English

A2larm

Today News

07

Polsko chce oddělit funkce generálního prokurátora a ministra spravedlnosti. Zkouší to podruhé v historii

a2larm.cz

V Polsku vykonává funkci ministra spravedlnosti a generálního prokurátora tatáž osoba, což kritizovala jak Evropská komise, tak polská právnická obec. Současný ministr spravedlnosti a generální prokurátor Adam Bodnar se to snaží změnit.

Partnerství místo manželství. Korporátní jazyk si podmanil lidské soužití

a2larm.cz

Čeští konzervativci vyvinuli extrémní úsilí, aby zabránili zrovnoprávnění lidí.

Rozhodl se Vít Rakušan stát Tomiem Okamurou pro lepší lidi?

a2larm.cz

„Debaty bez cenzury“ ministra vnitra Víta Rakušana mají za cíl vytěžit sociální rozdělení české společnosti. Dělá tedy přesně to, co

„V Mostě už jsou lidé tak naštvaní, že vyjádřením ‚zakročím proti nepřizpůsobivým‘ to nezhoršíte,“ říká mostecký politik Nedvěd

a2larm.cz

Rozhovor s komunálním politikem Jiřím Nedvědem ze Sdružení Mostečané Mostu o projektu Pod ochranou města, který měl zastavit exkluzi některých částí města, i o rasistické rétorice v politice.

Saturday, Mar 2

České mýty o konfliktu mezi Izraelem a Hamásem

a2larm.cz

Česká zcela bezpodmínečná podpora izraelské politiky je založená na různých mýtech. Jedním z nich je vztah prvního československého prezidenta k sionismu, dalším pak motivy československé podpory Izraele v roce 1948.

Friday, Mar 1

Beyoncé ve stetsonu. Černé country není anomálie, bylo tu vždy, jen nebylo vidět

a2larm.cz

Americká zpěvačka dostala jako první žena černé barvy pleti na první příčku amerického žebříčku country píseň. Žánr, který byl vždy dost opatrný ohledně novinek, se pomalu mění a začíná přijímat i nebílé hudebníky.

Nenávist zarytá v srdcích i zdech. Hororový román Červotoč vypráví o ženském i třídním údělu

a2larm.cz

Debut spisovatelky Layly Martínez v době svého vydání vyvolal debatu o postavení žen i poměrech nejen v současném Španělsku. Nyní vyšel po letech i v češtině, na své aktuálnosti ale příliš neztratil.

Thursday, Feb 29

12

Německá ministryně kultury prý tleskala na Berlinale pouze izraelskému tvůrci, palestinskému nikoliv

a2larm.cz

Vystoupení izraelského novináře a režiséra Yuvala Abrahama a jeho palestinského kolegy Basela Adry na předávání cen filmového festivalu Berlinale způsobilo skandál. Odsoudili je němečtí i izraelští politici a tvůrci filmu čelí výhrůžkám.

10

Neodolatelná přitažlivost temnoty. Gotička Chelsea Wolfe chce, abychom přijali celé spektrum svých emocí

a2larm.cz

Únor svědčí ponurým náladám, a proto se posádka Soundsystému vypravila do hájemství gotického rocku a popřemýšlela, jak moc je tento fenomén dnes ještě živý. Jako doličný materiál použily nové desky Chelsea Wolfe a debut skupiny The Last…

07

Komiks roku Srdcovka pátrá, proč nám nevycházejí vztahy a jak nás k tomu předurčuje zapomenuté dětství

a2larm.cz

Minulý týden Štěpánka Jislová získala cenu Muriel v kategorii nejlepší komiksová kniha, scénář a cenu České akademie komiksu za autobiografické album Srdcovka. Dílo otevírá nejen osobní bolavý příběh, ale taky jeho systémové okolnosti.

Wednesday, Feb 28

17

Je na kvalitní opravu Repre už pozdě? Proběhla demonstrace proti plánované rekonstrukci kulturního domu

a2larm.cz

V úterý 27. února proběhla demonstrace proti kontroverzní rekonstrukci Kulturního domu Repre. Zazněla vyjádření architektů, studentů i veřejnosti.

07

Trump porazil Haley i v její domovské Jižní Karolíně. O co jí ještě jde?

a2larm.cz

Americké republikánské primárky jsou s každým dalším státem více bezpředmětné. Poslední rivalka Donalda Trumpa to ale stejně nezvedává.

Praha zaznamenala obrovský nárůst bezdomovectví uprchlíků z Ukrajiny

a2larm.cz

Podle výsledků výzkumu organizace Místní místním jsou uprchlice a uprchlíci z Ukrajiny ohroženi bezdomovectvím. Někteří už o bydlení přišli.

K čemu jsou novináři na světě? Aby ho lakovali na růžovo

a2larm.cz

Novinářský žánr, který je definovaný přesvědčováním čtenářů, že se máme v Česku nejen dobře, ale ve skutečnosti dokonce mnohem lépe než ti ubožáci v západní Evropě, je stále oblíbený.

Jeden snímek, jeden život. Na Belinale byl uveden dokument o fotografce Libuši Jarcovjákové

a2larm.cz

Klára Tasovská ve svém dokumentárním portrétu Ještě nejsem, kým chci být rozpohybovala fotografie a život české tvůrkyně odvyprávěla empatickým pohledem. Světová premiéra snímku se odehrála na berlínském filmovém festivalu v sekci Panorama.

Tuesday, Feb 27

09

Proti amatérům s počítačem. Televizní cyklus Identita je skanzen českého grafického designu

a2larm.cz

Ambiciózní sedmidílný seriál odvysílaný na ČT Art chtěl ukázat způsob, jakým vizuální prezentace prorůstá moderní společností. Nedokázal se ale zbavit zastaralých stereotypů spojených s uvažováním o grafickém designu a nabízí spíše sondu…

Zdivočelá země: zemědělci bloudí politickým prostorem a hledají, kdo je vyslyší

a2larm.cz

Odsudky ze strany vládních politiků, médií a jiných představitelů liberálních elit ženou protestující zemědělce do náruče inkluzivní ultrapravice a konejšivé dezinfoscény.

07

Levičáci mi teď chtějí vzít babičku a zabavit děti. Tomu se říká pokrok?

a2larm.cz

České vydání knihy Sophie Lewis Zrušte rodinu spustilo vlnu kritiky a ukázalo, že představa dekonstrukce tradiční rodiny je pro mnohé bolestivá. Najít alternativní východiska nebude snadné.

Fontaines D.C., Massive Attack a Young Fathers vydají společný vinyl na podporu lékařů působících v Palestině

a2larm.cz

Tři zásadní ostrovní kapely současnosti se spojily, aby společně vydaly dvanáctipalcový vinyl Ceasfire EP. Jeho celý výtěžek půjde na organizaci Lékaři bez hranic, která operuje v pásmu Gazy a na Západním pobřeží. Obal vytvořil 3D z…

Monday, Feb 26

Dva roky od začátku války energie vyprchává, zneužít se to snaží Okamura

a2larm.cz

Tíseň z nekončícího konfliktu je všudypřítomná, optimismus dávno vyprchal, ale podpora veřejnosti naštěstí zůstává. Situaci se snaží zneužít jen Okamura a terén testuje Babiš.

Iryna Zahladko zaútočila poezií na rigidní představy o správné češtině

a2larm.cz

Nejnovější díl TL;DR je trochu speciální. Jednak je věnován poezii, jednak trablům s českou jazykovou monokulturou. Po dlouhé době konečně přichází také hlasování.

„Počítačové hry je potřeba kvířit,“ říkají členové No Fun kolektivu, držitelé Ceny Jindřicha Chalupeckého

a2larm.cz

Mezi letošními laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého se ocitl i kolektiv No Fun, který stojí rozkročený mezi světem videoher, uměním, teorií a queer aktivismem. Proč by měli videoherní vývojáři navštěvovat galerie a jak se videoherní…

„Chceme být živá, tepající věc. Ještě jsme nesklouzli k výstavě krajinomalby,” říká kurátorka Martina Johnová

a2larm.cz

Rozhovor s kurátorkou ústecké Galerie Hraničář Martinou Johnovou o tom, jaké to je tvořit angažovaný umělecký prostor v Ústeckém kraji.

Sunday, Feb 25

„Lidé z ministerstev mají pocit, že když do našich krajů jdou peníze z EU, tak je vše vyřešené,“ říká senátor Rabas

a2larm.cz

Severozápad Česka má dlouhodobě nejnižší HDP na obyvatele. Se senátorem Rabasem o legislativě, která aspiruje na snížení rozdílů mezi regiony.

Saturday, Feb 24

18

Hlavně citlivě. Rozhovor Sochorové s primátory dokládá neschopnost mostecké radnice vést kritickou diskuzi

a2larm.cz

Ve čtvrtek proběhl rozhovor moderátorky Sochorové s primátorem Markem Hrvolem a senátorem Janem Paparegou o plánované rekonstrukci Repre. Dozvěděli jsme se, že nikdo z politiků neudělal nic špatně.

07

Rusko se proměnilo ve válečnou ekonomiku. Je to vážná hrozba nejen pro Ukrajinu

a2larm.cz

Hostem dílu shrnujícího poslední vývoj v napadené Ukrajině byl expert na mezinárodní vztahy Michal Smetana.

Na hraně. Směřuje Slovensko k orbánizaci?

a2larm.cz

Slovensko zažívá velmi razantní nástup konzervativní vlády Roberta Fica. Mobilizuje se ale i opozice a občanská společnost. Mají Slováci nakročeno k maďarskému scénáři?

Friday, Feb 23

Jak žít ve světě, který nedává smysl. Zimní prázdniny jsou komedie s existenciální příchutí

a2larm.cz

Alexander Payne a Paul Giamatti spolu skoro dvacet let po Bokovce natočili další film. Jejich melancholická vánoční komedie o trojici outsiderů, jejichž životy zamrzly na místě, je nominována na pět Oscarů.

Černý den ruské opozice. Co víme o smrti Alexeje Navalného?

a2larm.cz

Vladimir Putin se rozhodl, že u uvěznění svého hlavního politického protivníka nezůstane. Teď už nemá kam ustoupit.

Je v pořádku zakázat cis mužům vstup na seminář?

a2larm.cz

V novém dílu podcastu Moshpit najdete tentokrát hned tři hostky. Společně s Klárou a Hugem probíraly otázky feminismu a všemožné nástrahy patriarchátu.