English

fintag.cz

Today News

08

Zbrojovka přidala 36,5 procenta, Philip Morris ČR 11 procent

www.fintag.cz

Jsou akciové tituly, jimž se investoři dbalí principů udržitelnosti obloukem vyhýbají. Patří mezi ně akcie společnosti Colt CZ Group SE, dříve Česká zbrojovka, i akcie Philip Morris ČR. V prvním případě jde o zbraně, v druhém o tabákové…

Friday, Mar 31

14

Hlavní brzdou ekonomiky v Česku zůstává inflace

www.fintag.cz

Ekonomika v Česku loni ve čtvrtém čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Meziročně hrubý domácí produkt [HDP] vzrostl o 0,3 procenta, za celý loňský rok se zvýšil o 2,5 procenta.

13

Westinghouse převezme dodávky paliva do Dukovan

www.fintag.cz

Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Westinghouse s ČEZem podepsal smlouvu o dodávkách ve středu 29. března.

08

ČNB loni hospodařila s rekordní ztrátou 411,9 mld. Kč

www.fintag.cz

Česká národní banka loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy korun. Za posledních deset let ČNB vykázala ztrátu maximálně 249,3 miliardy korun.

Thursday, Mar 30

18

Česko dál zůstává v půlce nákladů na práci oproti Německu

www.fintag.cz

Na hodinové pracovní náklady jako v Německu se Česko vzhledem k jeho tempu růstu nákladů na hodinu práce dostane až v roce 2075. Ještě hůře jsou na tom Bulhaři. Vyplývá to z dnes [30.3.] zveřejněných čísel Eurostatu.

16

Skupina Penta otevřela nemocnici za šest miliard

www.fintag.cz

Novou nemocnici Bory za 250 milionů eur [cca 5,9 mld. Kč] v Bratislavě otevřela finanční skupina Penta Investments. Zařízení se 405 lůžky, které nabídne plánované a akutní zákroky, přejde do plného ostrého provozu letos na podzim.

10

Zelenskyj vyzval čínského prezidenta k osobnímu setkání

www.fintag.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k návštěvě Ukrajiny. Učinil tak ve vlaku na cestě do Kyjeva ze severovýchodního města Sumy, 40 kilometrů od rusko-ukrajinských hranic.

06

Nepřímé zdanění práce v ČR dál patří k nejvyšším na světě

www.fintag.cz

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Naopak celkové daňové zatížení práce vůči HDP je v Česku slabě pod průměrem OECD.

Wednesday, Mar 29

19

Vláda Petra Fialy si jde pro úvěr k Evropské komisi

www.fintag.cz

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise v minimální výši 70 miliard korun [68,8 mld. Kč]. Shodla se na tom dnes [29.3.] vláda Petra Fialy na svém výjezdním zasedání v Jeseníku.

14

Obce řeší neuhrazené poplatky za ubytované Ukrajince

www.fintag.cz

Některé obce a města se potýkají s nezaplacenými místními poplatky za ukrajinské uprchlíky, které si v místě ubytovaly solidární domácnosti. Příkladem je poplatek za svoz odpadu.

10

Nemocenské pojištění možná přejde do zdravotního pojištění

www.fintag.cz

Změny v systému sociálního a zdravotního pojištění, kdy by nemocenské dávky spadly pod zdravotní pojištění, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] podporuje. Nyní se analyzují data resortů práce a zdravotnictví. V jednání je…

08

Problémy bank rozjely další kolo kvantitativního uvolňování

www.fintag.cz

„Tím, že centrální banky poskytly likviditu bankám v problémech, spustily další kvantitativního uvolňování. A to nepřinese nic jiného než déle trvající inflaci,“ říká v debatě ABCD investora investiční specialista Conseq IM Jan Macek.

Tuesday, Mar 28

17

EU se shodla na nástroji proti ekonomickému vydírání

www.fintag.cz

Unijní země a europoslanci se shodli [28.3.] na znění pravidel, které EU umožní v krajním případě sáhnout po zavedení odvetných cel a omezení dovozních licencí. Stvrdili tím nástroj proti ekonomickému vydírání. O něm se v EU dlouho…

14

Přehledně: Nejčastější chyby v daňových přiznání

www.fintag.cz

S blížícím se termínem pro podání daňových přiznání fyzických osob upozorňuje Finanční správa ČR [FS ČR] na chyby, kterých se poplatníci často dopouštějí. Při objevení chyby mají lidé ještě čas na podání dalšího řádného daňového přiznání.

08

Počet registrovaných uprchlíků z Ukrajiny přesáhl půl milionu

www.fintag.cz

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko běžencům z Ukrajiny. Počet ukrajinských uprchlíků v Česku stále roste. Každý týden si o udělení víza v Česku požádá kolem dvou tisíc Ukrajinců.

Monday, Mar 27

16

M&A trh v regionu CEE loni nepřesáhl bilion korun

www.fintag.cz

V regionu střední a východní Evropy [CEE] loni došlo k 846 fúzím a akvizicím. Objem transakcí činil 39,2 miliardy eur [cca 931 mld. Kč]. Data přináší studie Investing in CEE: Inbound M&A Report auditorské a daňové společnosti Mazars.

11

České Brano omezuje výrobu kvůli ochablému zájmu Číny

www.fintag.cz

Výrobce autodílů Brano z Hradce nad Moravicí na Opavsku zkracuje zaměstnancům pracovní týden na čtyři dny. Firma tím reaguje na nižší množství objednaných součástek, což je důsledkem potíží západních automobilek v Číně.

10

Jungheinrich rozjede u Chomutova výrobu retraků

www.fintag.cz

Developerská společnost Panattoni předala německému výrobci vysokozdvižných vozíků a obecně intralogistických řešení Jungheinrich výrobní halu v průmyslové zóně Panattoni Park Chomutov North.

07

Německá firma dál podniká v Rusku, Ukrajině se to nelíbí

www.fintag.cz

Ukrajinská agentura pro předcházení korupce NAZK zařadila německý obchodní koncern Metro AG na seznam mezinárodních sponzorů Vladimira Putina. Podle ukrajinské agentury společnost nadále v Rusku podniká, i když by neměla.

Sunday, Mar 26

19

FinTag: Přehled článků od 20.3. do 26.3. 2023

www.fintag.cz

Nechcete-li ztrácet čas hledáním toho nejdůležitějšího z ekonomiky, politiky a financí, je tady týdenní přehled článků na FinTag.

10

Od invaze do Iráku uběhlo 20 let. Vojáky noční můry neopouští

www.fintag.cz

I dvacet let po invazi USA do Iráku sužují americké vojáky výčitky svědomí a vracející se vzpomínky z dob jejich nasazení. Někteří se s válečnými traumaty nevyrovnali, skončili na ulici, někteří spáchali sebevraždu.

Jurečka navrhl i více než dvojnásobný příspěvek na péči

www.fintag.cz

Pravidelnou úpravu příspěvku na péči ve všech stupních závislosti navrhuje v chystané novele o sociálních službách Ministerstvo práce a sociálních věcí [MPSV]. Na dva tisíce korun chce resort zvýšit příspěvek na péči v prvním stupni…

07

Dubnový Prague Photo Show nabídne praktické workshopy

www.fintag.cz

Druhý ročník fotografického festivalu Prague Photo Show 2023 se uskuteční 16. dubna v pražském Divadle Rokoko. Na festivalu představí svou práci například Jan Šibík, Tereza z Davle, Petr Jan Juračka, Jana Kupčáková či Miloš Nejezchleb.

Saturday, Mar 25

09

Newsweek: Západní propaganda přepaluje válku na Ukrajině

www.fintag.cz

„Poslouží obvinění Vladimira Putina z válečných zločinů k uskutečnění vážných jednání o míru. Anebo neposlouží, když jediné, co Západ Putinovi nabízí, je vězeňská cela,“ ptají se ve svém komentáři v týdeníku Newsweek Michael Gfoeller a…

Friday, Mar 24

15

Od dubna musí firmy ČSSZ hlásit i dohodáře z Ukrajiny

www.fintag.cz

Od dubna musí zaměstnavatelé sociální správě nově ohlašovat i takzvané ukrajinské dohodáře s udělenou dočasnou ochranou. Povinnost jim ukládá novela lex Ukrajina, kterou ve středu 22. března podepsal prezident republiky.

12

Neziskovky neberu, říká investor a podnikatel Jaroslav Šura

www.fintag.cz

„Čím více má člověk peněz, tím lepší podmínky na termínovaných vkladech v bance dostane. A taková babička z horní dolní má prostě smůlu. To je nespravedlivé,“ říká v debatě C[r]ash Talk známý investor, podnikatel a šachista Jaroslav Šura.

09

Putine, Si tvůj kamarád není, píše Guardian

www.fintag.cz

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku byla opulentní: obědy, večeře, pózování pro fotografy a ceremoniální podpisy. Kromě pompy návštěva Putinova očekávání ale nesplnila. Si přijel a odjel. Nic neslíbil a Putina i jeho kumpány ponechal v…

Thursday, Mar 23

19

Pokud máte spolehlivého brokera, můžete klidně spát

www.fintag.cz

Podle obchodního ředitele brokerské společnosti XTB Vladimíra Holovky po pádu některých bank začaly mezi lidmi kolovat už i obavy z krachů brokerských firem. Jak ale říká, kdo si vybral spolehlivého brokera, může klidně spát.

15

Zahraniční dluh Česka zvyšují úvěry firem v eurech

www.fintag.cz

Zahraniční dluh České republiky dosáhl loni bezmála 4,454 bilionu korun. To je 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z údajů České národní banky. V růstu HDP Česko aktuálně ztrácí na tempu za ostatními unijními zeměmi.

11

Česká pošta zruší další pobočky a propustí tisíce lidí

www.fintag.cz

Dlouhodobě ztrátový státní podnik Česká pošta čeká transformace. Náklady na ni přesáhnou osm miliard korun. Podnik použije státní zdroje, půjčky od bank a prostředky z prodeje nepotřebného majetku. Součástí je i propouštění a rušení…