeho úspěchu bude, nakolik dokáže, aby potřebné změny v zemědělství, průmyslu či dopravě, uznaly i ministerstva, která je spravují.
Počet uživatelů sociální sítě TikTok neustále roste. Odborníci přitom upozorňují na širokou škálu rizik, která se s ní pojí, jako je sběr dat o uživatelích, varování jsou však často bagatelizována. Proč bychom opravdu měli být obezřetní?
Střet zájmů expremiéra Babiše byl důvodem demonstrací i námitek někdejší opozice. Se změnou vlády přestal problém většinu politiků zajímat. Nyní vládní poslanci dokonce hlasovali pro návrh hnutí ANO, který řešení střetu zájmů opět oddálí.