English

mesec.cz

Today News

01

Revoluce v zákoníku práce: Rychlejší výpovědi, ochrana rodičů a legální práce dětí o prázdninách

www.mesec.cz

Zaměstnavatelé se budou moct zbavit potížistů už za měsíc, rodiče vracející se z rodičovské dovolené budou mít nárok na stejnou židli a pracovat už budou moct i 14leté děti. Co všechno chystá novela zákoníku práce?

Kdo hradí opravy v nájemním bytě? Co hradí pronajímatel a co nájemce?

www.mesec.cz

Bydlíte v nájemním bytě a řešíte potřebu jeho rekonstrukce z důvodu poškození nebo dlouhodobého opotřebení? Jaké opravy je povinen hradit pronajímatel a jaké nájemce? A kdy je požadavek participace na hrazení nákladů ze strany…

Tuesday, Apr 16

Bezpečně využít umělou inteligenci pro firemní účely znamená nepustit ji na internet

www.mesec.cz

Jak umělá inteligence pomáhá v komunikaci se zákazníky? Jak složité je službu implementovat a jak s její pomocí zefektivnit komunikaci, abyste byli spokojenější vy i klienti?

Má pronajímatel povinnost vyúčtovat služby spojené užíváním bytu, když je hradíte paušálem?

www.mesec.cz

Kdy vlastně lze sjednat paušální platbu služeb poskytovaných v bytě

Monday, Apr 15

Chcete něco říct své bance? Umělá inteligence vás nespustí z očí

www.mesec.cz

Jak mohou zaměstnanci bank či pojišťoven díky AI efektivněji vyhledávat informace v interních datech a proč umí nové AI řešení zvýšit relevanci výsledků o desítky procent? Je možné takovou aplikaci použít i jako chat, nebo dokonce k…

Friday, Apr 12

00

ČSOB dá bonus 1000 Kč za platbu SIPO z účtu. Za nový účet pak 1500 Kč

www.mesec.cz

Noví i stávající klienti ČSOB mohou získat cashback max. 1500 Kč. Stačí splnit několik jednoduchých podmínek. Není to ale akce pro všechny klienty banky.

01

Nová sociální superdávka v otázkách a odpovědích

www.mesec.cz

Nová sociální dávka má lépe mířit na domácnosti, které pomoc opravdu potřebují. Za finanční podporu stát chce ale vidět snahu pracovat.

Thursday, Apr 11

Přes datovou schránku účet v bance nezrušíte. Z oslovených bank to udělá jen hrstka

www.mesec.cz

Je datová schránka spolehlivým identifikátorem odesílatele? Pro stát ano, pro soukromou firmu být nemusí, zvláště když jde o peníze.

Jak žádat o pomoc úřad práce, když vám zaměstnavatel v insolvenci neplatí?

www.mesec.cz

Kdo ze zaměstnanců má nárok na finanční pomoc? Jak o ni žádat úřad práce a kde ověřit, zda se pomoc při insolvenci týká i vás?

Wednesday, Apr 10

09

Halving 2024: O co jde a co od něj mají čekat ti, kteří vlastní bitcoiny?

www.mesec.cz

V dubnu nastane pro bitcoin poměrně významný milník. Dojde k tzv. halvingu. V dnešním podcastu vysvětlujeme, co to je, co to není a co v souvislosti s ním očekávat.

01

Může pronajímatel odpojit neplatícímu nájemci dodávku služeb? A může to udělat SVJ vlastníkovi bytu?

www.mesec.cz

Můžete nájemci uzavřít např. kohoutky s pitnou vodou, teplou vodou či teplem? A jaké možnosti má společenství vlastníků jednotek vůči samotným vlastníkům?

Tuesday, Apr 9

15

Máte doma zlaté zuby po předcích? Poradíme vám, jak je zpeněžit

www.mesec.cz

Leží vám doma v šuplíku zlaté zuby po předcích a nevíte, co s nimi? Právě teď je vhodná doba, kdy by mohly posloužit nebožtíkovým potomkům, tedy vám.

01

Máte doma zlaté zuby? Poradíme vám, jak je zpeněžit

www.mesec.cz

Leží vám doma v šuplíku zlaté zuby po předcích a nevíte co s nimi? Právě teď je vhodná doba, kdy by mohly posloužit nebožtíkovým potomkům, tedy vám.

Téměř 200 tisíc korun můžete mít od Úřadu práce při insolvenci zaměstnavatele. Drtivá většina ale na maximum nedosáhne

www.mesec.cz

Úřad práce bude moci nově vyplatit zaměstnanci místo insolventního zaměstnavatele až 195 036 Kč. Co dalšího se vedle valorizace pomoci za poslední rok změnilo? Jaká jsou pravidla pro výplatu peněžité pomoci zaměstnancům od Úřadu práce?

CryptoByte 2024: nejen fanoušci kryptoměn míří do Liberce

www.mesec.cz

Měšec.cz vás zve na CryptoByte. Technická univerzita v Liberci se 4. května 2024 stane dějištěm třetího ročníku této konference, která si rychle získala popularitu mezi kryptonadšenci i odborníky.

Monday, Apr 8

13

Spoření v dubnu. Kam bezpečně s penězi? Podrobný přehled nabídek

www.mesec.cz

Úrokové sazby nad 5 % p.a. začínají být vzácností. U dlouhodobých vkladů mizí, u krátkodobých je ještě najdete. Úrokové sazby spořicích účtů také klesají, ale stále se dají najít slušné nabídky.

01

Banky a technologie: Jak může pomoci AI a jak dostat klienty do digitálu tak, aby se jim tam líbilo?

www.mesec.cz

Co může bankám nabídnout umělá inteligence? Rychlé zpracování spousty dat, které podpoří kvalitu poradenství. AI ale není jediná technologie, která bankám pomáhá zlepšovat klientskou spokojenost.

Friday, Apr 5

12

Česká spořitelna zařízla vkladní knížky. Jako jediná je nabízí už jen ČSOB

www.mesec.cz

Finanční retro nástroj v podobě papírových vkladních knížek odchází do zapomění. Nově jej najdete už jen u ČSOB. Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky, a to úplně všechny typy.

01

Úřad práce dává 50 tisíc na rekvalifikaci, ale málokdo to ví. Přitom zbývá už jen 16 měsíců

www.mesec.cz

Potřebujete rekvalifikaci? Stát má k dispozici 5,5 miliardy Kč, které chce lidem věnovat na rekvalifikační kurzy, ale málokdo o tom ví. Peníze budou k dispozici už jen něco málo přes rok, nezapomeňte se včas přihlásit.

Thursday, Apr 4

Jaké novinky platí u povinného ručení od dubna? Přehled změn

www.mesec.cz

Od dubna platí v oblasti povinného ručení řada změn, které ovlivní nejen řidiče automobilů. Další novinky přinese říjen.

Jak se bránit chybnému vyúčtování? Jak vůči poskytovateli a jak u soudu?

www.mesec.cz

Do konce dubna musejí uživatelé bytu jako příjemci služeb spojených s užíváním bytu dostat řádné vyúčtování záloh. Na co máte nárok, když se vám vyúčtování nezdá správné?

Wednesday, Apr 3

Lidé z okraje společnosti dostanou šanci na lepší živobytí. Vzniknou firmy, které jim dají práci

www.mesec.cz

Pro lidi, kteří jsou na nejnižší příčce žebříčku společenského uplatnění, vzniká nový zákon. Má jim zajistit pracovní uplatnění a začlenění se do ekonomického systému.

Tuesday, Apr 2

Jak se bude vyvíjet cena elektřiny a plynu? Co když vám končí smlouva? Fixovat, nebo ne? Odpovídají odborníci

www.mesec.cz

Co ovlivňuje ceny elektřiny a plynu a jaký se očekává jejich vývoj? Měli by domácnosti teď ceny raději fixovat, nebo zůstat na smlouvách na dobu neurčitou? V anketě nám odpovídá pět odborníků.

Očekáváte vyúčtování služeb za užívání bytu? Jak má vypadat a co dělat, pokud jsou v něm chyby

www.mesec.cz

Statisíce uživatelů bytů má dostat nejpozději v dubnu vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu – od družstva, SVJ, pronajímatele za loňský rok. Jak má postupovat uživatel bytu, když s vyúčtováním nesouhlasí? Co hrozí za nesprávné…

Thursday, Mar 28

ČSOB změní v červenci ceník a obchodní podmínky. Klienti bez elektronického bankovnictví si připlatí

www.mesec.cz

Stále jste ještě neobjevili pohodlí internetového či mobilního bankovnictví? Od léta se vám návštěva pobočky ČSOB kvůli poslání peněz nebo zaslání bankovního výpisu poštou výrazně prodraží. Jaké novinky banka chystá?

Můžete zdědit náhradu za ztížení společenského uplatnění za závažnou újmu na zdraví?

www.mesec.cz

Jaká jsou pravidla pro stanovení výše náhrady za ztížení společenského uplatnění pro osobu poškozenou na zdraví? A co když brzy po úrazu zemřela? Co rozhoduje o nárocích dědiců?

Wednesday, Mar 27

09

Bitcoinem zaplatíte kafe nebo pošlete milion na druhý konec světa

www.mesec.cz

Platby bitcoinem mohou probíhat ve dvou režimech. Každý je vhodný k něčemu jinému. Vysvětlíme jak to funguje, v čem je rozdíl a poradíme, kde už se dá s bitcoinem platit.

01

Vybrali jsme z bankomatů eura. Se kterými platebními kartami ušetříte? (TEST)

www.mesec.cz

Správná debetní karta vám ušetří nejen poplatky, ale hlavně směnárenské kurzy. S 18 platebními kartami jsme na Slovensku vybrali eura a porovnali náklady.

Tuesday, Mar 26

Prvním „dohodářům“ už vznikl nárok na placenou dovolenou. Kolik volna si užijí?

www.mesec.cz

Pracujete na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti? Víte, jak si spočítat svůj nárok na nově uzákoněnou dovolenou? Přinášíme konkrétní příklady a výpočty

Pronajatá nemovitost změnila vlastníka: Které předchozí dohody s nájemcem zavazují nového vlastníka?

www.mesec.cz

V průběhu trvání nájmu se změnil vlastník bytu. Kdo je povinen nájemci vrátit kauci, kterou nebylo potřeba použít na úhradu nedoplatku a škod?