English

mesec.cz

Friday, Mar 31

12

Česká pošta zruší 300 poboček. Podívejte se, jestli je to i ta vaše

www.mesec.cz

Česká pošta zruší 300 svých poboček. V obcích, kde sídlí jen jedna pobočka, by k omezení dojít nemělo. Podívejte se na seznam míst, kam už si na poštu asi nezajdete.

01

Jak rychle a správně najít do firmy talenty a neprodělat při tom kalhoty?

www.mesec.cz

Jak zlepšit rectuitment, aby měla firma při náboru více na výběr? A jaké usnadnění se chystá v oblasti prokazování totožnosti? Přinášíme záznam z dalších přednášek o moderních technologiích.

Thursday, Mar 30

Proč máme méně peněz než kolegové? Sociálním pracovníkům v neziskovkách došla trpělivost

www.mesec.cz

Mezi příjmy lidí pracujících v sociálních službách jsou několikatisícové rozdíly. A to za stejnou práci, při stejném vzdělání a praxi. Rozdíl je jen v tom, s kým podepsali pracovní smlouvu.

Velký bratr vás sleduje: Může prokázat dopravní přestupek i falšování Knihy jízd. Ještě se ale jde bránit

www.mesec.cz

Podnikatel, proti kterému daňová správa použila záběry z dopravních kamer policie, dosáhl toho, že se musí přezkoumat, do jaké míry může policie své údaje předávat jiným orgánům státní správy.

Wednesday, Mar 29

Kolik byste měli odkládat stranou, abyste se v penzi měli jako současní důchodci?

www.mesec.cz

Kolik byste si měli dávat stranou, abyste se měli lépe, stejně nebo o trochu hůře než současní důchodci? A jak by si vedly odvody na sociální pojištění, kdybychom se na ně dívali jako na investici?

ČSOB mění od července obchodní podmínky. Přehled hlavních změn

www.mesec.cz

Platby na kontakt, vyšší transakční limity, kurzy platebních karet a pojištění pro starší děti. To je jen výčet změn platných od začátku letniích prázdnin.

Tuesday, Mar 28

15

Platební karty Maestro a VPay končí. Nahradí je Mastercard Debit a Visa Debit

www.mesec.cz

Od poloviny roku 2023 se přestanou vydávat platební karty Maestro a VPay. Tento kartový brand však končí jenom v Evropě. Karty Maestro existují 32 let, VPay pak 16 let.

01

Když bance dojde trpělivost. Jak a kdy banky prodávají vaše dluhy vymahačům?

www.mesec.cz

Co se stane, když dlužíte bance a děláte mrtvého brouka? Banka se s vámi bude zkoušet dohodnout pár měsíců, pak ale váš dluh prodá vymahačům. Vše pak může dostat rychlý spád.

Dělník s nízkou mzdou nadával firmě do fašistů. Na odškodnění urážky ať si půjčí, řekl soud. Cynické, smetl to Ústavní soud

www.mesec.cz

Můžete v rámci svobody projevu přirovnat továrnu k nacistickému koncentráku? Kolik vás to bude stát peněz? Kde jsou hranice svobody projevu v ČR v rámci politické a společenské diskuse? Je zaměstnanec pouze lidský zdroj?

Monday, Mar 27

Důchodový systém nám vybouchne do tváře. Které ročníky na tom budou nejhůř?

www.mesec.cz

Věříte na pohádky? Třeba na tu, jak se o vás stát dokáže postarat v penzi stejně dobře, jako se stará o současné důchodce? Nebo si řekneme raději tu o Červené Karkulce?

„Výpověď dohodou“ vůbec neexistuje. Označuje se tak dohoda o ukončení pracovního poměru

www.mesec.cz

Pokud chcete ze zaměstnání odejít co nejrychleji a nechcete čekat, než uplyne dvouměsíční výpovědní lhůta, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou. Lidově se tomuto způsobu rozvázání pracovního poměru…

Saturday, Mar 25

Kvíz: Víte, jak fungují převody z účtu na účet?

www.mesec.cz

Co se stane, když pošlete špatně peníze? Jak dlouho trvá, než dojdou peníze přes poštovní poukázku? Kolik peněz můžete poslat přes okamžitou platbu?

Friday, Mar 24

Leasing mimo auta stále žije. Firmy s ním financují obchodní podíly, IT i vývoj produktů

www.mesec.cz

Jak na nákup hardwaru, softwaru, SW licence, obchodních podílů ve firmách, nebo zajištění financí na vývoj produktu či výstavbu optických sítí? Je možné sehnat financování nehmotných produktů a zároveň i IT technologií?

Kupní smlouva na nemovitost a její náležitosti: na co si dát pozor, aby byla platná a férová?

www.mesec.cz

Při nákupu či prodeji nemovitosti je vždy zapotřebí vyhotovit, podepsat a v některých případech také úředně ověřit kupní smlouvu. Aby se předešlo případným sporům a nesrovnalostem, je dnes prakticky samozřejmostí, že tuto listinu…

Thursday, Mar 23

Která přiznání podat elektronicky a která papírově? Jak snadno poznáte, že se nová povinnost vztahuje i na vás?

www.mesec.cz

Kdy neplatí povinnost elektronického podání u přiznání k dani z příjmů? Máme pro vás další podrobnosti o povinnosti podávat některá přiznání elektronicky.

Druh a družka bez nároku na důchod (rentu) odpovídající výživnému. Proč při usmrcení jednoho z partnerů jej ten druhý nedostane?

www.mesec.cz

Pojišťovna viníka dopravní nehody hradí z povinného ručení náklady na výživu

Wednesday, Mar 22

Konec zpronevěrám peněz v úschovách? Notáři chtějí posílit bezpečí peněz klientů

www.mesec.cz

Čas od času se objeví zpráva o advokátovi nebo realitním zprostředkovateli, který zmizí i s miliony, jež mu lidé svěřili do úschovy. Notářská komora ČR chystá systém, který vás ihned upozorní, že se s vašimi penězi něco děje.

Plošné zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2023 nenastalo. Můžeme ho očekávat v průběhu roku?

www.mesec.cz

V současné době činí celková suma vyplácená formou rodičovského příspěvku 300 tisíc korun na jedno dítě a 450 tisíc korun na dvojčata a vícerčata. Ačkoliv se v minulém roce intenzivně diskutovalo o zvýšení této částky o 15 procent, rodiče…

Tuesday, Mar 21

Jaké jsou nejčastější chyby, které finančák najde v daňovém přiznání?

www.mesec.cz

V některých kolonkách daňového přiznání poplatníci chybují častěji než jinde. Na co si dát pozor? Jaké nedostatky se začínají v daních projevovat s rozvojem moderních technologií?

Jak je to se zvyšováním záloh za služby placené družstvu, SVJ nebo pronajímateli?

www.mesec.cz

Kdy může dojít ke zvýšení záloh za služby? Potřebuje poskytovatel služeb souhlas

Hello bank! „čistí“ kmen klientů. Rozesílá výpovědi, mění cashbacky a chystá další změny

www.mesec.cz

Neaktivní klienty nechceme, je vzkaz Hello bank!, která právě v těchto dnech rozesílá výpovědi. Mění se i cashback u kreditních karet a od května další podmínky.

Monday, Mar 20

Zaplaťte kartou a dostanete cashback. Jak fungují odměny v mobilních aplikacích bank?

www.mesec.cz

Jak se z původně platebních karet začaly rodit karty takřka věrnostní, které vám zajišťují odměny za nákupy? Jak funguje propojení bank a obchodů, kde nakupujete? A kdo to platí?

Jak najít majitele pozemku bez návštěvy úřadu? Pomůže vám aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí

www.mesec.cz

Vyhlédli jste si pozemek, který byste rádi koupili? Nebo potřebujete zjistit, kdo je majitel louky, která sousedí s vaší chalupou? Ať už hledáte informace o pozemcích z jakéhokoliv důvodu, v dnešní době je velice snadné se k těmto údajům…

Friday, Mar 17

02

Silicon Valley Bank: Peníze došly, zavíráme krám

www.mesec.cz

Když se dříve řeklo, že bance došly peníze, znamenalo to, že pobočky bank neměly v sejfech peníze k výplatě. Dnes je tomu jinak, už žádné nekonečné fronty před pobočkami.

01

Jak zvládnout naštvaného klienta? Banky pronikají do virtuální reality a zkoušejí simulace

www.mesec.cz

Virtuální pobočky bank ve virtuálních světech existují, ale jde stále spíše jen o hry. Ovšem využít virtuální realitu pro simulaci naštvaného klienta je už dnes běžné. Anebo na zajištění půjčky pro nákup nábytku.

Thursday, Mar 16

Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze

www.mesec.cz

Pokud skončí státní podpora stavebního spoření, skončí i levné úvěry ze stavebního spoření, říkají šéfové 5 českých stavebních spořitelen, kteří se sešli v polovině března 2023 v sídle České bankovní asociace v Praze.

Končíte v práci, ale zbývá vám dovolená. Co s tím? Jaké máte možnosti?

www.mesec.cz

Dovolenou může zaměstnavatel nařídit čerpat i ve výpovědní době. Když vám zbyde i na konci pracovního poměru, máte nárok na její proplacení. Nebo ji můžete nechat převést k čerpání i k novému zaměstnavateli.

Wednesday, Mar 15

Banky a technologie: kyberbezpečnost i pomoc ze strany umělé inteligence

www.mesec.cz

Co je Achillovou patou technologického pokroku u velkých firem? Kde může bance pomáhat umělá inteligence a proč se banky mohou postavit na hlavu, ale 100% bezpečí stejně zajistit nemohou?

Platy učitelů porostou, ovšem až od roku 2024. Lepší finanční ohodnocení zajistí novela školského zákona

www.mesec.cz

Platy pedagogických pracovníků procházejí v posledních letech aktivním vývojem. V roce 2022 činil průměrný plat učitele 46 843 korun. Poslanci navíc v prosinci 2022 schválili v prvním kole hlasování změnu školského zákona. Ta by měla…

Tuesday, Mar 14

Podívejte se na falešné bankovky. Čeští padělatelé jsou až na výjimky fušeři

www.mesec.cz

Obyčejné inkoustové tiskárny a levné kopírky. To je nejčastější vybavení současných českých padělatelů bankovek. Počet zachycených padělků výrazně klesl.