English

mfcr.cz

Friday, Jun 2

09

Největšími plátci daně z příjmů za rok 2022 jsou Kooperativa, Česká spořitelna a ČEZ

www.mfcr.cz

Ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství v prostorách Břevnovského kláštera uspořádaly tradiční vyhlášení ocenění TOP20 plátců daně z příjmů právnických osob.

Thursday, Jun 1

15

Plnění státního rozpočtu ČR za květen 2023

www.mfcr.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci května deficitem ve výši 271,4 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 263,7 mld. Kč.

10

Státní tajemnicí na MF byla jmenována Eva Kejlová

www.mfcr.cz

Vláda na základě zákona o státní službě jmenovala Evou Kejlovou, dosud ředitelku finančního odboru MF, novou státní tajemnicí resortu financí s účinností od 1. 6. 2023 na dobu 5 let.

Wednesday, May 17

15

Sněmovna ve třetím čtení schválila Daňové milostivé léto

www.mfcr.cz

Poslanci a poslankyně ve třetím čtení podpořili návrh zákona o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů (tzv. „Daňové milostivé léto“).

Thursday, May 11

14

Vláda představila Ozdravný balíček za bezmála 150 miliard

www.mfcr.cz

Symbolicky za pět minut dvanáct dnes vláda představila Ozdravný balíček čítající 58 opatření, která budou mít souhrnný pozitivní dopad na saldo státního rozpočtu v letech 2024-2025 ve výši 147,5 mld. Kč.

Friday, May 5

11

Ajay Banga zvolen s podporou České republiky 14. prezidentem Světové banky

www.mfcr.cz

Výkonní ředitelé Světové banky zvolili Ajaye Bangu prezidentem Světové banky na pětileté funkční období začínající 2. června 2023.

Thursday, May 4

18

Vláda schválila zkrácení snížené spotřební daně z nafty o 1,50 Kč na litr

www.mfcr.cz

Vláda dnes schválila novelu zákona o spotřebních daních, díky které dojde k návratu sazby spotřební daně z motorové nafty na původní výši 9,95 Kč za litr, a to s účinností od prvního dne měsíce po vyhlášení zákona.

Tuesday, May 2

15

Plnění státního rozpočtu ČR za duben 2023

www.mfcr.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci dubna deficitem ve výši 200,0 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 191,4 mld. Kč.

Friday, Apr 28

10

Letiště Praha v provozním zisku. Meziročně si polepšilo o dvě miliardy korun

www.mfcr.cz

Společnost Letiště Praha vykázala za loňský rok provozní zisk (EBITDA) ve výši 2,2 miliardy korun. To je významný nárůst oproti roku 2021, kdy tento ukazatel činil 190 milionů korun.

Tuesday, Apr 18

15

Rekordní počet účastníků Global Money Week v ČR

www.mfcr.cz

Téměř 60 tisíc osob se zúčastnilo letošního ročníku Global Money Week, který se tentokrát zaměřil na kompetence pro finanční zdraví. Jedná se doposud o největší úspěch této iniciativy v ČR.

Wednesday, Apr 12

11

Dubnová predikce MF: Ekonomika letos neklesne, inflace se příští rok přiblíží inflačnímu cíli

www.mfcr.cz

Česká ekonomika by letos měla s očekávaným růstem o 0,1 % HDP stagnovat, v roce 2024 by se HDP mohl zvýšit o 3,0 %. Inflace bude rychle klesat a příští rok se již bude pohybovat v blízkosti 2% cíle ČNB. Dopad recese na trh práce nebude…

Tuesday, Apr 11

12

Finanční správa zruší 77 územních pracovišť finančních úřadů

www.mfcr.cz

Občanům nabídne rozšířené služby včetně výjezdů do obcí v období tzv. daňových kampaní.

10

Kandidát na prezidenta Světové banky má podporu ČR

www.mfcr.cz

ČR podporuje kandidaturu Ajay Bangy (USA) na pozici prezidenta Světové banky. V této funkci by měl od poloviny roku A. Banga nahradit Davida Malpasse.

Monday, Apr 3

15

Plnění státního rozpočtu ČR za březen 2023

www.mfcr.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci března deficitem ve výši 166,2 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 156,8 mld. Kč.

Thursday, Mar 30

OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2023

www.mfcr.cz

Dnes byl v Praze za účasti předsedy vlády ČR Petra Fialy a generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathiase Cormanna představen Hospodářský přehled ČR 2023.

Thursday, Mar 23

16

Novým náměstkem ministra financí se stane Marek Mora

www.mfcr.cz

Ministr financí Zbyněk Stanjura jmenuje k 1.4.2023 Marka Moru svým náměstkem. Ten poslední 4 roky až do února tohoto roku zastával pozici viceguvernéra České národní banky.

Wednesday, Mar 22

18

Do vedení Národní rozvojové banky zvolila dozorčí rada Tomáše Nidetzkého

www.mfcr.cz

Dozorčí rada Národní rozvojové banky (NRB) 21. března 2023 na svém jednání zvolila Tomáše Nidetzkého členem představenstva NRB.

Monday, Mar 20

Předsedou představenstva EGAP se stal David Havlíček

www.mfcr.cz

Novým předsedou představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) je ode dneška David Havlíček, kterého představenstvo pojišťovny zvolilo do svého čela na pondělním jednání.

11

Dnes startuje Global Money Week!

www.mfcr.cz

Global Money Week 2023, týden zaměřený na finanční vzdělávání mladé generace, právě začíná. Letos se zaměřuje na rozvíjení finančních kompetencí, které jsou klíčové pro finanční zdraví každého z nás.

Tuesday, Mar 7

17

Historicky první nafta z USA ve skladech Čepra

www.mfcr.cz

Do České republiky dorazila v uplynulých dnech historicky poprvé nafta z USA. Ve skladech společnosti ČEPRO byly stočeny první vlaky s naftou vyrobenou v americké Louisianě. Naftu převezl tanker po moři do Polska, odtud putovala po…

Wednesday, Mar 1

16

Ministerstvo financí vyhlašuje březen měsícem finančního zdraví

www.mfcr.cz

Na podporu finančního vzdělávání v Česku vyhlašuje Ministerstvo financí ve spolupráci s EFPA ČR a yourchance měsíc březen měsícem finančního zdraví.

15

Plnění státního rozpočtu ČR za únor 2023

www.mfcr.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci února deficitem ve výši 119,7 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 119,5 mld. Kč.

Thursday, Feb 23

12

Finanční správa má novou generální ředitelku

www.mfcr.cz

Generální finanční ředitelství, které stojí v čele Finanční správ, bude mít od 1.3.2023 novou generální ředitelku. Bude jí Simona Hornochová, kterou do funkce jmenuje ministr financí Zbyněk Stanjura. Nová šéfka Finanční správy vzešla…

Monday, Feb 13

Týden finančního vzdělávání Global Money Week proběhne 20. až 26. března

www.mfcr.cz

I letos se Česko společně s více než sto dalšími zeměmi světa už posedmé zapojí do mezinárodní iniciativy Global Money Week. Cílem této tradiční celosvětové kampaně OECD je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost a šířit…

Wednesday, Feb 8

15

Evropská investiční banka podpořila loni v ČR projekty za téměř 45 miliard korun

www.mfcr.cz

Ve středu 8. února proběhla v budově Evropského domu v Praze výroční tisková konference viceprezidentky Evropské investiční banky (EIB) Lilyany Pavlovové. Hlavním bodem tiskové konference bylo představení výsledků a plánů EIB v České…

14

ČR se loni stala bilionovým čistým příjemcem evropských peněz

www.mfcr.cz

Příjmy České republiky z EU přesáhly v roce 2022 naše odvody o 51 mld. Kč. Po přičtení zálohy z Nástroje EU na podporu oživení ve výši 10,3 mld. Kč jsme byli loni čistým příjemcem ve výši 61,2 mld. Kč. Od přistoupení do EU v roce 2004 jsme…

Tuesday, Feb 7

16

Vláda a EUSPA podepsaly memorandum o budově Nové Palmovky

www.mfcr.cz

Nová Palmovka v Praze 8 se oficiálně stane sídlem Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), která rozšiřuje v České republice svou působnost a potřebuje získat nové prostory.

Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

www.mfcr.cz

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výrazně zjednoduší převody nepotřebných nemovitostí státu, které pak obce a kraje mohou využít pro svůj rozvoj. Samosprávy budou mít také lepší přehled o…

Wednesday, Feb 1

15

ČR po 33 letech od revoluce odešla z postsovětských bank

www.mfcr.cz

Česká republika ukončila ve dnech 26., resp. 27. ledna 2023 své členství v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční bance (MIB), aniž by prozatím došlo k dohodě na vypořádání vzájemných závazků.

Plnění státního rozpočtu ČR za leden 2023

www.mfcr.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci ledna deficitem ve výši 6,8 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 10,8 mld. Kč.