English

V této sekci vám nabízíme jednak přehledné statistiky různých makroekonomických ukazatelů, jejich vy

Monday, Mar 4

02

Kdy je v roce 2024 MDŽ? Na jaké datum připadá den matek a den otců?

www.finance.cz

Mezinárodní den žen se blíží. Nejedná se o pohyblivý svátek, takže se slaví v jednotné datum. Kdy bude MDŽ neboli svátek žen v roce 2024?

Tuesday, Feb 13

01

Při silniční kontrole už nemusíte ukazovat řidičský průkaz, může zůstat doma v šuplíku

www.finance.cz

Od začátku roku platí hned několik novinek pro motoristy. Některé jsou pozitivní, jiné méně. Co si na nás rok 2024 připravil?

Friday, Feb 9

Na poplatku za psa ušetří nevidomí, ale často i lidé žijící v rodinném domě

www.finance.cz

Skoro každý, kdo si pořídí pejska, jej musí přihlásit na obec nebo město a hradit za něj poplatky. Kde se ale přihlásíte a kolik vás to bude stát?

Thursday, Feb 8

Za minimální mzdu se v roce 2023 nejlépe žilo v Německu

www.finance.cz

Ve většině členských zemích Evropské unie je minimální mzda stanovena na národní úrovni legislativou. Rozdíly v hodinové minimální mzdě mezi jednotlivými zeměmi jsou značné, vždyť v Lucembursku je téměř šestinásobně vyšší než v Bulharsku.…

Wednesday, Feb 7

Světová ekonomika letos poroste jen mírně, míní investiční manažeři z Amundi

www.finance.cz

Jaké jsou prognózy ekonomického růstu podle odborníků a státních institucí? Co může ohrozit hospodářský vývoj v Česku a jak porostou světoví hegemoni jako USA, Čína, eurozóna, Indie či Rusko?

Thursday, Jan 25

Osm důvodů, proč bude nižší nabídka práce na DPP

www.finance.cz

U dohod o provedení práce došlo od října 2023 k řadě změn, další vstoupí v účinnost od ledna, či července roku 2024. Zejména pro menší zaměstnavatele je nabízení práce na dohodu o provedení práce výrazně méně atraktivní, než tomu bylo v…

Thursday, Jan 18

Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?

www.finance.cz

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu…

Thursday, Dec 28

Kdo vás ošetří nebo napíše recept, když má váš lékař dovolenou?

www.finance.cz

Nutně potřebujete ošetřit, ale váš obvodní nebo odborný lékař zrovna nepracuje? Potřebujete předepsat recept, ale nemůžete se dovolat do ordinace z důvodu dovolené? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok?

Thursday, Dec 21

Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?

www.finance.cz

Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?

Monday, Dec 11

Lze odečíst cenu vánočních dárků pro děti od soudem určené splátky výživného?

www.finance.cz

Je možné si cenu dárků k Vánocům nebo třeba k narozeninám odečíst od splátky výživného za daný měsíc? Nebo aspoň s ohledem na cenné vánoční dárky snížit za prosinec 2023 nebo za leden 2024 měsíční platbu výživného?

Friday, Nov 24

Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?

www.finance.cz

Kdy nastává v ČR a v zemích EU den daňové svobody, kdy zaměstnanci přestávají vydělávat na stát a začínají vydělávat pro sebe?

Wednesday, Nov 15

02

Kolik činí aktuální výše nezabavitelného minima?

www.finance.cz

O kolik se zvýšila základní nezabavitelná částka, kterou nelze strhnout dlužníkovi ze mzdy? Z čeho se nezabavitelná částka počítá?

Friday, Nov 3

01

Ve kterých členských zemích EU je zdanění práce nejvyšší?

www.finance.cz

V Česku stojí zaměstnavatele každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec s průměrnou hrubou mzdou na účet, částku 1674 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích Evropské unie?

Friday, Oct 27

Nejvyšší daně jsou v Belgii a Itálii, součet sazeb přesahuje 110 procent

www.finance.cz

Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Wednesday, Oct 11

Kde všude nahlásit změnu příjmení po svatbě?

www.finance.cz

Vdali nebo oženili jste se a společně s tím přijali i nové příjmení? V takovém případě vás nemine řada vyřizování a ohlašování. Kde všude musíte změnu nahlásit?

Monday, Oct 9

02

Jak vysokou měsíční odměnu získávají zvolení členové zastupitelstva v roce 2023?

www.finance.cz

Od čeho se odvíjí výše měsíčních odměn členů zastupitelstva? Jaký je rozdíl mezi uvolněným a neuvolněným členem zastupitelstva?

01

Kolik stojí zaměstnavatele v EU hodina práce?

www.finance.cz

Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi…

Friday, Oct 6

02

Jak vycházejí školní prázdniny v roce 2023/2024?

www.finance.cz

Přehled prázdnin pro školní rok 2023/2024. Prázdniny jarní, podzimní, velikonoční. Kdy začíná školní rok a kdy se bude rozdávat vysvědčení?

Tuesday, Sep 19

Záměrné hledání pokladu je v ČR nelegální, přesto je populárním koníčkem mnoha lidí

www.finance.cz

Jak se k záměrnému hledání pokladů staví současná legislativa? Kdy je možné vyplatit nálezci desetiprocentní odměnu z celkové hodnoty nálezu?

Monday, Sep 18

01

Co dělat, když nemůžu najít oddací list?

www.finance.cz

Nemůžete najít oddací list a nutně ho potřebujete? Začínáte nabývat na jistotě, že jste dokument prostě ztratili? Co v takové situaci dělat a kam se obrátit?

Ve kterých zemích EU nejvíce roste minimální mzda?

www.finance.cz

Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?

Wednesday, Sep 6

Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích

www.finance.cz

Nastavení minimální mzdy hraje důležitou roli ve většině vyspělých zemí světa v duchu teze, že pracující na tom mají být citelně lépe než lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Z mimoevropských zemí je minimální mzda nejvyšší v Austrálii a na Novém…

Wednesday, Aug 30

Vymahatelný nárok na home office v novele zákoníku práce ve skutečnosti není

www.finance.cz

Patříte mezi vybrané skupiny zaměstnanců, kteří by měli mít na základě novely zákoníku práce nárok na práci z domu? Pokud návrh neprojde změnou, právo mít sice budete, ale bude nevymahatelné.

Tuesday, Aug 29

Kdy vám může lékař napsat přepravu sanitkou k lékaři?

www.finance.cz

Dopravit se sanitkou do nemocnice není možné jen v akutních případech, které pacienta ohrožují na životě. Sám ošetřující lékař může plánovanou přepravu předepsat. Kdy a kdo to bude platit?

Monday, Aug 28

Jak to bude s doručováním písemností mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem

www.finance.cz

Jakým způsobem bude možné doručovat písemnosti zaměstnanci po účinnosti novely zákoníku práce? A kdy budou dokumenty považovány za doručené?

Tuesday, Aug 22

Jak bude vypadat dohodnutí práce na dálku?

www.finance.cz

Jak se bude sjednávat home office? A bude nutné dodržovat stanovenou pracovní dobu? Půjde dohodu o práci z domu nějak vypovědět? To se dozvíte v našem článku.

Monday, Aug 14

Kdo bude mít nárok na práci na dálku, anebo kratší pracovní dobu?

www.finance.cz

V některých případech bude muset zaměstnavatel vyhovět žádosti o úpravu pracovní doby, anebo rovnou o home office. Kdy tomu tak bude?

Wednesday, Aug 9

Šest novinek, které změní zákoník práce

www.finance.cz

Schválení žádosti o zaměstnání nebo home office a dále také specifikace nákladů spojených s prací na dálku a ještě víc. To jsou změny zákoníku práce.

Monday, Aug 7

Manželé vůči sobě mají vyživovací povinnost. Kdy přetrvá a alimenty „ex“ se platí i po rozvodu?

www.finance.cz

Alimenty nemusejí rozvedenému manželovi zajišťovat stejně vysokou životní úroveň, jakou měl v manželství. Mohou být nižší. Ovšem nevěrníkovi, který zavinil krach manželství, může soud uložit platit více peněz.